Home » Tenis

Ndërkombëtarizohet tenisi kosovar

Sportdashësit dhe në veçanti ata të sportit të tenisit, të shtunën morën lajmin se Federata e Tenisit është ndërkombëtarizuar. Federata e Tenisit e Kosovës është pranuar me të drejta të plota si anëtarja e 50-të e Tennis Europe. Lajmi është bërë i ditur edhe nga kryetari i kësaj federate, Shkelzen Domi, përmes profilit të tij zyrtar në Facebook. “Definitivisht Tenis Kosova... 

Novak Djokovic triumfon në Indian Wells

Novak Djokovic bën të qartë edhe një herë tjetër se është numri 1 i tenisit botëror. Serbi mundi në finalen e Indian Wells zviceranin Roger Federer, duke u hakmarrë për finalen e humbur në Dubai, në 28 shkurt. Djokovic fitoi në tre sete me rezultatin 6-3, 5-7 dhe 6-2. Ky është titulli i katërt për serbin në Indian Wells dhe i pesëdhjeti i karrierës. Ndërkohë, në finalen e... 

Roger Federer turpërohet nga adoleshenti

Roger Federer është turpëruar nga një adoleshent, pasi ky i fundit erdhi nga publiku për ta mposhtur atë. Gjatë një ndeshje trajnuese ndërmjet Roger Federer dhe Grigor Dimitrov, ky i fundit e ftoi një adoleshent nga publiku që të përballet me zviceranin. Edhe pse amator dhe fëmijë, kjo nuk e ndali atë që ta mposhte njërin ndër teniserët më të mirë në botë. .youtube_sc iframe.yp{display:none;}The... 

Djokovic e fiton Australian Open

Novak Djokovic ka mposhtur në finalen e Australian Open Andy Murrayn me rezultat në sete 7-6(5) 6-7(4) 6-3 6-0 të dielën. Me këtë fitore, Djokovic u bë fitues i tetë titujve grand slam dhe të pestin në Melbourne Park. Murray kështu dëshpëroi edhe një herë duke mos treguar performancë të denj për ta rrënuar dominimin e serbit me origjinë nga Kosova.  Read More →

Maria Sharapova, 11 vjet pa fitore ndaj Serena Williamsit

Sharapova është e vendosur që t’i japë fund serisë prej 11-vjetëve pa fitore ndaj Serena Williamsit, pasi dyshja do të përballet në finalen e Australian Open. Rusja 27-vjeçare nga viti 2004 dështoi të mposhte numrin një në ranglistën botërore e cila ka rekordin prej 16 fitoreve e dy humbjeve në duelin me Sharapovan. “Gjithmonë ka qenë një duel i vështirë për mua, por unë... 

Wawrinka dhe Nishikori në çerekfinale

Kampioni në fuqi derdhi më shumë djersë në përballjen me Garcia Lopez.Kei Nishikori kualifikohet në çerekfinalen e Australian Open pasi u imponua në 3 sete ndaj spanjollit David Ferrer. Rezultati 6-3 u përsërit në të treja setet. Në fazën tjetër ai gjen zvicerianin Stan Wawrinka. Kampioni në fuqi derdhi më shumë djersë në përballjen me Garcia Lopez. Seti i parë u fitua në tie... 

Eliminohet Federer nga Australian Open

Roger Federer është eliminuar nga Australian Open pasi pësoi disfatë nga italiani Andreas Seppi në rundin e tretë të garës. Zvicerani pësoi 3-1 në sete (6-4, 7-6, 4-6, 7-6), duke humbur kështu rastin për të luftuar për titullin e 5-të të kësaj gare dhe titullin e 18 Grand Slam në karrierën e tij, raporton Telegrafi. Fituesi i 17 titujve Grand Slam nuk ka humbur kaq herët në një... 

Thanasi Kokinakis surpriza e “Australian Open”

Në sportet individuale, ëndrrën nga realiteti e ndan vetëm vullneti i gjithësecilit dhe një shembull të tillë e dha 17 vjecari australian Thanasi Kokinakis. E ardhmja i përket atyre që besojnë në ëndrrat e tyre dhe në sport ashtu si në jetë, ëndrra është hija e pafundme e së vërtetës, dhe t’i besosh asaj në mënyrën e duhur është thelbi i të jetuarit. Në sportet individuale,... 

Federer: Duhet të përmirësohem

Tenisti zviceran Roger Federer synon që në vitin 2015 të arrijë rezultate më të mira, sidomos në turnetë Grand Slam. Në vitin e kaluar ai luajti në finale të Uimbëlldonit, gjysmëfinale në Melburn dhe US Open, ndërsa në Rolan Garos nuk arriti më shumë se rrethi i katërt. “Dua të bëj një hap më tepër, sepse fakti që isha afër suksesit nuk më mjafton. Nuk them se isha i dobët... 

Maria Sharapova dhe Novak Djokovic kampion në Kinë

Maria Sharapova në kategorinë e femrave dhe Novak Djokovic në të meshkujve, janë kampionët e këtij të turnet të mirënjohur, China Open. Tenistja ruse arriti të kurorëzohet me suksesin duke e mposhtur në finale fituesen e Wimbledonit, çeken Perta Kvitova. Sharapova e fitoi finalen në 2-1 në sete (6-4,2-6,6-3), ndërsa ky ishte titulli i parë në turneun e Kinës. Në anën tjetër serbi...