Home » Skijim » Worley triumfon për herë të dytë në karrierë

Worley triumfon për herë të dytë në karrierë

WorleySkijim: Kupa e botës- Sllallom i Madh- femrat

Në disiplinën Sllallom i Madh skiatorja franceze Tessa Worley ka triumfuar për herë të dytë në karrierën e saj, pas fitores vitin e kaluar në Aspen, kësaj here në shtegun e qendrës suedeze të skijimit Areu. Francezja e ruajti epërsinë nga gara e parë dhe kështu doli më e shpejtë para skiatores sllovene Tina Maze që u renditë e dyta dhe austriakes së njohur Kathrin Zettel e treta.

Ishte zhgënjyes paraqitja e dyshes kryesuese në renditjen e përgjithshme amerikanes Lindsey Vonn që rrëshqiti nga shtegu qysh në fillim dhe gjermanes Maria Riesch që rrëshqiti por pak më vonë.

Shtegu: Are

Lart. mbidetare

Në start: 1678

Në finish: 1456

Temp.: -5

Rezultatet Sllallomit të Madh:

1. Tessa Worley (Fra) 2:23.22

2. Tina Maze (Slo) +0.57

3. Kathrin Zettel (Aut) +0.69

4. Federica Brignone (Ita) +1.11

5. Kathrin Hölzl (Gjer) +1.48

Renditja e përgjithshme:

1. Lindsey Vonn (SHBA) 389 pikë

2. Maria Riesch (Gjer) 361

3. Kathrin Zettel (Aut) 280

4. Tina Maze (Slo) 253

5. Elisabeth Görgl (Aut) 201  /botasot

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni