Home » Posts tagged with "Usain Bolt"

​Bolt paralajmëron rekord të ri

Kampioni olimpik e botëror, rekordmeni botëror Usain Bolt beson se do të arrijë rekord të ri në vrapimin 200 metra, duke synuar kohën për më pak se 19 sekonda. Rezultati më i mirë i të gjitha kohëve në këtë diciplinë është 19.19 sekonda, të cilin Bolt e arriti në Kampionatin Botëror të vitit 2009 në Berlin. Në të njëjtën garë, atleti nga Xhamajka pati arritur rekord (9.58... 
Etiketat:

Usain Bolt heq dorë nga Mitingu i Ostravas

Pas Yohan Blake edhe Usain Bolt heq dorë nga garimin në Mitingun e Ostravas i parashikuar për t’u zhvilluar të enjten e ardhshme. Organizatorët e eventit publikuan një komunikatë të sprinterit xhamajkan i cili kërkon ndjesë për mungesën e tij por shpjegon se mospjesëmarrja e tij vjen për faktin se synon të intensifikojë përgatitjet e përpara se të zbarkojë sërish në Evropë.  Read More →
Etiketat:

Usain Bolt në nivel më të mirë në Oslo

Rekormeni i botës në 100 dhe 200 metra, Usain Bolt, u rikthye me shpejtësinë e “vetëtimës”, në nivelet e tij më të mira në Oslo. Xhamajkani, në një miting të “Diamong League”, vendosi mbrëmjen e së enjtes rekordin e kohës më të shpejtë të vitit, me 19”79 të 200 metra. ”Duke pasur parasysh të ftohtin e Oslos, nuk mund të mos jem i kënaqur”, deklaroi Bolt, mbi rezultatin... 
Etiketat:

Bolt mund ta thyej rekordin në Londër

Bota sportive numëron ditët deri në fillimin e Lojërave Olimpike Verore në Londër, e atje ngjarja kryesore mund të jetë gara në 100 metra, në rol kryesor me atletin, Usain Bolt. Njeriu më i shpejtë në botë mund të vrapojë 100 metra për 9.4 sekonda, sipas kryetarit të Komitetit Organizativ të Lojërave, Sebastian Coe. I pyetur nëse Bolt planifikon të sulmojë rekordin e tij të... 
Etiketat:

Eto’o më i shpejtë se Bolti

Siç njofton “Mediaset”, i pyetur se cili është njeriu më i shpejtë në botë, futbollisti i Interit Samuel Eto’o ka thënë: “Pa një top, është e qartë që Usain Boltin nuk e mund askush, por çështja ndryshon nëse edhe atij i vendoset një top futbolli përpara. Në stërvitje kam qenë unë më i shpejt”. Bolti është një tifoz i madh i Interit dhe të dy kanë pasur mundësinë... 

Bolt dëshiron të luajë futboll

Më parë një rekord i ri dhe më pas futbolli. Brenda 4 vjetësh Usain Bolt dëshiron të braktisë atletikën dhe të bëhet një futbollist profesionist. Ka qenë vetë atleti xhamajkian që e ka bërë të ditur planin e tij për BBC. “Mund të kem sukses edhe për 4 vjet nëse stërvitem mirë. Pasi të heq dorë do të më pëlqente të luaja futboll edhe për 2 vite të tjera”, ka deklaruar... 

Bolt triumfoi

Rekordmeni botëror, Usain Bolt u rikthye me fitore. Ai në mitingun e Ligës së Diamantit që u mbajt në Paris, triumfoi në disiplinën 100 metra, duke kaluar këtë distancë me kohë prej 9 sekonda e 84 të qindta. Pas tij u ndal konkurrenti i tij kryesor xhamajkani tjetër, Asafa Pauel. Për Bolt kjo ishte gara e parë pas lëndimit të këmbës. Dominimin e atletëve nga Xhamajka në këtë... 
Etiketat:

Bold shënon rekordin e ri në 200 metra

Kampioni botëror si dhe mbajtësi i tre rekordeve të botës Usain Bolt, në mitingun e atletikës të zhvilluar në Kingston, në vrapimin e 200 metrave shënoi rekord të ri të mitingut. Bolt 200 metra i përshkoi me kohën 19.56 sekonda. Me çka përmirësoi kohën më të mirë të këtij mitingu të cilin e kishte shënuar Tyson Gay në vitin 2007-të. Njëherit kjo edhe ishte koha e katërt... 
Etiketat:

Bolt nis vitin 2010 me vrapim në 400 metra

Sprinteri më i mirë në botë, xhamajkasi Usain Bolt do të nisë stinorin 2010 në disiplinën e tij të re, atë 400 metra vrapim. Bolt në këtë disiplinë do të garojë më 13 shkurt në Kingston të Xhamajkas. 23-vjeçari është rekordmen i botës në 100 dhe 200 metra. Garën e tij të fundit ai e ka zhvilluar në shtator, kur fitoi në Selanik të Greqisë në 200 metra.  Read More →
Etiketat: ,

L’Equipe: Bolti sportisti më i mirë i botës më 2009

Vrapuesi xhamajkan Usain Bolt është shpallur sot, për të dytin vit radhazi, sportisti më i mirë në botë për vitin 2009 në përzgjedhjen e të përditshmes sportive franceze L’Equipe”. Bolt këtë vit ka fituar tre tituj të kampionit botëror dhe ka thyer dy rekordew botërore – në 100 dhe në 200 metra. Vendi i dytë i takoi tenistit zviceran Roger Federer, i cili ka marrë dysfisah...