Home » Posts tagged with "NBA"

Washington Wizards thellon krizën e Bostonit

Vazhdon forma e mirë e Washington Wizards në NBA. Skuadra kryeqytetase mundi pa shumë probleme me shifrat 101-88, Bostonin duke i zhytur 17-herë kampionët e NBA në një krizë të thellë rezultatesh, me Celtics që pësuan humbjen e 4 radhazi dhe të 18 sezonale. Sfida e Verizon Center në Washington DC nisi në mënyrë të shkëlqyer për formacionin e drejtuar nga trajneri Randy Wittman.... 
Etiketat: ,

NBA, krizë pa kufij te Lakers

Sezoni aktual për Los Angeles Lakers duket qartë se është krejtësisht I ndryshëm nga të tjerët, e këtë e konfirmon më së miri fakti se ekipi kalifornian mbrëmjen e të dielës koleksionoi humbjen e 8 nga 18, që ka luajtur deri më sot në shtëpi. Në Los Angeles edhe fansat duket se janë lodhur tashmë me këtë skuadër e nuk besojnë më, pasi Staples Center po bëhet gjithmonë e... 
Etiketat:

Publikohet kalendari i edicionit të ri në NBA

Edhe pse e gjithë vëmendja është e përqendruar në LO “Londra 2012”, liga më prestigjioze për skuadra e basketbollit, NBA tërheq vëmnedjen. Komisionieri i ligës, David Stern komunikoi kalendarin e sezonit 2012-2013 të NBA, që sipas të mirë-informuarve mund të jetë dhe i fundit për të si komisioner i Ligës.  Read More →
Etiketat:

NBA, San Antonio prish kthimin e Brajant

San Antonio ka gjetur si të prishë kthimin në fushë të Kobi Brajant, i cili mungonte prej 7 ndeshjesh për ekipin e tij si shkak i një dëmtimi. Ekipi teksan ka fituar me rezultatin e thellë 121-97 ndaj kalifornianëve, duke mbajtur kreun e renditjes në Konferencën e Perëndimit dhe duke lënë përsëri në dyshim pozicionin e LA Leikërs kur ka mbetur më pak se një javë deri në përfundimin... 
Etiketat:

NBA, Çikago mundet në shtëpi

Denver ka arritur të mundë lehtësisht Çikagon në fushën e kësaj të fundit duke përfituar maksimalisht nga mungesa e Derrik Rouz. Taj Louson ishte protagonisti i mbrëmjes me 27 pikë e 9 topa në tabelë, ndërsa 5 lojtarë të Denver shënuan 10 apo më shumë pikë. Nga ana tjetër, Çikago nuk ishte aspak ai ekip që kishte arritur të ngjitej deri në majën e NBA, pasi kjo skuadër dukej... 
Etiketat:

NBA, Lëv fiton sfidën me Grifin

Kevin Lëv është aktualisht sulmuesi më në formë në NBA. Pas 42 pikëve të shënuara në fitoren kundër Portland dhe rivalit të tij të hershëm LaMarkus Alldrixh të shtunën, ylli i Minesotas ka treguar forcën e tij edhe përballë LA Klipërs dhe Bleik Grifin, duke regjistruar 39 pikë e 17 topa në tabelë në suksesin e rëndësishëm 95-94 të skuadrës së tij. Ka qenë një ndeshje... 
Etiketat:

NBA, Atlanta mund Oklahoman

Atlanta ka mundur Oklahoman në një ndeshje mjaft të bukur dhe të luftuar, ku protagonisti kryesor ka qenë Xhosh Smith. Ky i fundit ka shënuar 13 nga 30 pikët e tij në periodën e fundit, si dhe ka kapur 7 nga 12 topat në tabelë në këtë periodë për t’i dhënë suksesin 97-90 skuadrës së tij. Ndonëse Kevin Durant ka patur një tjetër natë magjike me 35 pikë e 8 topa në tabelë,... 
Etiketat:

NBA, nata e gjigantëve

Kevin Durant, pikëshënuesi më i mirë i dy sezoneve të fundit në NBA, ka udhëhequr Oklahoman drejt një suksesi të rëndësishëm 105-102 ndaj Orlandos në fushën e këtyre të fundit. Paraqitja e tij në pjesën e dytë i ka mundësuar Oklahomas të rikuperojë 14 pikë disavantazh, ndërsa ai e ka mbyllur takimin me 38 pikë e 8 topa në tabelë për t’i siguruar fitoren e 7-të radhazi... 
Etiketat:

NBA: Mavericks fitojnë titullin e parë

Dallas Mavericks u ka dhënë fund tre dekadave frustruese duke u shpallur për herë të parë kampion i NBA-së, pasi mposhti me rezultat 105-95 Miami Heat në ndeshjen e gjashtë finale. Jason Terry erdhi nga stoli për të shënuar 27 pikë dhe për të udhëhequr te Mavericks. Ylli tjetër i ekipit, Dirk Nowitzki, i cili ka një mesatare prej 26 pikësh për ndeshje dhe është emëruar MVP i... 

NBA:Majami nis më fitore finalen e plej-off-it

Basketbollistët e Majamit e kanë nisur në mënyrën më të mirë të mundshme serinë e ndeshjeve finale të plej-off-it në ligën NBA, duke e mundur Dallasin prej 92:84. Majami ka treguar lojë më të mirë se basketbollistët e Dallasit. Angazhimi i tyre ishte më i madh si dhe gabimet e tyre ishin më të pakëta. Xhejms me 24 pikë, Vade (22) dhe Bosh (19), ishin basketbollistët më të... 
Etiketat: , ,