Home » Posts tagged with "Peja"

Peja fiton derbin, mposhti Trepçën

Skuadra e Pejës, ka dalë fituese në ballafaqim me Trepçën e Mitrovicës në ndeshjen kryesore të javës së nëntë të Superligës së Kosovës në basketboll. Pejanët pas dy humbjeve të njëpasnjëshme kundër skuadrave që mbajnë kreun e tabelës, Sigal Prishtina dhe Bambi, duket se iu rikthye vetëbesimi. Ata një javë më parë mposhtën Kosovën e Vushtrrisë në udhëtim, ndërkaq... 

Nuk e ndal as mosha

Arben Muçolli ka qenë edhe kreator i fitores së Besa Famiglia nga Peja në ballafaqim me Kastriotin nga Ferizaj, në ndeshjen e javës së tretë të Superligës së Kosovës në hendboll. Pejanët shënuan fitore me rezultat 28:24, duke iu falënderuar edhe hendbollistit Muçolli, i cili shënoi dhjetë gola. Fitore që Besën e bënë edhe kryesuese të tabelës dhe tashmë hiqen edhe kandidat... 

Në hapje derbi në Pejë

Superliga e Kosovës në hendboll hapet të shtunën si në konkurrencën e meshkujve po ashtu edhe në atë të femrave. Në Superligë mund të veçohet derbi i javës së parë në Pejë në mes Besa Famiglisë dhe Prishtinës. Pejanët llogariten si të favorizuar, por edhe Prishtina ka skuadër që synon të kthehet me pikë nga ky rrugëtim i vështirë. Në Ferizaj takohen skuadrat fqinje,... 

Si paguhen hendbollistët?

Vazhdon avazi i vjetër nëpër klubet e hendbollit të Republikës së Kosovës. Katër klubet, Kastrioti i Ferizajt (femra-meshkuj), Besa Famiglia nga Peja (meshkujt) dhe Prishtina (femrat) ende e mbajnë të fshehur sesa i paguajnë hendbollistet me paga mujore. Askush nuk e ka të qartë pse nuk duan të bëjnë të ditur pagat të hendbollistëve apo të hendbollisteve. Burimet të besueshme nëpër... 

Keq e më keq

Katër klubet e hendbollit nga Kosova që bëjnë pjesë në garat evropiane, si Kastrioti i Ferizajt, kampion, Besa Famiglia nga Peja, fitues i kupës (meshkujt), Prishtina, kampione, Kastrioti, fitues i kupës (femrat) janë në hamendje të përforcohen apo jo. Në afatin kalimtar që ka nisur prej një korrikut asnjëra prej këtyre skuadrave nuk ka sjellë përforcime adekuate përveç Kastrioti... 
Etiketat: , , ,

Hoxha ndahet me Besën

Genc Hoxha më nuk do të jetë kryetrajner i KF Besa nga Peja. Këtë e ka konfirmuar vetë trajneri Hoxha, të cilit nuk i kishte ardhur fare mirë që kishte arritur deri te ndarja me skuadrën pejane. “Unë më nuk do të jem trajner i Besës, përkundër dëshirës sime për të qenë me skuadrën pejane edhe në vazhdim”, bëri të ditur Hoxha. Ai shtoi se deri te ndarja me skuadrën... 
Etiketat: ,

Kosova U-18 teston forcat

Kombëtarja e basketbollit Kosova U-18 teston forcat me 5 qershor me juniorët e Pejës, të cilët janë kampion i Kosovës. Takimi zhvillohet në orën 18.00 në palestrën e sportit “Karagaçi” në Pejë. Përzgjedhësi i kombëtares së Kosovës U-18 Bujar Begu ka ftuar këta basketbollistë: Driton Bajrami, Agim Hamiti (Sigal Prishtina), Korab Prekazi, Dardan Ahmeti (Mitrovica); Arian Tahiri,... 
Etiketat: ,

Vëllaznimi e kalon Ferizajn!

Futbollistët e KEK-ut nga Kastrioti mposhtën kryesuesin e tabelës Trepçën nga Mitrovica me rezultat 1:0, në kuadër të ndeshjes së javës së 32-të të Raiffeisen Superligës së Kosovës në futboll. Futbollisti Arsim Plepolli ka qenë kreatorë i fitores së KEK-ut me golin që ka shënuar në minutën e 90-të të takimit. Trepça me gjithë humbjen që ka pësuar gjasat për ta fituar... 

Finalja e kupës në Ferizaj

Zyrtarët e Federatës së Volejbollit të Kosovës vendosën që finalja e kupës së Kosovës në volejboll të zhvillohet të mërkurën (ora 19.00) në palestrën e Sportit Bill Klinton” në Ferizaj. Në finale do të luajnë AKPA Te Luzha nga Ferizaj dhe Peja, në të cilën pritet një lojë e mirë në mes këtyre skuadrave. Peja skuadër që befasoi për të mirë në këtë edicion, e cila... 
Etiketat: , , ,

KV Peja në finale

Volejbollistët e Pejës arritën të kualifikohen në finalen e kupës së Kosovës në volejboll (meshkujt). KV Peja që garon në ligën e parë, ka arritur para shikuesve të vet me rezultat të lartë 3:0 ta deklasoi skuadrën e Ferizajt. Pejanët dëshmuan lojë mjaft të mirë dhe në çdo aspekt shkelën ferizajasit si me lojë po ashtu edhe me rezultat. Ata me plotë meritë renditen në finalen... 
Etiketat: , ,