Home » Posts tagged with "Kosova"

Champagne: Kosova drejt UEFA-s

Kandidati për president të FIFA-s, Jerome Champagne, është duke ndihmuar Federatën e Futbollit të Kosovës për anëtarësim në UEFA e FIFA. Në një intervistë për gazetën Tribuna, ai thekson se ky mund të jetë viti i Kosovës dhe se gjasat janë që vendi ynë të marrë pjesë në kualifikimet për Kampionatin Botëror “Rusi 2018”. Champagne ka deklaruar se Kosova ka të drejtë... 
Etiketat: , ,

Hendboll: Përfaqësuesja e Kosovës U21 e pafuqishme ndaj Zvicrës

Përfaqësuesja U-21 e Kosovës e ka nisur me humbje kampanjën para-kualifikuese për Kampionatin Botëror “Brazil” 2015. Djelmoshat e Alfred Llazarit u mposhtën nga Zvicra, 21:35, në ndeshjen e zhvilluar sonte në Pallatin e Sportit “Shani Nushi” në Gjakovë. Mysafirët ishin më të mirë gjatë gjithë ndeshjes, ndërsa e mbyllën pjesën e parë me 7 gola dallim, 17:10. Ajo çka mundën... 
Etiketat: , ,

Përfaqësuesit e Kosovës do të veshin Nike ose Adidas

Njëra prej dy kompanive më të mëdha për pajisje sportive, ajo gjermane “Adidas” ose ajo amerikane “Nike” do të jetë sponsor i Federatës së Futbollit të Kosovës për uniforma të përfaqësueseve. Kështu ka bërë të ditur të hënën kryetari i FFK-së, Fadil Vokrri, për gazetën. Kreu i shtëpisë së futbollit kosovar ka thënë se gjatë javës së ardhshme... 
Etiketat: , ,

CNN: Kosova do të mund ishte superfuqi në Evropë

Që sporti është ambasadori më i mirë i çdo shteti në botë këtë e vërteton edhe rasti i fundit i kualifikimit të Bosnjës në kampionatin botëror, Brazili 2014. Kualifikimi i Bosnjës për herë të parë në kampionatin botëror vetëm 18 vite pas luftës ka bërë që të gjitha mediet botërore ta kenë krye lajm këtë shtet ballkanik ndërkohë një hapësirë të veçantë i ka dhënë... 
Etiketat:

Hendbollistët e rinj të Kosovës kanë nisur me fitore

 Hendbollistët e rinj të Kosovës kanë nisur me fitore paraqitjen në turneun ndërkombëtar të hendbollit “Cell Cup” që po mbahet në Veszprem të Hungarisë. Të hënën në ditën e parë të turneut, Kosova U-18 e mposhti ekipin nga Kuvajti, Al Salmiya me rezultatin 15:12.Fitore në ditën e parë shënoi edhe Përfaqësuesja U-16 e Kosovës, që e mposhti ekipin hungarez Szentendrei... 

Nesër miqësorja Xamax – Kosova

Sulmuesi i Hannoverit, Valdet Rama është lojtari më i njohur në listën e seleksionuesit të Kosovës në futboll, Albert Bunjaku, që të enjten e ka publikuar nga Zvicra. Bunjaki ka ftuar 18 futbollistë dhe dy të tjerë rezervë (vetëm për stërvitje) për ndeshjen miqësore kundër Xamaxit, që do të zhvillohet të shtunën në Neuchatel të Zvicrës (19.30). Rama është i vetmi në këtë... 

Fatlume Ahmeti shkëlqen në Poloni

Boksierja nga Kosova, Fatlume Ahmeti, ka dëshmuar cilësitë e saja në ring në turneun ndërkombëtar në “-V – Mistrzostwa Slaska Kobiet” në boks që zhvillohet në qytetin e Gliwice të Polonisë. Ajo arriti me sukses të lart të boksoi dhe të futet në finalen e madhe të turneut. Ahmeti në gjysmëfinale ka eliminuar një boksiere nga polake dhe tash synon medaljen e artë... 

Pritet të startojë liga rajonale “Uniqa”

Marrëveshja për themelimin e Ligës Rajonale të basketbollit, në të cilën do të garojnë skuadrat nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, pritet të nënshkruhet muajin e ardhshëm në Tiranë. Këtë e ka bërë të ditur të enjten Avni Ponari, kryetar i Federatës Shqiptare të Basketbollit. Sipas Ponarit, liga do të quhet “Uniqa” dhe do të sponsorizohet nga kjo kompani... 

Kosova mposhti edhe Debrecenin në boks

Boksierët e Përfaqësueses së Kosovës kanë shënuar fitoren e dytë rresht në Ligën Ndërkombëtare “Boxing One”. Të dielën, në Prishtinë, Kosova fitoi kundër ekipit hungarez Debrecen DVSC me rezultat 8:6. Një ditë më herët, në Ferizaj boksierët e Përfaqësueses së Kosovës mposhtën edhe Vasasin e Hungarisë me rezultatin 9:5. Në të vërtetë, shtatë nga tetë... 

Me nderime varroset legjenda e atletikes shqiptare, Jonuz Jonuzi

Shumë qytetarë nga Maqedonia, Presheva e Kosova kanë marrë pjesë në varrimin e Jonuz Jonuzit, njërit nga atletët më të shquar të atletikës mbarëshqiptare. Ai u varros të dielën në varrezat e qytetit me nderime të larta. Ne referatin kushtuar jetës dhe veprës u tha se Jonuz Jonuzi “ishte legjendë e atletikës mbarëshiptare i cili me rezultatet e tij la gjurmë jo vetëm në Kumanovë...