Home » Posts tagged with "Zvicra"

Taipi pesë gola skuadrave zvicerane

Mesfushori shqiptar, Gjelbrim Taipi ka vazhduar me formën e tij të mirë në Zvicër. Pasi kampionati zviceran është ende në pushim, në këtë shtet organizohen turne të ndryshëm të klubeve në futboll në salla, ku natyrisht paraqitjet e mira të lojtarëve shqiptarë nuk mungojnë, transmeton Telegrafi. Mesfushori 22-vjeçar, Gjelbrim Taipi ka marrë pjesë me ekipin e tij Wil, në një... 
Etiketat: ,

Videolajm: Shaqiri duke u stërvitur tek Interi

Përpos fotografive të shumta të publikuara të Xherdan Shaqirit, gjatë ushtrimeve të para me skuadrën e Interit, klubi italian ka postuar edhe videon e parë ku shihet shqiptari i Zvicrës teksa ushtron me bashkëlojtarët e rinj. Ish-lojtari i Bayern Munichut nisi dje (e premte) stërvitjet me klubin e ri, ndërsa në rrjetet sociale kishte treguar këpucët e tij, në të cilat është edhe... 

Behrami: Nuk do të agjërojmë gjatë Botërorit

Muaji i agjërimit, Ramazani ka filluar të shtunën, por në kombëtaren shumëkulturore të Zvicrës në Kampionatin Botëror në Brazil kjo nuk do të vihet re. “Asnjëri nga lojtarët myslimanë nuk do të agjërojë”, ka thënë mesfushori Valon Behrami të shtunën në kampin e kombëtares zvicerane në Porto Segura. “Nuk do të ishte momenti i qëlluar. Ngrënia dhe pirja janë veçanërisht... 
Etiketat: ,

Shaqiri shënon në fitoren e Baselit

Futbollistët e Baselit nga Zvicra kualifikohen edhe më tutje në garat e Champions League. Baseli shënoi fitore në ndeshjen eliminuese me rezultat 3:1 kundër Debrecenit. Baseli ishte shumë më i mirë, duke iu falënderuar lojës shumë të bukur që demonstruan futbollistët në fushë. Fitorja në ndeshjen e parë me rezultat 2:0 në Debrecen i ka dhënë luks në ndeshjen e kthimin në stadiumin... 

Hitzfeld vazhdonë kontratën me Zvicrën

Përzgjedhësi i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld, i vazhdohet kontrata deri në vitin 2012. Me gjithë eliminimin e Zvicrës nga botërori, Hitzfeld mbetet në kombëtaren zvicerane. Ai do të drejtojë kombëtaren deri në vitin 2012 kur të mbyllet edhe Euro 2012. Zvicra me një fitore, një barazim dhe një humbje është eliminuar nga botërori. “Do respektoj impenjimin që kam marrë përsipër nëse... 
Etiketat: ,

Kualifikohen Spanja e Kili, bie Zvicra

Kombëtarja e Zvicrës është eliminuar së bashku me Hondurasin nga botërori, ndërsa janë kualifikuar Spanja e Kili. Zvicra lujati baras 0:0 me Hondurasin, në ndeshjen e tretë të grupit H. Zvicra për gjatë 90 minuta është orvatur që të shënoi gol, por kot. Edhe Hondurasi ka pasur rastet e veta dhe kanë pasur fat zviceranët sidomos në pjesën e dytë të ndeshjes që nuk pësuar gol.... 
Etiketat: , ,

Kili mposht Zvicrën

Kili ka mundur 1-0 Zvicrën duke qenë një hap larg kualifikimit në ndeshjen e vlefshme për grupin H të botërorit Afrika e Jugut. Goli për kilenët është shënuar në minutën e 75 nga Gonzales, pas një përballje të fortë mes dy skuadrave. 45 minutat e para kanë përfunduar në barazim pa gola, ku Zvicra e gjeti veten me 10 futbollistë pas daljes së shqiptarit Behrami në minutën e... 
Etiketat: , ,

Parashikimet e Shoshit

Valdet Shoshi, trajner: Portugalia – Koreja Veriore: Pa asnjë dyshim mendoj se Portugalia do të dalë fituese në këtë ballafaqim. Edhe pse koreanoveriorët janë shfaqur mirë në ndeshjen e parë kundër Brazilit, nuk besoj që mund t’i bëjnë ballë lojës së portugezëve. Këta të fundit pos lojës së përbashkët kanë në radhët e tyre futbollistë të dalluar botërorë dhe... 

Spanja e dëshpëruar nga humbja

Në Spanjë ende nuk e besojnë se ekipi kombëtar është mundur nga Zvicra në ndeshjen e parë në grup në botërorin e Afrikës së Jugut. Media spanjolle sot është përqendruar të kjo humbje duke kritikuar ekipin, ndërsa theksohet se ky ishte një leksion përuljeje. “Marca” shkruan se: “E nisëm keq botërorin. Zvicra suprizoi një Spanjë të pafat në portë”. Ndërsa... 

Senderosi lëndohet

Mbrojtësi i përzgjedhjes së Zvicres, Filip Senderos, ish futbollist i Milanit, aktualisht i Fulhamit, është dërguar në spital për t’u vërtetuar lëndimi i tij. Ai kundër Spanjës ka lënduar muskulin e këmbës së djathtë, madje në një situatë të pandoshur, sepse kishte duel me futbollistin e skuadrës së tij!? Hicfild, ka thënë se lëndimi i tij është serioz dhe se ka dëmtuar...