Home » Posts tagged with "Sigal Prishtina"

Fernando Torres nis të shënojë edhe në kampionat

Një delegacion i përbërë nga zyrtarë të lartë të Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe klubit Sigal Prishtina ka qenë për vizitë dyditore në selinë qendrore të Ligës Ballkanike (BIBL) në Sofje të Bullgarisë. Sekretari i përgjithshëm i FBK-së, Nazmi Paçarada, drejtori i Sigal Prishtinës, Artan Rugova, e anëtari i Bordit të klubit, Lulzim Ibrahimi, patën takime me drejtorin... 

Gjithnjë e më pak rol e hapësirë për vendorët

Izolimi i basketbollit kosovar ka bërë që numri i basketbollistëve cilësorë kosovarë të jetë i vogël. Kështu vlerëson përzgjedhësi i Kosovës dhe trajneri i Sigal Prishtinës, Arben Krasniqi. Vlerësohet se Kosova jo vetëm që nuk ka lojtarë për eksport, por nuk ka basketbollistë të mjaftueshëm edhe për BKT Superligë të nivelit më të lartë. Për këtë arsye klubet e shohin... 

Peja më e përforcuara

Në basketbollin kosovar ka përfunduar afati kalimtar. Klubet kanë shfrytëzuar maksimalisht kohën për përforcime. Klubi më përforcuar është Peja që ka angazhuar pesë basketbollistë – katër vendas dhe një të huaj. KB ”PEJA” 1. Alban Veseli nga Sigal Prishtina 2. Artin Gashi nga Sigkos Bashkimi 3. Muhamed Hasani nga Sigal Prishtina 4. Samir Shaptahoviq nga Sigkos Bashkimi 5. Zoran... 

Sigal Prishtina pranë titullit

Me rezultat prej 89-74, Sigal Prishtina e ka fituar edhe takimin e dytë të serisë finale të Superligës së Kosovës në Basketboll duke mposhtur Pejën para tifozëve të vet. E mbushur përplot me tifozë, palestra “Karagaçi” ishte arena e duelit të dytë të ‘play-offit’ midis dy rivalëve të vjetër, ndërsa skuadra e Bujar Locit këtë takim e zhvilloi pa qendrën amerikane Justin... 
Etiketat: ,

Pas Kupës, edhe titullin

Pas Kupës së Kosovës, Peja objektiv të radhës e ka titullin e kampionit. Triumfi ndaj Sigal Prishtinës e ka rritur optimizmin dhe vetëbesimin në taborin verdh e zi. Trajneri Bujar Loci beson se ekipi i tij mund ta fitojë titullin sivjet, pas ‘agjërimit’ të gjatë. Triumfi i së dielës mbrëma e ka kthyer optimizmin dhe vetëbesimin te klubi i basketbollit Peja. Ekipi i Bujar Locit nuk... 
Etiketat: ,

Peja fituese e Kupës së Kosovës në basketboll

Ndonëse u luajt në Prishtinë, basketbollistët e Pejës ia dolën të mposhtin ekipin Sigal Prishtina, në takimin final për Kupën e Republikës së Kosovës, me rezultatin 98:84. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Memli Krasnaqi i dorëzoi Kupën lojtarëve të Pejës, kurse para tij, Fatmir Gashi, kryetar i Federatës së Basketbollit të Kosovës, iu dorëzoi medaljet e argjendta... 
Etiketat: ,

Granit rekordmeni

Granit Rugova e ka shkruar emrin e tij në historinë e basketbollit kosovar. Lojtari i Sigal Prishtinës ka thyer rekord, pasi në duel me Mitrovicën ka shënuar rrafsh e barabartë 110 pikë. Një gjë të tillë nuk e kishte bërë askush para Rugovës dhe vështirë se do ta bëjë ndokush në të ardhmen. As vetë 24 vjeçari nuk kishte pritur se ndonjëherë do t’i shënojë kaq shumë pikë... 

Sigal Prishtina ia bën bajat Trepçës

Përballja e finalistëve të vitit të kaluar, Sigal Prishtina dhe Trepça nga Mitrovica, ka kaluar në dominim të basketbollistëve prishtinas. Bardhekaltërit mposhtën bindshëm Trepçën e motivuar për këtë takim, me rezultat të thellë 100:64. Edhe trajneri i Sigal Prishtinës, Arben Krasniqi, u shpreh pas ndeshjes të mos e ketë pritur këtë fitore të lehtë të lojtarëve të tij. “Ngadhënjyem... 

Të fortë edhe pa Azemin

Në programin tim kam paraparë reformimin e përbërjes së skuadrës përfaqësuese me basketbollistë të rinj, tha Arben Krasniqi, kandidati i vetëm për përzgjedhës të Kosovës në basketboll. Kampioni në fuqi Sigal Prishtina, stinorit pranveror do ti hyjë në mungesë të kapitenit të tyre, Edmond Azemi. Ky i fundit gjatë javës së kaluar nga prishtinasit kaloi në radhët e skuadrës... 

Vetëm emri ka mbetur Superligë

Arben Krasniqi, trajner i Sigal Prishtinës dhe kryetar i Shoqatës së Trajnerëve të Basketbollit të Kosovës, tha se niveli i lojës në elitë ka rënë aq shumë sa nuk e meriton të quhet Superligë. “Si mund të quhet Superligë kjo ligë në të cilën ne po garojmë?! Ka raste kur ne shënojmë fitore me rezultat të thellë me 110 pikë dallim. Kjo le të kuptohet se niveli dhe konkurrenca...