Home » Posts tagged with "Mitrovicë"

Politika e dogji stadiumin “Riza Lushta” në Mitrovicë?”

Ish ministri i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Ismet Mulaj, ka ngritur një dyshim interesant në lidhje me djegien e stadiumit të futbollit “Riza Lushta” në Mitrovicë këtë të shtunë. Mulaj këtë djegie e ndërlidh me miratimin e buxhetit javën e kaluar në Kuvendin e Kosovës, ku kishte një debat të ashpër në mes të ministrit të Ministrisë së Kulturë, Rinisë dhe Sportit,... 

Ka ndërruar jetë atleti mitrovicas Fidan Miftari

Atleti mitrovicas, Fidan Miftari, 25 vjeçar, ka ndërruar jetë të dielen, në rrugën kryesore të Mitrovicës, Dyshohet se ai ka vdekur nga një infarkt deri sa ishte duke shkuar në shtëpi. Policia në Mitrovicë, në lidhje me këtë rast, ka theksuar se të dielën mbrëma, rreth orës 18:40, ishte njoftuar se  një person gjendej i shtrirë dhe pa shenja jete në rrugën “Mbretëresha... 

Shtohet numri i femrave në referim

Gjyqtarëve të basketbollit të Kosovës, për herë të parë i është shtuar numri i femrave që merren me këtë zeje, në tri gjyqtare aktive. Gjyqtareve Florentina Thaçi dhe Fjolla Elshani tani më ka vendosur t’i bashkohet edhe basketbollistja e Penzës, Aurora Muhaxheri. Kjo e fundit vitin e kaluar është shpallur edhe basketbollistja më e mirë në garat përfundimtare të Kupës që... 

Trepça, kampion i ri

Në një atmosferë të bukur sportive në stadiumin e futbollit “Adem Jashari” në Mitrovicë, skuadra e Trepçës nga Mitrovica ka shënuar fitore me rezultat 2:1 kundër rivalit të papërshtatshëm, Besës nga Peja, në ndeshjen e javës së fundit (33-të) të Raiffeisen Superligës së Kosovës në futboll. Trepça me fitoren që shënoi me shifra 2:1 stoliset edhe me titullin e kampionit... 

FBK-ja dënon fuqimisht të gjitha aktet e dhunës

Skenat e hidhura që kanë ndodhur në finalen e Kupës së Republikës së Kosovës që u zhvillua ne Mitrovice nuk kanë asnjë lidhje me sport. Bordi i FBK-së dënon fuqimisht të gjitha aktet e dhunës që e prishën imazhin e sportit dhe punën e njerëzve të basketbollit. Hedhja e koktejeve te molotovit, hedhja e mjeteve piroteknike mbi publikun e ekipit kundërshtarë , hedhja dhe demolimi... 
Etiketat: ,

Sigal Prishtina në finale

Basketbollistët e Sigal Prishtinës mrekulluan me lojë të mirë në palestrën e sportit “Minatori” në Mitrovicë, duke e shkelur me rezultat 104:82 skuadrën e Bashkimit nga Prizreni, në gjysmëfinalen e kupës së Republikës së Kosovës në basketboll (meshkujt). Edmond Azemi si gjithmonë motorë i skuadrës ka qenë më së i merituari për këtë fitore bindëse të skuadrës së tij. Bashkimi... 

Edhe Thaçi kundër Sigal Prishtinës

Palestra e sportit “Minatori” në Mitrovicë të premten do të jetë arenë e ndeshjeve gjysmëfinale të kupës së Republikës së Kosovës në basketboll (meshkujt). Të premten zhvillohet dy ndeshjet gjysmëfinale në mes Sigal Prishtinës e Bashkimit (ora 17.00) dhe Trepçës e Pejës (ora 20.00). Secili takim do të jetë më interesant se tjetri dhe që vështirë mund të parashikohen... 

Bashkimi për skuadrat e forta janë të pamëshirshme

Basketbollistet e Bashkimit nga Prizreni, edhe njëherë dëshmuan se për skuadrat e forta janë të pamëshirshme. Ato e fituan kryendeshjen e javës së 12-të të ligës së femrave në basketboll kundër Trepçës në Mitrovicë me rezultat bindës 64:36. Prizrenaset për asnjë çast nuk lejuan rivalet që t’i sfidojë madje në disa raste edhe i mbajtën “orë mësimi” mitrovicasve. Bashkimi... 

Më 28 mars Kampionati i Kosovës

Kampionati i Kosovës në atletikë për të gjitha kategoritë do të mbahet më 28 mars në Mitrovicë. Zyrtarët e federatës bëjnë të ditur se janë bërë të gjitha përgatitjet e duhura dhe presin të jetë një garë shumë më e mirë se ato të kaluara. Kampionati mbahet në këto disiplina: pionieret e reja 1000 metra; pionieret 1500 m; pionierët e rinj 1500 m; pionierët 2000 m; junioret... 

Humb Prishtina

Nuk ka më klub të pamposhtur në Technomarket Superligën e Kosovës në basketboll (meshkujt). Edhe kampioni aktual, Sigal Prishtina thyhet në Mitrovicë nga rivali tradicional, Trepça. Basketbollistët e Trepçës i shkaktuan humbjen e parë kampionit me rezultat të ngusht 84:81. Pas 12 fitoreve radhazi, kjo është edhe humbja e parë e prishtinasve, por të cilët i prijnë tabelës me 25...