Home » Posts tagged with "Italia"

Prandeli, grumbullon Borinin e Romës

Cezare Prandeli vazhdon eksperimentet e tij me kombëtaren italiane, duke provuar sa më shumë futbollistë të ndryshëm. Emri i ri për miqësoren e të mërkurës kundër SHBA është ai i Fabio Borinit, sulmuesit të Romës. Ky i fundit ka qenë protagonist gjatë javëve të fundit duke shënuar me vazhdimësi dhe duke qenë një alternative mese e vlefshme për verdhekuqtë. Falë formës së... 
Etiketat:

Schalke interesohet për Huntelaar

Schalke ka bërë ofertë te Milani për të marrë shërbimet e sulmuesit Klaas-Jan Huntelaar. Sky Italia bën të ditur se klubi gjerman është duke pritur përgjigje për Huntelaar, i cili do të luante krahas ish-bashkëlojtarit të tij te Real Madridi, Raul, nëse pranon ofertën e Schalkes. Huntelaar për momentin thotë se dëshiron të mbetet me Rosonerët, por diçka duhet të ndryshojë... 

Ibra arrin marrëveshje me Milanin

Njoftimet më të reja nga Italia pohojnë se sulmuesi i Barcelonës, Zlatan Ibrahimovic, ka arritur marrëveshje me Milanin në lidhje me kërkesat personale të tij. Gazetari i Mediaset, Carlo Pellegatti, ka bërë të ditur se Ibrahimovic dhe Milani kanë arritur marrëveshje dhe ka sqaruar natyrën e kontratës së suedezit. “Milani dhe Ibra kanë arritur marrëveshje. Akordi mes tyre është... 

Italia pëson, Brazili fiton

Brazili ka mposhtur SHBA-të në ndeshjen miqësore të zhvilluar në stadiumin East Rutherford të New Jerseyt, me rezultat solid prej 2-0, ndërsa nga ana tjetër, Italia u mposht minimalisht nga Bregu i Fildishtë. Brazili u tregua superfuqi e vërtetë ndaj SHBA-ve me lojë tejet stabile. Ishte Neymar ai që e kaloi në epërsi Selecaon pas 28 minutash lojë, kur shfrytëzoi një top të kthyer... 
Etiketat: , , ,

Baggio: Kemi nevojë për lojtarë të rinj

Presidenti i ri i komitetit teknik të Federatës Italiane të Futbollit (FIGC), Roberto Baggio, mendon se Italia duhet të fokusohet në zhvillimin e lojtarëve të rinj dhe shndërrimin e tyre në yje. “Unë po ëndërroj që Italia mund të rikthehet në gjendjen ku do të ketë shumë talentë të rëndësishëm. Ne duhet t’i ngrisim lotjarët tanë të rinj. Ne duhet të japim gjithçka në... 

Reali interesohet edhe për Thiago Silvan

Sipas njoftimeve nga Spanja dhe Italia, bordi i Real Madridit ka marrë vendimin për t’i bërë ofertë Milanit për mbrojtësin Thiago Silva. Italsportpress.it pohon se Los Blancos janë të gatshëm të ofrojnë 20 milionë euro dhe mesfushorin Rafael Van der Vaart, për të siguruar shërbimet e brazilianit. Nga ana tjetër, menaxhmenti i Milanit ka caktuar një çmim të panegociueshëm prej... 

Italia turpërohet

Kampioni i botës, Italia është turpëruar keq e fortë, duke u eliminuar nga Kampionati Botëror. As laikët më të mëdhenj nuk do të kishin besuar se do të bie Italia qysh në fazën e grupit F, duke pësuar humbje nga Sllovakia me rezultat 3:2. Italianët kanë qenë të favorizuar ndaj sllovakëve, por në fushë nuk dëshmuan lojë çfarë është pritur. Italia pati një mori raste të... 
Etiketat: , ,

Bufon dyshohet se nuk mund të paraqitet në ndeshjet tjera të botërorit

Portieri i Italisë, pasi pësoi lëndim në ndeshjen e Italisë me Paraguain që përfundoi me rezultat 1:1, dyshohet se nuk mund të paraqitet në ndeshjet tjera të këtij reprezentacioni në botëror. Bufon, një prej portierëve më të mirë në botë dhe hero i Italisë në kampionatin e kaluar, kur ky shtet u shpall kampion, do ti nënshtrohet ekzaminimit të hollësishëm në mënyrë që... 

Buffon: Ne kemi cilësinë për ta mbrojtur titullin

Portieri i Italisë, Gianluigi Buffon, ka një qëndrim të caktuar për Botërorin e sivjetmë, duke thënë se vetëm mbrojtja e titullit do të ishte sukses për kombëtaren Azzure. “Ne kemi cilësinë për ta mbrojtur titullin, por nuk do të jetë e lehtë. Ne jemi këtu pa kurrfarë fiksimi për të fituar, por jemi të bindur se mund të luajmë mirë”. “Nuk mund ta krahasojmë këtë... 

Behrami titullar, Shaqiri zëvendësues ndaj Italisë

Në Gjenevë të Zvicrës, në praninë e më së 30 mijë shikuesve, është zhvilluar ndeshja miqësore në mes Zvicrës dhe Italisë, e cila përfundoi me rezultat 1:1. Valon Behrami është aktivizuar titullar dhe Xherdan Shaqiri si zëvendusues në këtë përballje mjaft interesante. Zvicra dhe Italia testuan forcat në prag të botërorit që nis me 11 qershor dhe zhvillohet në Afrikën e Jugut....