Home » Volejboll

Polonia shpallet kampione bote në volejboll

Polonia është kurorëzuar pas 40 vjetësh kampione e Botës në volejboll për meshkuj. Ekipi polak mundi 3 me 1 në sete Brazilin në finalen e luajtur në Varshavë. Brazilianët arritën të fitojnë vetëm setin e parë, ndërsa polakët u treguan më të saktë, duke përmbysur gjithçka në 3 setet e tjera. Ky sukses vjen pas triumfit në Europianin e vitit 2009 dhe Ligën Botërore në 2012.... 

UMB Volej shpallet kampione në volejboll

Skuadra UMB Volej shpallet për herë të parë kampione e Shqipërisë në volejboll për femra. Ekipi i drejtuar nga Gurabardhi mundi 3-2 në sfidën e tretë skuadrën e Partizanit, duke e mbyllur fazën play off-it me fitoren 2-1. U mendua se fitorja do të ishte shumë e lehtë për skuadrën e UMB Volej, e cila fitoi dy setet e para, por vajzat e ekipit të Partizanit nuk u dorëzuan dhe arritën... 

“Studenti” fitonë trofeun e kampionatit të volejbollit

Ndeshja finale mes Tiranës dhe Studentit nxori fitues volejbollistet e Studentit me rezultatin 3 me 2 me sete. I pranishëm në eveniment, kryetari i Bashkisë së kryeqytetit Lulzim Basha uroi fituesit duke u dhënë kupën, ndërsa pati dhe rastin të humorizonte me volejbollistët. Kampionati i volejbollit u zhvillua me rastin e 400-vjetorit të themelimit të Tiranës në kujdesin e Bashkisë.... 

Kupa e Flamurit, sot ngre siparin me femrat

Federata Shqiptare e Volejbollit do të organizojë, nga datat 26-29 nëntor, Kupën e Flamurit me rastin e festave të nëntorit. Sipas federatës, kupa nis sot me gjysmëfinalet e femrave me këto çifte: UMB Volej-Partizani 16:00; Tirana-Teuta 18:00, ndërsa finalja do të luhet nesër në orën 17:00. Eliminatoret e femrave luhen në sallën numër 2 të pallatit të sportit “Asllan Rusi”. Ndërsa... 

Novosibirsk triumfon ndaj Sada Cruzeiro

Në ditën e tretë të volejbollit për klube, e gjithë vëmendja ishte e përfqëndruar në përballjen mes rusëve të Lokomotiv Novosibirsk dhe brazilianëve të Sada Cruzeiros, dy prej skuadrave pretendente për fitimin e trofeut. Në qytetin e Betim, të dyja ekipet dhuruan spektakël, me Lokomotiv që përmbysi rezultatin duke triumfuar me shifrat 3-2. Brazilianët, të mbështetur dhe nga... 

Italia në gjysmëfinalet e Volejbollit

Italia dhe Rusia janë dy gjysmëfinalistet e para të kampionatit evropian të volejbollit për meshkuj, që është duke u zhvilluar në Poloni dhe Danimarkë. Pas eliminimit bombastik të vendit organizator, Polonisë së Anastasi-t, që ishte njëkohësisht edhe një prej skuadrave favorite të këtij eventi, për më tepër pasi udhëhiqte 2-0 me sete në raundin e play off-it ndaj Bullgarisë,... 

Holanda në mesin e 12 më të mirave

Dita e tretë e Kampionatit Europian të Volejbollit për femra ishte një ditë mjaft e rëndësishme, pasi pritej të jepte edhe përgjigjet përfundimtare në lidhje me skuadrat e kualifikuara për në fazën e mëtejshme të këtij edicioni që po luhet njëkohësisht në Gjermani dhe Zvicër. Kështu u kualifikua për në 12 ekipet më të mirë nënkampionia e vitit 2009, Holanda, pas fitores... 

Volejbolli i Kosovës, gjithandej “ka rrjeta”

Përfaqësuesja “A” e Kosovës në volejboll ka kohë që është pa trajner, si te meshkujt ashtu edhe te femrat. Por, kjo nuk çon peshë edhe aq shumë, pasi Kosova ka pesë vite që nuk ka zhvilluar ndonjë aktivitet brenda apo jashtë vendit. Ndeshja e fundit për Përfaqësuesen e Kosovës ishte ajo e vitit 2008, kur pati zhvilluar një ndeshje miqësore me përfaqësuesen e Shqipërisë.  Read More →

Tetova për tre ditë do të jetë qendër e volejbollit ballkanik

Gjatë kësaj fundjave qyteti i Tetovës do të jetë nikoqire edhe të një evenimenti sportiv me karakter ndërkombëtar, pra do të organizohet turniri i dytë në ligën e ballkanike ku marrin pjesë katër skuadra si Shkëndija- Tetovë, Studenti – Tiran, Buduqnost – Podgoricë dhe Jedinstvo e Brçkos. Ardhja e skuadrave prite që të bëhet të enjten dhe të premten, ndërsa organizatori... 

Shkëndija kthehet me 1 fitore dhe 2 disfata

Liga ballkanike e volejbollit në Pdgoricë Shkëndija e Tetovës në paraqitjen e parë në ligën e ballkanike të volejbollit për meshkuj marrë nëpër gjithësi ka prezantuar me sukses klubin dhe qytetin e Tetovës . Në tre paraqitjet në turnirin e parë që u mbajt në Podgoricë të Malit Zi ka shënuar 1 fitore dhe ka pësuar dy disfata.  Read More →