Home » Posts tagged with "Spanja"

K. Konfederatave, Spanja në finale me Brazilin

Do të jetë finalja perfekte, ajo e ëndërruara nga të gjithë më 30 Qershor në Marakana, mes Spanjës dhe Brazilit, kampionët në fuqi kundër kampionëve më me histori në futbollin botëror. Vendos fati dhe shorti I penalltive në favor të iberikëve që fitojnë 7-6 ndaj italisë. Të kaltërit dhe njëherë tjetër dënohen nga goditja e pikës së bardhë, me Bonucin që gabon pas një... 

Spanja, më e freskët për të ngritur trofeun

Italia po përjeton një mrekulli, duke i kaluar të gjitha parashikimet, pasi ka siguruar finalen e Evropianit. Por statistikat tregojnë se lojtarët e trajnerit italian, Cesare Prandelit nuk duhet të befasohen për arritjen e tyre, pasi pjesa më e madhe e titullarëve nuk kanë shijuar asnjë humbje përgjatë gjithë sezonit. Më saktë, shtatë futbollistët e Juventusit që janë pjesë e përfaqësueses... 
Etiketat:

Spanja nuk ndalet

Kampioni në fuqi i Evropës dhe botës, Spanja, ka shënuar fitore prej 3-1 si mysafir i Lituanisë. Spanja kaloi në avantazh përmes Xavit (19’), dhe me rezultat 1-0 u mbyll pjesa e parë. Në pjesën e dytë (57’), Marius Stankevicius barazoi rezultatin. Pas tij shënoi edhe një lojtar lituan, Tadas Kijanskas (70’), por kësaj radhe në portën e tij, në favor të Spanjës. Rezultatin përfundimtar... 
Etiketat: , , ,

Capello: Lojtarët e Cityt, krenaria ime

Menaxheri i Anglisë, Fabio Capello, ka deklaruar se lojtarët anglez te Manchester City, mund ta bëjnë atë që bëri dhe Spanja – fitimin e Kampionatit Botëror. “Është me rëndësi që aq shumë lojtarë janë te City, pasi që ata stërviten dhe luajnë çdo ditë së bashku, ata luajnë së bashku në çdo ndeshje. Kombëtaret të cilat fituan titujt, Botërorin dhe Evropianët, kanë... 

Diamantidis përshëndetet nga reprezentacioni

Dimitris Diamantidis, një prej basketbollistëve më të mirë të gjeneratës së tij në Evropë, pas humbjes nga Spanja ka vendosur të përshëndetet nga reprezentacioni grek. 30 vjeç Diamantidis karrierë ne tij reprezentative i ka cilësuar si “një rrugë të gjatë dhe të mundimshme por me kujtime shumë të mira si Beogradi ose Japonia”. Me reprezentacionin grek Diamantidis është... 

Lituania befason Spanjën

Kampioni i botës, Spanja, ka pësuar humbjen e dytë në Kampionatin Botëror të basketbollit, Turqia 2010, ndaj Lituanisë që doli fitimtare me tri pikë epërsi, 76-73. Ndeshja në çdo moment ishte e barabartë me dominim të lehtë të spanjollëve, por në periudhën e fundit shpërthyen lituanët që me një seri (23-9) arritën që të mposhtin në fund kampionët e botës. Më i miri te... 

Reali interesohet edhe për Thiago Silvan

Sipas njoftimeve nga Spanja dhe Italia, bordi i Real Madridit ka marrë vendimin për t’i bërë ofertë Milanit për mbrojtësin Thiago Silva. Italsportpress.it pohon se Los Blancos janë të gatshëm të ofrojnë 20 milionë euro dhe mesfushorin Rafael Van der Vaart, për të siguruar shërbimet e brazilianit. Nga ana tjetër, menaxhmenti i Milanit ka caktuar një çmim të panegociueshëm prej... 

Festa spanjolle nxjerr miliona njerëz nëpër rrugë

Miliona njerëz vallëzuan, festuan dhe ndezën fishekzjarrë gjatë gjithë natës, në entuziazmin që u krijua pas triumfit të parë të Spanjës në Kupën e Botës të dielën mbrëma. Qendra e Madridit u bë një det i ngjyrave kuq e ari, ngjyra të fanellave të Përfaqësueses së Spanjës. Një numër i madh i tifozëve marshuan nëpër rrugë për të festuar fitoren 1:0 të Spanjës ndaj... 
Etiketat:

Spanja në gjysmëfinale

Kombëtarja e Spanjës shënoi fitore me rezultat 1:0 ndaj Paraguait dhe hyri në gjysmëfinalen e Kampionatit Botëror në futboll. Spanja më 7 korrik në gjysmëfinale do të takohet me kombëtaren e Gjermanisë. Spanjollët dominuan me lojë, por edhe Paraguai dëshmoi lojë stabile. Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi pa gola (0:0). Në pjesën e dytë të ndeshjes, ka qenë dramë në vete.... 
Etiketat: ,

Ronaldo bënë gjest të pahijshëm

Ronaldo i parehatshëm, duke bërë një gjest të pahijshëm pas ndeshjes me Spanjën. Ai pas ndeshjes ka pështyrë drejt një telekamere. Sipas të përditshmes spanjolle “As”, që tregon episodin, bëhet fjalë për një gjest që ka ardhur si “pasojë e frustrimit për humbjen”. Ronaldo kritikohet ashpër për këtë gjest të pashembullt.  Read More →
Etiketat: ,