Home » Posts tagged with "FIFA"

Champagne: Kosova drejt UEFA-s

Kandidati për president të FIFA-s, Jerome Champagne, është duke ndihmuar Federatën e Futbollit të Kosovës për anëtarësim në UEFA e FIFA. Në një intervistë për gazetën Tribuna, ai thekson se ky mund të jetë viti i Kosovës dhe se gjasat janë që vendi ynë të marrë pjesë në kualifikimet për Kampionatin Botëror “Rusi 2018”. Champagne ka deklaruar se Kosova ka të drejtë... 
Etiketat: , ,

Princi Ali kandidat për president të FIFAs

Princi Ali Bin Al Hussein nga Jordani ka zbuluar se ai do ta rivalizojë presidentin aktual, Sepp Blatter, për pozitën e të parit të FIFAs. Presidenti i Federatës së Futbollit të Jordanisë, i cili është edhe zëvendës-presidenti i FIFAs, shihet si një reformues i sinqertë dhe shpreson që zgjedhja e tij t’i japë fund korrupsionit në organizatën më të lartë të futbollit botëror. “Unë... 

Kosova nuk figuron në agjendën e FIFA-së

Ndonëse Kosova është një nga pikat më kokëçarëse në takimet e Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s, ajo vazhdon të injorohet, të paktën në agjendat e publikuara para takimeve të KE-s.  Kështu ndodh edhe kësaj here. Shtëpia më e madhe e futbollit botëror, FIFA, të mërkurën publikoi agjendën e saj për takimin e radhës që do të mbahet më 28 maj Mauritani, ndërsa Kosova nuk ishte... 
Etiketat:

FIFA publikon agjendën, Kosova nuk përmendet në të

 Çështja e miqësoreve të Kosovës nuk është përfshirë në agjendën e Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s për mbledhjen e 20\21 marsit, ani pse presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, ka premtuar se në këtë mbledhje do të diskutohet për miqësoret e Kosovës. FIFA të mërkurën ka publikuar agjendën e mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv të saj, që mbahet në Zuerich të Zvicrës.  Read More →
Etiketat:

Reagojnë trajnerët kosovarë Largimi i kosovarëve nga kombëtarja, mision i rrezikshëm i De Biazit

Sipas mendimit të trajnerëve kosovarë, nëse nis zbatimi plani i “spastrimit” të Xhani De Biazit, Shqipëria do të dalë më e humbura, si në cilësi, por edhe tifozeri Mediat kosovare dje i kanë janë marrë me një deklaratë të trajnerit të kombëtares shqiptare, Xhani De Biazi, i cili thuhet se ka nisur një plan për të pasur një përfaqësuese me sa më pak futbollistë me prejardhje... 
Etiketat:

FFK-ja pret që ndryshimet në Statut të FIFA-s të shkojnë në favor të saj

Federata e Futbollit e Kosovës ka vendosur të aplikojë për pranim në FIFA, ani pse Statuti i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit nuk garanton se përgjigja në aplikacion do të jetë pozitive. Kryetari i FFK-së, Fadil Vokrri, të shtunën, ka bërë të ditur për Reutersin planin për aplikim në FIFA. Paraqitjen e aplikimit, Vokrri e ka quajtur hap logjik. FIFA të premten ia lejoi FFK-së... 

FIFA, pas 24 orësh zgjedhjet, Anglia kërkon shtyrjen

Blater kandidati i vetëm, Federata angleze kërkon shtyrjen e zgjedhjeve dhe ndërhyrjen e një organi kontrollues Gjenevë (Zvicër)- Mungojnë vetëm njëzetekatër orë nga votimi për presidencialet e Fifa, por përshtypja që krijohet është që nga një moment në tjetrin mund të ndodhë gjithçka, duke sjellë në skenë skenarë të rinj. Ndërkohë, Anglia kërkon shtyrjen e votimeve, më... 
Etiketat: ,

Katari e bleu Botërorin 2022

Nënkryetari i suspenduar i FIFA-s, Jack Warner ka publikuar një e-mail që ka marrë nga sekretari i përgjithshëm i organizatës Jerome Valcke, ku ky i fundit thotë se Katari ka blerë të drejtën e nikoqirit për Kampionatin botëror 2022. Për këtë akuzohet kreu i Konfederatës Aziatike të Futbollit, Bin Hammam, po ashtu i suspenduar nga posti, që deri të dielën ishte kandidat për president... 
Etiketat: ,

Blatter: FIFA s’është në krizë

Presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter deklaroi se institucioni që ai drejton nuk ndodhet në krizë, pavarësisht dëmtimit të imazhit të tij nga akuzat për korrupsion të hedhura së fundmi ndaj tij dhe në prag të zgjedhjeve për kreun e federatës botërore të futbollit. “Futbolli nuk është në krizë. Ndodhemi vetëm përballë disa vështirësive”, tha Blatter. Më tej, kreu i FIFA-s komentoi... 
Etiketat: ,

“Times”: Katari bleu Kupën e Botës

Pas vendimit befasues për zgjedhjen e Katarit organizator të Kupës së Botës në vitin 2022, qëndron një grusht parash dhënë drejtuesve të FIFA-s. Akuza është lëshuar nga lordi Triesman, ish-president i komitetit promotor për kandidaturën e Anglisë 2018. Sipas “Times”, drejtuesve britanikë iu bënë kërkesa për një shumë komplekse për tre milionë funte, transmeton TCH. Edhe... 
Etiketat: