Home » Posts tagged with "La Liga"

Kampionin e kërkojnë kampionët madrilenë

Shkodran Mustafi u bë kampionë bote me Gjermaninë, por shkëlqimi i tij ka vazhduar edhe në La Ligën spanjolle. Karriera e Shkodran Mustafit është duke shkuar në rritje çdo ditë e më shumë. Ylli shqiptar i Valencias tani është vënë në listën e dy gjigantëve madrilenë, Real dhe Atletico Madrid, shkruan eksperti i transfereve, Gianluca Di Marzio, transmeton Telegrafi. Mustafi që... 

Xavi: Ishte një rast i humbur

Xavi është ndarë i frustruar pas disfatës 1-0 nga Real Sociedad dhe dështimit të Barcelonës të marrë kryesimin e tabelës së La Ligas. Blaugranët e filluan ndeshjen me Lionel Messi dhe Neymar në stol dhe e panë veten në disavntazh pas vetëm dy minutash, me Jordi Alba që dërgoi topin në rrjetën e vet. Barca dominoi në posedim, por, edhe pas inkuadrimit të Messi dhe Neymar në fushë... 

Moyes fton Gerrardin në La Liga

Ish-trajneri i Manchester Unitedit, David Moyes, i ka bërë ftesë Steven Gerrardit që t’i bashkohet te Real Sociedadi. Mesfushori anglez do t’i japë fund aventurës së tij me Liverpoolin kur të përfundojë ky sezon dhe ka thënë se nuk do të luajë për një klub tjetër anglez. Moyes e ka bërë të qartë se nëse Gerrard dëshiron të luajë në La Liga, ai e ka derën hapur. “Ai... 

Enrique: Do të përmirësohemi dhe do të luftojmë deri në fund

Luis Enrique është i kënaqur me pozitën e Barcelonës në La Liga dhe thotë se katalunasit do të përmirësohen edhe më shumë në vitin e ardhshëm. Pas fitores ndaj Cordobas (5-0), Blaugranët janë vetëm një pikë prapa Real Madridit (që ka një ndeshje më pak të zhvilluar). “Duke konsideruar se duhet të përmirësohemi në çdo repart mendoj se nuk jemi duke luajtur keq”. “Humbëm... 

Ja mbretërit e golit në La Liga

Nuk është as Lionel Messi as Cristiano Ronaldo. Aktualisht, mbret i golit në La Ligan spanjolle është Diego Costa. Ylli i Atletico Madridit ka realizuar 10 gola deri tash, duke prirë në listën e golashënuesve në kampionatin spanjoll, edhe pse në xhiron e fundit nuk e gjeti golin. Vetëm prapa tij gjenden ylli argjentinas dhe ai portugez me nga 8 gola. Ju ftojmë që përmes kësaj grafike... 
Etiketat:

La Liga, Malaga e Atl. Madrid mjaftohen me barazim

Në përballjen Malaga-Atl. Madrid të vetmit fitues janë repartet e mbrojtes së të dyja skuadrave pasi takimi përfundoi me rrjeta të paprekura. Në “Rosaleda” Atl. Madrid mori më shumë iniciativën se vendasit duke rrezikuar me Falcaon dhe Diego Costan dhe ndoshta meritonte më shumë sesa 1 pikë por duhet të kënaqet edhe me një barazim pasi ruajnë vendin e dytë ndërsa mbeten 11... 
Etiketat: ,

Luis Aragones: ‘La Liga nuk është vendosur ende’

Ish-trajneri i Spanjës, Luis Aragones, beson se gara për titullin e La Ligas është akoma e hapur, por ka pranuar se do të jetë vështirë që ndonjë skuadër ta sfidojë Barcelonën nëse vazhdon me formën aktuale. Katalunasit janë nëntë pikë para pozitës së dytë që e mban Atletico Madridi dhe 13 pikë përpara kampionit në fuqi Real Madrid.  Read More →
Etiketat: ,

Messi rrezikoi bashkëlojtarët

Të gjithë lojtarët e Barcelonës po i gëzoheshin titullit të radhës në La Liga.Festa e tyre e nisur në fushën e futbollit vazhdoi edhe drejt Barcelonës, por para se të arrinin aty lojtarët për pak sa nuk përjetuan një tragjedi. Dhe kërcënimi erdhi pikërisht nga lojtari që ishte më meritori për titullin, Lionel Messi. Atmosfera e festës në mesin e lojtarëve të Barcelonës filloi... 
Etiketat: ,

Guardiola e dëshiron titullin në këtë xhiro

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, shpreson ta fitojë titullin e La Ligas në ndeshjen e të mërkurës kundër Levantes. Blaugranëve u duhet vetëm një pikë nga tri ndeshjet e mbetura për t’u shpallur kampionë të Spanjës, ndërsa do ta fitonin që të martën titullin nëse Reali dështon të fitojë ndaj Getafes. “Duhet ta fitojmë titullin më të rëndësishëm të vitit, Ligën,... 

IFFS: La Liga më e mira në botë

Federata Ndërkombëtare për Statistika në Futboll (IFFS) e ka vlerësuar La Ligën spanjolle si ligën më të mirë në botë për vitin 2010. Liga elitare e kampionatit spanjoll ka mposhtur Ligën Premier të kampionatit anglez për të marrë kreun e renditjes, që është kalkuluar duke mbledhur pikët e fituara nga top pesë ekipet në secilën ligë në garën zyrtare, dhe duke e shumëzuar...