Home » Posts tagged with "Seria A"

Totti e feston golin me selfie me tifozët

Kapiteni i Romës, Francesco Totti, e ka festuar në mënyrë të veçantë golin e tij të barazimti ndaj Lazios në derbin e madh lokal të Serie A. Roma dhe Lazio janë takuar në Stadio Olimpico për derbin e kësaj jave. Pasi shënoi golin e bukur të barazimit, Totti e mori telefonin e tij dhe bëri një selfie me tifozët.  Read More →

Sacchi: Juve superior ndaj Romës

Strategu legjendar italian, Arrigo Sacchi, e sheh Juventusin superior kundrejt Romës në luftën për titull në Serie A. Sacchi sheh dallime të qarta mes dy klubeve. “Për një gjë është se lokacioni e bën diferencën. Në Romë ju jeni mirë dhe është e vështirë që të shpërqëndroheni”. “Keni lojtarë që janë shembuj të profesionalizmit. Nga ana tjetër Bianconerët janë mësuar... 

Seria A, shkëlqejnë Milan, Inter e Fiorentina

E diela e të mëdhenjve në Itali, me Milanin, Interin dhe Romën që diktojnë ritmin e tyre në javën e dytë. Në San Siro, Milan i ngrohur dhe nga blerja e Kakas arrin të fitojë me lehtësi ndaj kaljarit. Serinë e golave e hapi Robinjo, që mungonte prej kohësh në listën e shënuesve kuqezi, ndërsa pak minuta më pas ishte Filip Meksës ai që coi shifrat në 2-0. Kaljari id ha vetes... 
Etiketat:

Nis faza e dytë në Serinë A

Serie A nuk ka shumë kohë për llogari pasi fundjava starton xhiron e kthimit. Java e 20-të e kampionatit italian sjell në SuperSport përballje interesante. Të Shtunën, Interi ka përpara testin ideal me Pescaran për t’i dhënë fund ecurisë negative, ndërsa miqtë synojnë të vazhdojnë ëndrrën e nisur dy javë më parë me një fitore ndaj Catanias dhe e vazhduar me suksesin e papritur... 
Etiketat:

Seria A, Juventusi pa Kielinin ndaj Kaljarit

Java e 18-të e Serisë A hapet këtë të premte me dy takime. Kaljari do të presë Juventusin në fushën e Parmës, ndërsa Peskara pret Katanian në shtëpinë e saj. Bardhezinjtë do të ndeshen me sardët me mungesa cilësore në formacion, sic është Kielini dhe Vucinic. I pari rrezikon të qendrojë për 3 muaj larg fushave për dëmtimit gjatë seancave stërvitore, ndërsa malazezi, edhe... 
Etiketat:

Seria A, Juventusi shkëputet në krye

Fitorja e katërt radhazi e Milanit në kampionat ka ardhur mes lodhjes dhe vuajtjeve edhe pse rezultati i thellë 4-1 të jep përshtypjen e një suksesi të lehtë. Kuqezinjtë kanë patur shumë fat ndaj Peskarës që bëri lojën e saj edhe pse u ndëshkua nga dy autogola në ndeshjen e zhvilluar në San Siro. Goli i shpejtë i Nocerinos ishte një shok psikologjik për miqtë, që u ndëshkuan... 
Etiketat: ,

Milan, historia nuk e shpall ende kampion

Gjashtë pikë diferencë kur mbeten pesë javë deri në fund të këtij sezoni të Serisë A nuk i japin asnjë garanci për sukses Milanit, të paktën duke iu referuar historisë së mëparshme të kampionateve italiane. ”Corriere dello Sport” riktheu sot në mendjen e lexuesve disa prej përmbysjeve më të bujshme të historisë, duke nisur nga ato të sezoneve 1970-71 dhe 1975-76. Në të... 

Bogdani, “bomberi” i tretë në Serinë A

Edhe pse Çezena po vuan në vendin e parafundit të klasifikimit në Serinë A, duke rrezikuar seriozisht rënien një kategori më poshtë, Erjon Bogdani është ndër të paktët që ka treguar gjëra pozitive në këtë sezon. Me lojën në ndihmë të skuadrës, ai cilësohet më tepër si një lojtar që punon për shokët dhe nuk shënon mjaftueshëm, duke u sakrifikuar më shumë nga sa duhet... 

Juventus mposht 2-1 Lazion

Juventus fiton 2-1 në ndeshjen e fundit të javës së 16-të të Serisë A ndaj Lazio. Zhbllokon rezultatin që në minutën e dytë të ndeshjes Chiellini pas një goditjeje me kokë. Në minutën e 14-të barazon për ekipin mik Zarate. Në pjesën e dytë Lazio ul nivelin e lojës dhe Juventus kërkon me çdo kusht golin e fitores. Në minutën e katërt dhe të fundit shtesë të takimit, Krasiç... 
Etiketat: , ,

Roma do ta mbajë Mexesin

Mbrojtja e Arsenalit dhe e Liverpoolit nuk do të përforcohet me transferimin e Philippe Mexes. Dy skuadrat nga Premierliga spekulohej se janë të interesuara për qendërmbrojtësin francez, mirëpo, sipas medieve italiane, Roma është e gatshme të vazhdojë kontratën e tij. Mexes tashmë një kohë të gjatë spekulohej me largim nga kryeqyteti italian, mirëpo duket se klubi ka shprehur gatishmëri...