Home » Kampionati Italian » Zambrota: Dera Italiane ende e hapur

Zambrota: Dera Italiane ende e hapur

zambrottaGianluca Zambrotta mendon se ka ende shans për lojtarë të jashtëzakonshëm për të hyrë në skuadër të Italisë World Cup, pavarësisht menaxheri Marcelo Lippi ka sugjerime për të kundërtën.

Lipi u tha mediave të martën, se do te jet e veshtirë për të gjithë që të bëjnë pagesën e vonshme nga jasht grupit i cili eka fituar kualifikimin për konkurencë të verës së ardhshme, pavarësisht thirrjeve të forta dhe të përsëritura për Antonio Cassanon do ti dorëzohet një tjetër shans me ekipin kombëtar .
Francesco Totti dhe Alessandro Nesta – që të dytë njoftuan dorëheqjen e tyre ndërkombëtare pasi Azzurri fitoi turneun në Gjermani 3 vjet më parë – gjithashtu e kanë kampionin e tyre.
Kur pyetën në lidhje me pretendimet e lojtarëve të tillë me vetëm tre ndeshje miqësore për të krahasuar tashmën dhe Afrika e Jugut 2010, i pari i cili është kundër Holandës të shtunën, Zambrotta u përgjigjën pozitivisht.
Mbrojtësi 32-vjeqar gjithashtu vuri në dukje se Lippi ka lënë të kuptohet se nuk do të ketë asnjë minutë shtesë, ai nuk ka përjashtuar duke kujtuar disa fytyra të njohura.
“Trajneri e ka lënë derën hapur për riintegrimin e mundshëm të atyre lojtarëve që nuk kanë marrë pjesë në Kupën e Botës kualifikuese,” i tha ai “Corriere dello Sport.
“Totti është një lojtar shumë i rëndësishëm për ne dhe ne nuk e dimë se çfarë ai dëshiron të bëjë tani, Lippi nuk e di edhe atë që ai dëshiron të bëjë.
“Ajo që unë mund të them është se grupi ynë është i aftë për të akomoduar të gjithë. Unë nuk do të hyjë në detaje, unë di vetëm që Nesta është duke luajtur në një kampionat të madh, edhe pse pala e trajnimit duhet të mendojnë ata që janë duke bërë mirë. ”
Ai shtoi: “Grupi është këtu dhe unë mund të shoh që lojtarët do të kenë të vështirë për të hyrë në betejën tonë të veçantë, por historia na mëson se ka pasur raste kur lojtarë të tillë kanë qenë të përfshirë.”
Skuadra do të kalojnë një ditë në Aquila, përpara takimit të tyre me hollandezë, Zambrotta tha se pala ishin të lumtur që t’i jepet një shans për të treguar solidaritet me rajonin.
“Ditën e kalojmë në Aquila, ku do të jetë një ditë shumë e rëndësishme për ne dhe për ekipin kombëtar,” shtoi ai.
“Ne kurr nuk kemi shkuar atje dhe kjo është e drejtë për të treguar në kohë e vështirë, por është gjithashtu e rëndësishme si italianë japë një dorë.
“Ne italianët shquhem për solidaritetin tonë. Përkundër asaj që ju mund të mendoni, ne lojtarët nuk do të jetojmë nën një kavanoz zile, kur bëjmë diçka, bëjmë atë.”
Lipi u tha mediave të martën, se do te jet e veshtirë për të gjithë që të bëjnë pagesën e vonshme nga jasht grupit i cili eka fituar kualifikimin për konkurencë të verës së ardhshme.

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni