Home » Futboll » Xavi, mesfushori më i mirë për vitin 2009

Xavi, mesfushori më i mirë për vitin 2009

Xavi Hernandez është përzgjedhur si mesfushori më i mirë në botë për vitin 2009.

Vlerësimi për fantazistin e Barcelonës është dhënë nga IFFHS, Instituti Botëror i Historisë dhe Statistikave në Futboll. Spanjolli ka marrë 164 pikë, duke u renditur përpara shokut të skuadrës, Lionel Mesi dhe madrilenit Kaka (me 143 pikë).

Gjithsesi, për këta dy të fundit etiketimi si “mesfushorë” mbetet i diskutueshëm. Në vendin e katërt është renditur Andres Iniesta, ndërsa pas tij vijnë me radhë Xherard, Fabregas e Kristiano Ronaldo.

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati
Etiketat:

Komentoni