Home » Posts tagged with "Besa"

Besa barazon ndaj ekipit kazak, Akzhayik

Skuadra e Besës së Pejës në ndeshjen e tretë miqësore ka barazuar ndaj skuadrës elitare të Kazakistanit, Akzhayik, me rezultatin 1:1. Kjo ndeshje miqësore u zhvillua të martën në Antalia të Turqisë, ku edhe kreu përgatitjet skuadra pejane për stinorin pranveror në Sperligën e Kosovës në futboll.  Read More →
Etiketat:

Besa kthen lojtarët e gjeneratës së titujve

Skuadra pejane e futbollit, Besa, synon që në pranverë të ketë paraqitje shumë më të mira se në vjeshtë. Për të arritur këtë synim, Besa do të bazohet në futbollistë me cilësi të konfirmuara. Në klubin pejan thonë se kanë arritur marrëveshje me gjashtë ish-futbollistë të saj. Sipas sekretarit të klubit, Barlet Imami, marrëveshja është arritur me Mensur Durakun, Fisnik... 

Në finale, Prishtina – Besa

Prishtina dhe Besa janë finalistë të Kupës së Kosovës në futboll. Bardhekaltrit e kanë eliminuar në gjysmëfinale Gjilanin, kurse pejanët iu hakmorën Lirisë, të cilën e mposhtën në duelin e dyfishtë. Besa dhe Prishtina do të luajnë në finale të Kupës së Kosovës në futboll, pasi në gjysmëfinale ishin më të suksesshëm se Liria, respektivisht Gjilani. Pejanët kanë fituar... 
Etiketat: ,

Kampionat me shumë derbi…

Për gati një dekadë, skuadrës së Besës është duke i prirë, trajneri dhe ish-futbollisti i njohur gjakovar, Genc Hoxha. Ai me Besën ka arritur rezultate impresive, duke qenë kampion e nënkampion, në finale të Kupës dhe duke vazhduar përherë punën me të rinj për të arritur stabilizim të plotë në futbollin e Kosovës. Në një bisedë që zhvilluam për lexuesit e “Bota... 
Etiketat: ,

Vëllaznimi e kalon Ferizajn!

Futbollistët e KEK-ut nga Kastrioti mposhtën kryesuesin e tabelës Trepçën nga Mitrovica me rezultat 1:0, në kuadër të ndeshjes së javës së 32-të të Raiffeisen Superligës së Kosovës në futboll. Futbollisti Arsim Plepolli ka qenë kreatorë i fitores së KEK-ut me golin që ka shënuar në minutën e 90-të të takimit. Trepça me gjithë humbjen që ka pësuar gjasat për ta fituar... 

Dinamo ka festuar me fitore

Dinamo ka festuar me fitore ngritjen zyrtare të trofeut të kampiones, teksa ka mundur Besën 4:3 në “Qemal Stafa“. Ndeshja përmbyllëse e këtij kampionati, që fare pak ka dhuruar emocione dhe cilësi sportive, ndërkohë që me shumicë ka prodhuar dukuri tejet negative, si dhuna, trukimet, përfoljet, akuzat e kundërakuza, të cilat nuk kanë asgjë të përbashkët me lojën e bukur dhe... 
Etiketat: ,

Gjysemfinale: Besa ndahet barazim me Lirin kurse Vëllaznimi e mund Gjilanin

Ndeshjet e para të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës në futboll kanë pasur rrebesh gola. Në Pejë janë shënuar gjithsej gjashtë gola (Besa-Liria 3:3), ndërsa pesë gola në Gjilan (Gjilani-Vëllaznimi 2:3). Për dy ndeshje të zhvilluar u shënuan 11 gola, çka dëshmoi një efikasitet të lartë të sulmuesve. Liria mori barazim në Pejë me Besën, ndërsa Vëllaznimi nga Gjakova shënoi... 
Etiketat: , , ,

Besa merë kupën në shtëpi

Besa “përmbys“ me rezultat 2:1 Vllazninë, duke e dërguar në Kavajë Kupën e 58-të të Shqipërisë. Falë kualiteteve më të mira që kishte në gjirin e saj, të cilat kanë sfiduar shpirtin e garës dhe dëshirën e madhe, madje edhe të sforcuar të kuqebluve, për ta marrë këtë trofe. Nuk kanë mjaftuar vetëm 90 minuta lojë për ta përcaktuar fituesen e kësaj finaleje, por më... 
Etiketat: ,

Karateistët tanë shkëlqyen në Gjermani

Karateistët tanë edhe në Gjermani mrekulluan me rezultate të mira. Klubi karatesë Besa nga Lluzhani, KK Llapi, “SKG Kosova” nga Gjermania dhe “Bomolla” nga Suedia fituan së bashku gjithsej 28 medalje në Kampionatin Botëror te Federatës E.I.K.O. Klubet e karatesë Besa-Lluzhan dhe KK Llapi garuan se bashku dhe dëshmuan cilësi të lartë sidomos Besa Lluzhani ka fituar 13 medalje... 

Hasanaj theu rekordin

Atleti Meriton Hasanaj i klubit të Besës së Pejës në disiplinën 1000 metra theu rekordin me rezultat 2:30.95 minuta, ndërsa atletja Gresa Bakraçi (Besa) barazoi rekordin e Diana Qehaja në disiplinën 1000 metra me rezultat 3:08.00. Këto rezultatet të këtyre atletëve janë arritur në Mitingun e hapur në Atletikë, që u mbajt sot në stadiumin e KF Trepça. Hasanaj dëshmoi se është...