Home » Posts tagged with "Gjermania"

Hitzfeld: Topi i Artë i takon Neuerit

Ish-përzgjedhësi i Zvicrës, Ottman Hitzfeld, ka folur për Topin e Artë në prag të ndarjes së sotme të çmimeve prestigjioze. Sipas tij, Neuer e meriton ta fitojë çmimin më të madh individual, duke marrë parasysh sukseset dhe kontributin e tij për Gjermaninë dhe Bayernin. “Kush do ta fitojë Topin e artë? Do të më pëlqente ta shoh një gjerman ta fitojë atë, duke marrë parasysh... 

Kampionin e kërkojnë kampionët madrilenë

Shkodran Mustafi u bë kampionë bote me Gjermaninë, por shkëlqimi i tij ka vazhduar edhe në La Ligën spanjolle. Karriera e Shkodran Mustafit është duke shkuar në rritje çdo ditë e më shumë. Ylli shqiptar i Valencias tani është vënë në listën e dy gjigantëve madrilenë, Real dhe Atletico Madrid, shkruan eksperti i transfereve, Gianluca Di Marzio, transmeton Telegrafi. Mustafi që... 

Loew i kënaqur me fitoren

Përzgjedhësi i Gjermanisë, Joachim Loew, është shprehur i kënaqur me fitoren prej 4-0 ndaj Kazakistanit në sfidën kualifikuese për Euro 2012. “Mendoj se pjesa e parë ishte e mirë. Ne shënuam tre gola dhe kemi pasur shumë raste ndaj një ekipi që luan mirë në mbrojtje”. “Në pjesën e dytë nuk kemi mbajtur tempin e pjesës së parë dhe luajtëm paksa më ngadalë”, tha Loew.    Read More →

Gjermania shënon fitore të thellë ndaj Turqisë

Gjermania ka arritur që të shënojë fitore të lartë me rezultat 3-0 ndaj Turqisë, ndeshje kjo e vlefshme për Grupin A të kualifikimeve për Euro 2012. Ndeshja ishte e baraspeshuar me një iniciativë të lehtë për turqët deri në fund të pjesës së parë. Një goditje me kokë e Thomas Mullerit, e cila përfundoi në shtyllën e portës turke, iu kthye në kokë Miroslav Kloses (42’),... 

Gjermania shënoi fitore 6-1 ndaj Azerbajxhanit

Gjermania shënoi fitore 6-1 ndaj Azerbajxhanit në takimin e dytë kualifikues Euro 2012, por pësoi një humbje pasi Per Mertesacker u detyrua të tërhiqet në fillim të lojës. Heiko Westermann hapi serine e golave kurse Lukas Podolski dhe Miroslav Klose shënuan shumë shpejt pak para përfundimit të pjesës së parë. Në pjesën e dytë, Vagif Dzhavadov shënon për vizitorët, ndërsa Gjermania... 
Etiketat: ,

Argjentina, rikthehen Zanetti dhe Cambiasso

Javier Zanetti dhe Esteban Cambiasso rikthehen në kombëtaren e Argjentinës pas përjashtimit të pa motivuar që u bëri trejneri Diego Armando Maradona. Lojtarët e Interit kampion Europe do të zbresin sot në fushë në një përballje luksi ndaj Spanjës në Buenos Aires. Trajneri i përkohshëm i kombëtarës bardhekaltër, Batista, ka vendosur që dy lojtarët të rikthehën në skuadër edhe... 

“Turqia 2010” rezultatet

Grupi A Jordania – Angola    65:79 Serbia – Gjermani    81:82 Argjentina – Australia    74:72 1. Argjentina    2    4 2. Serbia    2    3 3. Australia    2    3 4. Gjermania    2    3 5. Angola    2    3 6. Jordania    2    2 Grupi B Sllovenia – SHBA    77:99 Kroacia – Irani    75:54 Brazili – Tunizia    80:65 1. SHBA   ... 

Khedira i lumtur për fitore

Futbollisti Sami Khedira është i lumtur që realizoi golin e fitores për kombëtaren e Gjermanisë me rezultat 3:2 kundër Uruguait dhe u bë protagonist që kombëtarja e tij të stoliset me medalje të bronztë. Futbollist që ka dëshmuar angazhim të pashoq për gjatë gjithë kampionatit botëror. “Natyrisht ne kemi shpresuar për më shumë, por tek e fundit edhe ndeshja për vendin e tretë... 
Etiketat: ,

Gjermanët në gjysëmfinale, deklasuan Argjentinën

Futbollistët e Gjermanisë janë plasuar në gjysmëfinale të Kampionatit Botëro në Futboll, që po mbahet në Afrikën e Jugut, pasi që në Cape Town praktikisht kanë “demoluar” Argjentinën. Gjermanët me lojë brilante mundën ekipin argjentinas 4:0 dhe në gjysmëfinale do të luajnë me fituesin e duelit Paraguaj-Spanja. Ndeshja ka filluar mirë për Gjermaninë. Ndaj Podolskit në minutën... 
Etiketat: ,

Gjermanët ia kanë shumë frikën lojës së Argjentinës

Gjermanisë i ka hyrë frika në palcë nga përballja me Argjentinën. Gjermanët ia kanë shumë frikën lojës së Argjentinës, e cila ka lojë shumë të shpejt dhe të fortë në mbrojtje. Të shtunën do të jetë ditë shumë e vështirë për gjermanët, por përzgjedhësi Joakim Lëv, ka bindje se do të tejkalojnë këtë supersfidë dhe të vazhdojnë tutje. “Argjentina ka shumë forcë,... 
Etiketat: ,