Home » Posts tagged with "Champions League"

Arsene Wenger: Bayerni i rrezikuar në këtë sezon në Champions League

Pavarësisht avantazhit të gjermanëve nga takimi i parë, Arsene Wenger mendon se Bayerni i Mynihut është më pak i rrezikshëm në këtë sezon të Champions League, ndërsa identifikon Realin e Madridit si skuadrën pretendente për trofeun e rëndësishëm europian. Në Bundesligë, bavarezët kryesojnë me 20 pikë ndaj ndjekësit më të afërt, ndërkohë që në Champions kanë hedhur një... 
Etiketat:

Hidhet shorti i Champions League!

Është hedhur në Nyon të Zvicrës shorti për fazën 1/8 të Uefa Champions League. Ceremonia u drejtua nga Sekretari I përgjithshëm I UEFA-s Gianni Infantino, Drejtori I garave Giorgio Marchetti dhe Ambasadori I finales Luis Figo. Ashtu siç pritej, kjo faze e kompeticionit më të rëndësishëm për klube në Europë do të dhurojë emocione dhe spektakël pa fund duke pare edhe përballjet... 
Etiketat:

Champions League, gjermanët kundër spanjollëve

Dopio përballje Gjermani-Spanjë në gjysmëfinalet e Ligës së Kampioneve. Shtetet që në alternim kanë pasur përfaqësueset e tyre në katër finalet e fundit të këtij kompeticioni, me dy fitore (Barcelona 2009 e 2011) dhe dy humbje (Bajern Mynih 2010 e 2012). Shtetet finaliste të Euro 2008, e para dhe e treta e Kupës së Botës 2010 dhe Euro 2012. Maksimumi… Bajern Mynih – Barcelona Sfida... 
Etiketat:

Champions League, dy superndeshje por pa fitues

Parade e yjeve nuk pati fitues në Uefa Champions League, të paktën jo në aktin e parë të saj, me Realin dhe United që barazuan 1-1 në “Santiago Bernabeu” një përballje spektakolare, ku fitoi mbi të gjitha futbolli por dhe paksa Manchester United që mori një rezultat të rëndë në Madrid. Ronaldo mundi të shënonte në portën e ish-skuadrës së tij por nuk mundi dot ta mposhtë... 
Etiketat:

Rikthehet Champions League

Një erë spektakli do të fryjë sërish mbi Europën e futbollit, muzika e kampionëve do të pushtojë sërish mbremjet kontinentale me magjinë e Uefa Champions League. Kompeticioni i emocioneve të mëdha, I gjigandëve të lojës dhe I yjeve që shkëlqejnë rikthehet pas një pauze dy mujore, për të na rrëmbyer të gjithëve në rrotullimin e një topi, e për të na bërë të ndjejmë sërish... 
Etiketat:

Lucio beson tek mrekullia

Në përballjet e sotme çerekfinale në Champions League, Interi do të frymëzohet në “misionin e pamundur” në Gjermani nga rikthimi në mbrojtje i Lucio-s. ”Ata bënë mrekullinë në Milano, ndërsa ne do ta bëjmë atë në Gelserkishten”, deklaroi qendërmbrojtësi për “Deutsche Welle”. ”Pas një sezoni të gjatë jemi të lodhur, por nuk është kjo arsyeja përse dështuam... 

Redknapp: Milan, në Londër të pret ferri

Atmosfera e “White Hart Lane” do të jetë arma më e fortë e Tottenhamit, i cili do të kërkojë nesër një kualifikim historik për në çerekfinalet e Champions League, në përballjen me Milanin. Këto ishin fjalët e vetë trajnerit Redknapp, i cili ka besim se tifozeria e zjarrtë do të shërbejë për të inkurajuar lojën e të tijëve, ndërsa Tottenhami do të përpiqet të ruajë... 

Arsenali, pa Van Persie në Barcelonë

Sulmuesi i Arsenalit, Robin Van Persie, do të mungojë në ndeshjen e kthimit të Champions League, përballë Barcelonës. Lajmin e komunikoi gjatë pasdites vetë klubi londinez, nëpërmjet faqes së tij të internetit. Arsenali do të duhet të mbrojë avantazhin e fitores 2-1 në “Emirates”, por këtë duhet ta bëjë me disa dëmtime të rëndësishme, që rrisin shanset për kualifikimin... 

Van Gaal: Luajmë për fitore

Në prag të së përballjes me Interin, në një ndeshje vlefshme për raundin e një të tetave në Champions League, trajneri i Bayern Munchen, Louis Van Gaal, kritikoi punën e Leonardo-s dhe u shpreh optimist mbi mundësitë e bavarezëve për t’u kualifikuar. ”Interi nuk ka ndryshuar shumë dhe vazhdon të luajë ashtu si një vit më parë, duke u bazuar tek mbrojtja. Edhe në ndeshjen e... 

Formacionet e mundshme, Milan- Totanham

Skuadra e Milan-it, do të startojë në ndeshjen e sontme të Champions Ligës me mungesa , por me synimin ta mposht Totanhamin. Në formacionin startues nuk do të jenë të lënduarit, Pirlo dhe Ambrosini, si dhe Van Bommel, Cassano dhe Emanuelson të cilët nuk kanë të drejt të luajn. Ndërsa në radhët e Totanham problemi kryesor është i lënduari Gareth Bale që ka mundësi edhe të aktivizohet...