Home » Kampionati Botëror "Brazili 2014" » Tërhiqet shorti për Kampionatin Botëror

Tërhiqet shorti për Kampionatin Botëror

f.1204192724122_mTë premten në Cape Town është tërhequr shorti për grupet e përfaqësueseve që do të ndeshen në Kampionatin Botëror 2010, në Afrikën e Jugut.

32 përfaqësueset janë përfshirë në tetë grupe, nga A deri në H. Kampioni i botës në fuqi, Italia gjendet në Grupin F, dhe do të ketë përballë Paraguain, Zelandën e Re dhe Sllovakinë.

Kampioni i Evropës, Spanja është përfshirë në Grupin H, ku do të bëjë gara me Hondurasin, Kilin dhe Zvicrën.

Grup interesant, i ashtuquajturi ‘grupi i vdekjes’, është Grupi G, ku do të vihen përballë Brazili, Portugalia, Bregu i Fildishtë dhe Koreja Veriore.

Më poshtë përbërja e plotë e grupeve, pas tërheqjes së shortit:

Grupi A
Afrika e Jugut
Meksika
Uruguai
Franca

Grupi B
Argjentina
Nigeria
Koreja Jugore
Greqia

Grupi C
Anglia
SHBA
Algjeria
Sllovenia

Grupi D
Gjermania
Australia
Serbia
Gana

Grupi E
Holanda
Danimarka
Japonia
Kameruni

Grupi F
Italia
Paraguai
Zelanda e Re
Sllovakia

Grupi G
Brazili
Koreja Veriore
Bregu i Fildishtë
Portugalia

Grupi H
Spanja
Zvicra
Hondurasi
Kili

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni