Home » Posts tagged with "Portugalia"

Përurohet statuja e Ronaldos në Portugali

Bashkia e qytetit të Madeiras, që njëherësh është edhe vendlindja e futbollistit më të mirë në botë, Cristiano Ronaldos, ka vendosur t’ia ndërtojë këtij të fundit një statujë. Gjatë ditës së sotme, Cristiano mori pjesë në ceremoninë e prezantimit të kësaj statuje dhe ishte pikërisht ai që e zbuloi atë për herë të parë për publikun e madh që ishte i pranishëm aty.                     Statuja... 
Etiketat: ,

Miqësore, fitojnë të mëdhenjtë, befason Portugalia

Ndeshjet miqësore kanë dhuruar spektakël ditën e mërkurë. Gjermania arriti të përmbyste rezultatin ndaj Francës, duke fituar për herë të parë që prej 1987 në Paris, me rezultatin 2-1. Mathieu Valbuena kaloi në avantazh “Les Bleus”, por Tomas Muller dhe Sami Khedira kthyen gjithçka në favor të të besuarve të Joachim Loew në 45-minutëshin e dytë.  Read More →
Etiketat:

Real Madrid nuk pranon huazimin e Jose Mourinho-s tek kombëtarja e Portugalisë

Real Madrid nuk pranon huazimin e Jose Mourinho-s tek kombëtarja e Portugalisë për dy ndeshjet e ardhshme eleminatore me Islandën dhe Danimarkën. Pas kërkesës së Federatës Portugeze të Futbollit, drejtuesit e klubit madrilen nuk kanë pranuar që tekniku të shpërqëndrohet duke marrë përsipër misionin për të shpëtuar Portugalinë nga eleminimi për në Euro 2012. Sipas gazetës “Marca”,... 

Portugalia kërkon ndihmën e Jose Mourinhos

Atdheu thërret për ndihmë trajnerin Jose Mourinho. Federata Portugeze e Futbollit kërkon që “Special One” të marrë drejtimin e kombëtares për dy ndeshjet e ardhshme eleminatore të Euro 2012 pasi luzitanët rrezikojnë të ngelen jashtë këtij evenimenti. Danimarka dhe Islanda në 8 dhe 12 tetor do jenë kundërshtarët e radhës për Portugalinë ku luzitanëve u duhen 6 pikë për të... 

Deco e lëshon kombëtarën e Portugalisë

Futbollisti Deco, edhe përfundimisht i ka thënë lamtumirë kombëtares së Portugalisë. Deco ka qenë shumë i dashuruar me kombëtaren portugeze, por cilat janë arsyet që u largua? “Për arsye personale kam vendosur që mos të luajë më me përfaqësuesen, mirëpo Portugalia përgjithmonë do të mbetet në zemrën time”, – tha Deco. Futbollisti me prejardhje braziliane... 
Etiketat: ,

Spanja në çerekfinale, Portugalia në shtëpi

Kombëtarja e Spanjës ka shënuar fitore me rezultat 1:0 në takim me Portugalinë, në ndeshjen e të tetës së finales së Kampionatit botëror në futboll. Spanja sidomos në pjesën e dytë ka dominuar me lojë dhe si rezultat i kësaj gjeti edhe kualifikimin në çerekfinale, ku takohen me Paraguain. Trim i kësaj fitore ka qenë kush tjetër pos David Villa, i cili në minutën e 63-të fiku... 
Etiketat: ,

Ramos i bën të fala Ronaldos

Mbrojtësi i Spanjës, Sergo Ramos, i bën të fala bashkëlojtarit të tij, Ronaldos se Spanja do të eliminojë nga botërori Portugalinë. Ramos dhe Cristiano Ronaldo janë futbollistë të Realit, por rivalë në botëror. Ramos me Spanjën dhe Ronaldo me Portugalinë synojnë çerekfinalen e botërorit. Përballje të vështira në mes këtyre kombëtareve, por Ramos mendon se kombëtarja spanjolle... 

Portugalia synon të mposhtë Brazilin

Portugalia është frymëzuar nga fitorja e thellë 7-0 ndaj Koresë së Veriut dhe tani synon të mposhtë Brazilin dhe të marrë kryesimin e Grupit G. “Ishte një ndeshje shumë e bukur, ku nuk munguan golat”, tha mesfushori portugez Tiago, i cili shënoi dy herë në portën koreane. Tiago u shpreh optimist për sfidën e radhës kundër 5 herë Kampionëve të Botës dhe tha, “Tani marrim... 

Jong Hun i zhgënjyer me humbjen

Përzgjedhësi i kombëtares së Koresë së Veriut, Kim Jong Hun, është i zhgënjyer me humbjen e kombëtares së tij (7:0) nga Portugalia. “Futbollistët u munduan të luajnë me tërë potencialin, por u shpërqendruam në repartin e mbrojtjes. Mendoj se është edhe faji im, pasi nuk e luajtëm strategjinë e duhur. Portugalia shënoi në pjesën e parë, por nga dëshira që të barazojmë,... 

Queiroz: Të përqendrohemi në ndeshjen kundër Brazilit

Përzgjedhësi i kombëtares së Portugalisë, ka qenë jashtëzakonisht i lumtur me fitoren e lartë që shënoi me shifra 7:0 kundër Koresë së Veriut. “Ishte një ditë e madhe për Portugalinë dhe futbollistët e saj. Morëm tri pikë të mëdha, të cilat na afrojnë drejt tetës së finales. Tashmë do të përqendrohemi në ndeshjen e radhës dhe kërkojmë kundër Brazilit rezultat...