Home » Posts tagged with "Granit Xhaka"

Shqiptarët e kthejnë Baselin në krye

Mesfushorët Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri kanë shënuar nga një gol të dielën, për të ndihmuar fitoren e thellë të Baselit kundër Thunit Kampioni në fuqi i Zvicrës, Baseli triumfoi me rezultatin 5:1, në ndeshjen e javës së 34-t. Me këtë fitore Baseli është kthyer në krye të klasifikimit të elitës së futbollit zviceran. Deri në fund të kampionatit kanë mbetur të zhvillohen... 

Shaqiri e Ferati titullarë në fitore

Shqiptarët Xherdan Shaqiri e Beg Ferati luajtën titullarë në fitoren e rëndësishme te Baselit me shifra 1:0 kundër rumunëve,CFR Cluj. Almerares në minutën e 15-të solli golin e epersisë, i cili iu dha krah në vazhdim për lojë më të mirë. Ferati ka treguar lojë shumë të mirë në mbrojtje sikurse dhe Shaqiri në mesfushë. Granit Xhaka në minutën e 87-të zëvendësoi Shaqirin.... 

Xhaka në shënjestër të Lacios

Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka, është duke u përcjell nga skuadra e Lacios, ka ka njoftuar të mërkurën gazeta “Korriere Dello Sport”. Skuadra italiane dëshiron që gjatë janarit të marrë mesfushorin 18-vjeçar. Duket cekur se skuadra e Lacios është në pozitën e parë në Seria A dhe sigurisht se ketë edicion synon të fitojë “Skudeton”.  Read More →

Xhaka: Do ta mposhtim Zurich-un

Talenti shqiptar, Granit Xhaka, në pesë ndeshjet e fundit miqësore së bashku me vëllain e tij, Taulantin, dëshmuan formë të mirë te skuadra kampione e Zvicrës, Basel. Graniti tha se ka zhvilluar pesë ndeshje miqësore dhe në secilën ka dëshmuar formë të mirë. Lojërat e tij të mira pothuajse edhe kanë bindur trajnerin Thorsten Fink që t’i jap minutazh të lojës në kampionatin... 
Etiketat:

Xhaka mrekullon me lojë

Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka, ka mrekulluar me lojë në ndeshjen miqësore të Baselit, të cilët shënuan fitore me rezultat 4:1 kundër Wohlenit, anëtar i Ligë së Dytë të Zvicrës. Granit Xhaka ka shënuar gol në minutën e 52-të, ndërsa ka asistuar në golin e tretë, të cilën e shënoi futbollisti Almerares (84’). Dy gola të tjerë i shënuan Aratore (47’) e Zoua (90’),... 
Etiketat: ,

Xhaka, Kasami e Veseli ftohen në Zvicrën U-18 kundër Rumanisë

“Së shpejti pritet të zë vend në përbërjen e parë të skuadrës së Baselit, e cila ka gjasa shumë të mëdha që të bëhet kampione e Zvicrës”, tha talenti i madh shqiptar, Granit Xhaka. Futbollisti Granit Xhaka është ftuar në kombëtaren e Zvicrës U-18 nga përzgjedhësi Claude Ryf. Përveç Xhakës në kombëtaren U-18 kundër Ramanisë U-18 janë ftuar edhe dy shqiptarë të tjerë:... 
Etiketat: ,

Xhaka: Bëmë lojë të mirë dhe mposhtëm Freiburgun

Është ndeshja e dytë miqësore që ka zhvilluar Granit Xhaka me skuadrën e Baselit dhe që ka shënuar edhe një gol deri më tash. “Kemi luajtur të gjithë shkëlqyeshëm në fitoren kundër Freiburgut. Ka qenë një ndjenjë e mirë që luajtëm së bashku me vëllain, Taulantin, kundër skuadrës gjermane”, tha për gazetën Kombëtare ”Bota sot”, Granit Xhaka. Katër... 
Etiketat: ,

Veseli e Xhaka për Kosovën vendosin kur të vijë koha

Prishtinë, 19 nëntor – Futbollistët kosovarë, Frederik Veseli e Granit Xhaka, ende nuk kanë vendosur se cilin shtet do ta përfaqësojnë në nivelin sendor, shkruan sot “Koha ditore”. Mbrojtësi i Manchester Cityt, Veseli, dhe mesfushori i Baselit, Xhaka, të dielën me Përfaqësuesen e Zvicrës janë shpallur kampionë të botës për futbollistët deri 17 vjeç. Veseli, që të premten... 

Zvicra me tre shqiptarë kampione e botës

Zvicra U-17 me tre shqiptarë kampione e botës Pajtim Kasami me numër 16 dhe Frederik Veseli me numër 5 gjatë një veprimit Kombëtarja e Zvicrës U-17 bëhet kampione e botës për U-17 në futboll. Zvicra U-17 me tre shqiptarët: Frederik Veseli, Granit Xhaka e Pajtim Kasami në finalen e madhe të Kampionatit botëror e mundën me rezultat 1:0 kombëtaren e Nigerisë. Finalja e madhe është...