Home » Posts tagged with "FBK"

Eroll Belegu kandidat për kryetar të FBK-së

Pas kandidaturës së Blerim Vuniqit, nga sot edhe Eroll Belegu është kandidat zyrtar për kryetar të Federatës së Basketbollit të Kosovës. Në një njoftim për media  klubi i Sigal Prishtinës, që ishte iniciator për nominimin e Belegut ,  ka bërë të ditur se duke u bazuar në vendimin e Kuvendit të Federatës së Basketbollit të Kosovës, të datës 3 gusht 2013, për caktimin e... 

Vuniqi i gatshëm për ta udhëhequr FBK-në

Blerim Vuniqi ndihet i gatshëm ta udhëheq Federatën e Basketbollit të Kosovës. Ish basketbollisti i njohur kosovar, i propozuari për kryetar pikërisht nga Bordi i FBK-së, mendon se ka ardhur koha që shtëpia e basketbollit kosovar të drejtohet nga një njeri që e njeh këtë sport dhe që e kaloi një jetë përreth tij. Anëtari i deritashëm i Bordit të FBK-së e ka shpalosur shkurtimisht... 
Etiketat: ,

Shtyhet derbi i javës

Derbi i javës së 11-të i Superligës në basketboll në mes Bambit e Trepçës është shtyrë dhe do të zhvillohet në termin të përshtatshëm, është bërë e ditur nga FBK-ja. Ndeshja është shtyrë, pasi palestra “Minatori” është e zënë për shkak të zgjedhjeve. Tri ndeshjet e tjera të javës së 11-të në program janë të shtunën (sot). Kampionia në fuqi dhe liderja... 
Etiketat: , ,

Kosova mirëpret Shqipërinë dhe Emiratet e Bashkuara

Nga drejtuesit e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK), merret vesh se në fund të këtij muaji në Prizren do të mbahet turneu ndërshtetëror, në të cilin pos përfaqësueses së Republikës së Kosovës do të marrin pjesë edhe kombëtarja e Shqipërisë dhe ajo e Emirateve të Bashkuara Arabe. Ditë më parë kombëtarja e Shqipërisë kishte shprehur gatishmërinë që të... 

Testi i parë

Basketbollistet e përfaqësueses së Kosovës U-16 (femrat) të shtunën do të zhvillojnë ndeshje revyale me basketbollistet kadete të Sigal Prishtinës. Ndeshja do të zhvillohet në Qendrën e Rinisë dhe të Sportit në Prishtinë, me fillim në orën 13.00. Përzgjedhësit e përfaqësueses së Kosovës, Agron Çeku dhe Elvira Dushku kanë përzgjedhur 12 basketbolliste nga katër klubet: Penza... 
Etiketat: ,

Formohet liga e grup-moshave U-12

Me propozim të Këshillit Profesional të Federatës së Basketbollit të Kosovës, që Shoqata e Minibasketbollit të organizojë ligën e grup-moshës U-12, të cilën bordi i FBK-së e aprovoj dhe kjo shoqatë ka paraparë si promovim të kësaj lige që do të startoj në edicionin 2010/11. Ndërkohë, do të zhvillohet edhe një ndeshje revyale e të rinjve në mes përzgjedhjes së Rrafshit... 
Etiketat: ,

Belegu pritet nga Mainini

Në bazë të vendimeve të bordit të FBK-së e me qëllim të promovimit të vazhdueshëm të lojës së basketbollit dhe sensibilizimit të çështjes së Kosovës, kryetari i FBK-së, Erolld Belegu, është duke qëndruar në vizitë në Slloveni dhe Francë. Ai në Lublanë ka takuar sekretarin e përgjithshëm të Federatës Sllovene Iztok Rems, njëherit edhe anëtarin e Bordit të FIBA Europa,... 

Letra e FIBA-s shkakton “konflikt” në FBK

Letra e dërguar në adresë të Federatës së Basketbollit të Kosovës nga ana e zyrtarëve të FIBA-s është bërë burim i përçarjes në atë që konsiderohej bord goxha unik i kësaj federate. FIBA nëpërmjet asaj letre kishte informuar se FBK-së i lejohet të angazhojë ndeshje miqësore të reprezentacioneve deri në grup-moshën U-19, në të dyja konkurrencat dhe kishte bërë publik... 
Etiketat: ,

Ndikimi i Serbisë po zbehet

Për basketbollin e Republikës së Kosovës përkatësisht Federatën e Basketbollit të Kosovës ka zhvillime të mira në FIBA. Kohët e fundit, drejtuesit e Lidhjes së Basketbollit të Serbisë i ka kapur sikleti lidhur me basketbollin e Kosovës dhe e shohin tash se është çështje kohe kur Federata e Basketbollit e Kosovës do të pranohet në asociacionin më të lartë, FIBA. Zyrtari në... 
Etiketat: , ,

Serbia në alarm, Kosova mund të bëhet anëtare e FIBA-s

Lidhja e Basketbollistiske e Serbisë është në alarm se Kosova mund të bëhet anëtare e FIBA-s. Zhvillimet e fundit kanë bërë që në bordin e kësaj orgaizate të basketbollit të mos zgjidhet përfaqesuesi i Serbisë, i cili me ndihmën e Rusisë ka pamundësuar deri më tash anëtarësimin e Kosovës. “Mendoj se veprimet e tilla janë të pashembullta, megjithëse janë legjitime”,... 
Etiketat: ,