Home » Posts tagged with "Prishtina"

Sqaron MKRS: 500 mijë euro do të investohen në stadium

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sporteve ka lëshuar një komunikatë për të sqaruar rreth parave që do të investohen në stadiumin e Prishtinës. “Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, dëshiron të sqarojë opinion se lajmi për ndarjen e shumës prej 500 mijë eurosh për FC Prishtina është i pasaktë. Bazuar në Ligjin për Buxhetin, të miratuar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës,... 

Fotografi e rrallë: Prishtina përballë Hajdukut (1983)

Në rrjetet sociale sot kemi hasur në një fotografi të rrallë të Prishtinës kur ishte përballë me Hajdukun në vitin 1983. Në këtë fotografi historike shihet edhe legjenda e futbollit kosovar, Fadil Vokrri, i cili tashmë është kryetar i Federatës së Futbollit të Kosovës.  Read More →

Ekskluzive: Prishtina ka gati skuadrën, transferon edhe një super-yll të BIBL-së

Burimet e Telegrafit brenda klubit të Sigal Prishtinës thonë se bordi ekzekutiv i ka intensifikuar takimet këto ditë dhe tashmë kanë krijuar pothuajse 90% e skuadrës. Gjithashtu, flitet edhe për ardhjen e një super-ylli që edicionin e kaluar ka shkëlqyer në Ligën Ballkanike. Skuadra e cila vitin e kaluar fitoi tre trofe dhe gjithashtu shkëlqeu në debutimin e saj në Ligën Ballkanike,... 
Etiketat: ,

Kosova U-18 dhe Prishtina, në finale të Cell Cup

Skuadra e hendbollit Prishtina do të luajë në finale të seniorëve në turneun ndërkombëtar Cell Cup që po mbahet në Veszprem të Hungarisë. Prishtina të enjten mposhti skuadrën hungareze Treff me rezultat të thellë 51:10 e më pas edhe atë Varpalotaoi (20:15) dhe kështu siguroi vendin e parë në fazën grupore. Në ndeshjet për plasman përfundimtar, Prishtina të premten (sot) do... 
Etiketat: ,

Revolucion te Prishtina

Kampioni i dyfishtë i Kosovës, Prishtina, ka bërë revolucion të madh në skuadër për stinorin e ardhshëm të Raiffeisen Superligës në futboll. Pas transferimit të Isuf Llumnicës, Flamur Shalës, Armend Thaqit, Sead Miftarit, Berat Hysenit, Agron Gashit, Bledar Hajdinit, Qendrim Jahajt e Valentin Lezit, klubi bardhekaltër ka filluar t’i lirojë disa lojtarë të cilët nuk do të kenë... 
Etiketat:

Prishtina dhe Partizan ndahen barazim

 Prishtina dhe Partizani i Tiranës forcuan edhe më shumë bashkëpunimin, me ndeshjen miqësore të zhvilluar të dielën në stadiumin e Prishtinës që përfundoi pa fitues, 1:1. Të parët në epërsi kaluan mysafirët nga Shqipëria, që realizuan nëpërmjet Renato Hyshmerit (52′), ndërsa Prishtina barazoi me anë të Gentrit Begollit (68′). Ndeshja në përgjithësi ishte e baraspeshuar... 
Etiketat: , ,

Peja mposhtë Prishtinën

Peja ka arritur ta mposhtë Prishtinën në kuadër të xhiros së 16-të të BKT Superligës në basketboll, me rezultat përfundimtar 77-72. Në palestrën Karagaçi në Pejë ishin mbledhur rreth 3.000 mijë tifozë të Shqiponjave, të cilët dhuruan një atmosferë impozante gjatë tërë ndeshjes. Prishtina e nisi më mirë takimin duke krijuar epërsi që në fillim. Me mbrojtje të mirë dhe... 
Etiketat: ,

Prishtina mposht Ferronikelin pas vazhdimeve

Ndeshja e rrethit të dytë të garave në Kupën e Kosovës mes Ferronikelit dhe Prishtinës i takoi bardhekaltërve, të cilët siguruan një fitore me rezultat 2-1, në kohën shtesë të takimit. Sulmuesi Florim Berbatovci ishte heroi i bardhekaltërve i cili i shënoi të dy golat për ekipin e tij e që ia siguruan një fitore të rëndësishme për t’u kualifikuar më tej. Sot janë zhvilluar... 
Etiketat: ,

Rivalët ndahen në paqe

Dy skuadrat aktualisht më të mira në futbollin tonë, Prishtina dhe Hysi, kanë ndarë pikët duke luajtur baras 0:0, të mërkurën pasdite, në takimin e mbetur të xhiros së fundit të Raiffeisen Superliga e Kosovës. Pavarësisht fakti se ky takim është zhvilluar vetëm formalisht, sepse Hysi, tashmë ka festuar titullin e kampionit, futbollistët e të dy skuadrave treguan lojë të kënaqshme... 
Etiketat: ,

Hysi i afrohet titullit

Hysi i është afruar shumë afër titullit të kampionit pas fitores me rezultat 2:3 ndaj Lirisë dhe humbjes që e pësoi Prishtina nga Trepça me rezultat 1:0. Prizrenasit u ankuan në referim, sipas të cilëve, gjyqtari Muhedin Ferati ia dhuroi fitoren liderit të Superligës Hysi i është afruar shumë afër titullit të kampionit, pasi të enjten në Prizren e mposhti Lirinë me rezultat 2:3,... 
Etiketat: ,