Home » Posts tagged with "Formula 1"

Schumi qan secilën herë që dëgjon zërin e fëmijëve

Michael Schumacher fillon të qajë çdo herë kur dëgjon zërin e fëmijëve të tij, pasi ka filluar të njohë fytyrat e tyre duke treguar se ai është “i gjallë dhe kupton çdo gjë përreth”, thuhet në një raport. Shtatë herë kampioni i Formula 1, i cili është duke u shëruar “shumë ngadalë” shkaku i aksidentit me ski – fillon të qajë kur dëgjon zërat e njohur, përfshirë... 

Formula 1 përpilon kalenderin e vitit 2014

Fia përpiloi kalendarin për Botërorin e ri të Formula 1 për vitin 2014. Në kalendarin prej 21 garash, është përfshirë dhe Cmimi i Madh i Meksikës, ndërsa nuk bën më pjesë gara e Nju Xhersit. Qeveria e automobilizmit i paraqiti skuadrave kalendarin për botërorin e ardhshëm në prag të Cmimit të Madh të Monza-s pavarsisht se ai është ende për t’u konfirmuar. Një vendim përfundimtar... 
Etiketat:

Formula 1, shiu pezullon provat zyrtare

Kanë nisur me 30 minuta vonesë provat zyrtare për Çmimin e Madh të Australisë për Formula 1, gara e parë e Botërorit të vitit 2013.  Shiu i dendur në cirkuitin e Albert Park në Melbërn ka detyruar drejtuesit e garës që të shtyjnë sesioni për motive sigurie, fillimisht me 10 minuta, më pas me 10 minuta të tjera, deri në pezullimin përfundimtar.   Read More →
Etiketat:

Telashe të shumta para garës së Formula 1 për Shpërblimin e Madh të Bahrejnit

Skuderia Force India është tërhequr nga prova e dytë zyrtare që u mbajt të premten mbrëma në Bahrejn, pas një nate plot përleshje mes forcave të sigurimit dhe protestuesve, ku kanë mbetur të plagosur disa persona. “Për shkaqe logjistike, skuadra do të bëjë një ndryshim të planeve për fundjavë. Skuadra nuk është paraqitur në provat e dyta për t’u siguruar që të... 
Etiketat:

Bahrejni organizon garën në F1

Për liderët e Bahrejnit rikthimi i garës së Formula 1 është një rast për të ndërtuar kredibilitetin në skenën botërore, pas protestave të dhunshme në vend, që po zgjatin tash e një vit. Bahrejni ka vendosur të organizojë garën e Formula 1 të dielën, me gjithë problemet e mëdha në vend, ndonëse vitin e kaluar gara ishte anuluar për shkak të trazirave.  Read More →
Etiketat:

Vettel dominon edhe në Spanjë

Sebastian Vettel me Red Bull dominoi garën për Cmimin e Madh të Spanjës duke u rënditur sërish i pari. Në Barcelonë, piloti gjerman la pas Lewis Hamilton me McLaren në vendin e dytë, i ndjekur nga shoku i tij i skuadrës, Jenson Button. Weber dhe Alonso kompletojnë 5 vendet e para të klasifikimit, ndërkohë që vendi i gjashtë shkoi për Michael Schumacher. Pas kësaj gare Vettel thellon... 

Vettel fiton në Turqi

Sebastian Vettel, piloti gjerman i Red Bull, është fituesi i Cmimit të Madh të Turqisë. Në vend të dytë mbyll garën piloti tjetër i Red Bull, Mark Webber. Garë e mirë për Fernando Alonson, i cili ngjitet në pod për herë të parë gjatë këtij botërori të Formulës 1. Lewis Hamilton me Mclaren Mercedes ka përfunduar në vend të katërt, i ndjekur nga Nico Rosberg (Mercedes GP). Paraqitje... 

Montezemolo: Formula 1 nuk funksionon

Presidenti i Ferriarit, Luca Cordero di Montezemolo, kritikoi publikisht modelin aktual të Formulës 1. Gjatë një ceremonie në të cilën ai prezantoi një video mbi historinë e “kokëkuqes”, Montezemolo shtoi edhe se pret që skuadra e tij të tregojë një reagim të menjëhershëm në garën e tretë të sezonit në Kinë. ”Aktualisht, 80% e makinës varet vetëm nga aerodinamika dhe... 

Vettel fiton edhe në Malajzi

Dy gara dhe dy fitore për Sebastian Vettel në këtë sezon të ri të Formulës 1. Gjermani i skuadrës Red Bull ka dominuar edhe në garën e Malajzisë, të cilën e startoi nga vendi i parë. Vettel bëri një start mjaft të mirë duke mbajtur pas Hamilton e dy makinat Renault të cilat u afruan ndjeshëm por vetëm në start. Kampioni i botës tregoi edhe në këtë fundjavë se edhe pa... 

Hamilton: Alonso, rivali im kryesor

Lewis Hamilton sheh tek Fernando Alonso, pilotin e Ferrarit, rivalin e tij kryesor në botën e Formula 1. Edhe pse Sebastian Vettel me Red Bull është kampioni i botës në fuqi dhe fituesi i garës së parë të sezonit, piloti britanik i Mclaren nuk e sheh si rival. “Gjithmonë mendoj se rivali im kryesor është Alonso. Mund ta quaj si “armikun” tim dhe kjo për shkak të historisë time...