Home » Posts tagged with "Serie A"

Tjetër shqiptar në Serie A

Kampionati italian, Serie A, është bërë destinacion për futbollistët shqiptar që luajnë në Evropë. Armando Vajushi do të jetë shqiptari i radhës që do të zbarkojë në Serinë A. Lajmi bëhet i ditur jo vetëm nga mediat italiane dhe bullgare, të cilat japin gati për zyrtare një largim të shkodranit drejt Italisë, por edhe nga vetë Vajushi. Ky i fundit është aktualisht në Shkodër,... 

Superkupa në duart e Napolit (Video)

Fituesi i Kupës së Italisë, Napoli, e ka mposhtur kampionin e Serie A, Juventus, në ndeshjen e Superkupës së Italisë që u zhvillua në Doha, pas ekzekutimit të penaltive, pasi rezultati pas vazhdimeve ishte 2-2. Ishte një gjysmë e parë thuajse e barabartë, por që u mbyll me epërsi të Bianconerëve. Carlos Tevez shfrytëzoi një gabim të mbrojtësve napolitanë, Albiol dhe Koulibaly,... 
Etiketat: , ,

Totti: Do të luftojmë për Scudetto deri në fund

Francesco Totti thotë se Roma do të luftojë me Juventusin deri në fund të sezonit në garën për titullin e Serie A këtë sezon. Giallorossët të shtunë barazuan pa gola ndaj Milanit, derisa Juventusi fitoi të enjten duke kryesuar kështu tabelën e Serie A me tre pikë në prag të festave të fundvitit. “Pushoni të qetë, Roma nuk do të dorëzohet deri në fund”, ka deklaruar Totti... 

Juve u rikthehet fitoreve

Juventusi do t’i japë fund vitit 2014 si lider i tabelës, pasi Bianconerët shënuan fitore 3-1 në ndeshjen e javës së 16-të në Serie A ndaj Cagliarit. Skuadra e trajnerit Massimilliano Allegri kishte shënuar tre barazime në tre ndeshjet e fundit, por ata u treguan të fuqishëm në takimin e sotëm ndaj ekipit të Zdenek Zeman, për të rikthyer epërsinë prej katër pikësh ndaj Romës. Ndeshja... 

Juve u rikthehet fitoreve

Juventusi do t’i japë fund vitit 2014 si lider i tabelës, pasi Bianconerët shënuan fitore 3-1 në ndeshjen e javës së 16-të në Serie A ndaj Cagliarit. Skuadra e trajnerit Massimilliano Allegri kishte shënuar tre barazime në tre ndeshjet e fundit, por ata u treguan të fuqishëm në takimin e sotëm ndaj ekipit të Zdenek Zeman, për të rikthyer epërsinë prej katër pikësh ndaj Romës. Ndeshja... 
Etiketat: , ,

Serie A, valsi i portierëve

Në pritje që Napoli të gjejë pasardhësin e Edinson Cavanit, ose të Milan që të bëjë goditjen surpizë, janë portierët ata që po e mbajnë gjallë merkaton e klubeve të Serie A. Qarkullojnë shumë emra, të cilët mund të ndryshojnë fanellën gjatë sezonit të ardhshëm. Portali Albeu ju sjell 9 portierët që mund të lëvizin brenda ose jashtë Serie A.  Read More →
Etiketat:

Serie A, liga ku shqiptarët ndihen më së miri

 Mesfushori Amir Abrashi është futbollisti i fundit shqiptar që përmendet për kalim të mundshëm në kategorinë e parë të futbollit italian, Serie A. Serie A është liga ku paraqiten numri më i madh i lojtarëve shqiptarë, nëse merren për bazë pesë kampionatet më të forta evropiane të futbollit. Numri i shqiptarëve në Serie A pritet të rritet edhe më shumë në afatin e janarit... 
Etiketat:

Behrami i kënaqur

Mesfushori kosovar i Napolit, Valon Behrami është ndarë i kënaqur me fitoren në udhëtim kundër Palermos (3:0), të arritur të dielën në kuadër të xhiros së parë të Serie A. Ai të hënën për “Radio Marte” ka thënë se ndeshja e ardhshme, ajo kundër ish-skuadrës së tij, Fiorentinës do të jetë e veçantë për të. “Kemi bërë një paraqitje të mirë si ekip... 

Interi fiton bindshëm

Me rezultat 3-0, Interi ka shënuar fitore përballë ekipit të promovuar këtë edicion në Serie A, Pescara, në ndeshjen e parë kampionale. Milito pranoi një top nga Zanetti dhe e dërgoi në drejtim të Wesley Sneijder dhe mesfushori holandez kaloi Nerazzurrët në epërsi (17’). Dy minuta më pas, transferi i ri Cassano shmangu kurthin e pozitës jashtë loje dhe në vend se të godiste,... 
Etiketat: , ,

Serie A – Formacioni i sezonit 2011/2012

Juventusi pas shtatë vitesh është përsëri kampion i Italisë, teksa Milani është dashur të pajtohet vetëm me vendin e dytë. Interi vuajti duke përjetuar një prej sezoneve më të këqija në histori të klubit, teksa Parma, Udinese dhe Catania tejkaluan pritjet, por cilët ishin lojtarët që shkëlqyen gjatë sezonit 2011/2012 në Serie A? Buffon lirisht mund të shpallet portieri më...