Home » Posts tagged with "Bashkimi"

Hajrizi ka gjasa të mbetet te Trepça

Basketbollisti Drilon Hajrizi ka pak gjasa që të mbetet te Trepça, por edhe më pak gjasa që të transferohet te Bashkimi. Hajrizi ka bërë të ditur të hënën se nuk do të transferohet te ekipi prizrenas. Thotë se këtë vendim e ka marrë për arsye personale. “Do të shikoj për kushtet që më ofrojnë një klub nga Hungaria dhe një tjetër nga Portugalia. Nga kalimi te Bashkimi... 

Kurti: Bashkimi rrezikon paraqitjen në gara

Njëra prej skuadrave më të forta të edicionit të kaluar, Bashkimi, ende nuk ka nisur përgatitjet për stinorin e ri të Superligës së Kosovës në basketboll. Në të vërtetë, nuk dihet nëse skuadra prizrenase do të fillojë fare përgatitjet. Bashkimi ka mbetur pa kryesi të klubit, ndërsa sipas kapitenit Artan Kurtit pjesëmarrja në gara është e dyshimtë. Kampionati i ri nis më... 

Nëse vazhdon kështu, vaj halli…

Kryetrajneri i Bashkimit, Agron Çeku, shprehu shqetësimet e tija për basketbollin femëror. Ai tha se basketbolli femëror është në krizë të thellë dhe nëse vazhdon kështu vaj halli për këtë sport. “Pak investohet për këtë sport dhe thuajse askush nuk e çan kokën për basketbollin e femrave. Vetëm dy klube janë në Kosovë që kanë një rivalitet: Bashkimi nga Prizreni dhe Penza... 
Etiketat: ,

Mend për tjera herë!

Ndër klubet që ka pasur më së shumti investime padyshim ka qenë klubi i basketbollit Bashkimi nga Prizreni në konkurrencën e meshkujve. Të gjitha investimet ishin bërë në basketbollistë të huaj dhe në shumë trajnerë, që ndërruan disa herë, por të gjitha në fund dolën të dështuara. KB Bashkimi zhgënjeu në tërësi adhuruesit e saj “Arpaxhikët” me paraqitje që pati sidomos... 
Etiketat: ,

Bashkimi mëton mbrojtjen e titullit

Basketbollistet e Bashkimit nga Prizreni në njëfarë mënyre ia kanë frikën skuadrës së Penzës nga Peja. Prizrenaset udhëheqin me rezultat 1:0 në fitore në finalen e play-offit dhe mëtojnë që në ndeshjen e dytë në Pejë të shënojnë fitore dhe të kremtojnë titullin e kampionit në konkurrencën e femrave. Penza ka skuadër solide, e cila është edhe fituese e kupës dhe shpreson... 
Etiketat: , , ,

Bashkimi dhe Penza mëtojnë finalen

Basketbollistet e Bashkimit nga Prizreni janë më një këmbë pranë finales së play-offit në konkurrencën e femrave në basketboll. Ato në ndeshjen e kthimit në Gjilan presin fitore ndaj Dritës dhe të kualifikohen më tutje. Bashkimi udhëheq 1:0 në fitore kundër Dritës dhe nuk e ka aq problem edhe në ndeshjen e dytë. Takimi Drita-Bashkimi zhvillohet të mërkurën në orën 19.00. Edhe... 
Etiketat: , , ,

Asllani: U thyem moralisht…

Gazmend Asllani, basketbollist i Trepçës, tha se prej lëndimit të Drilon Hajrizit kanë qenë të thyer moralisht dhe për atë edhe e kanë humbur (89:100) ndeshjen e dytë gjysmëfinale të play-offit me Bashkimin në Prizren. “Kur e kam parë lëndimin e Hajrizit në çerekun e parë dhe në atë gjendje të keqe, besomëni ka ra menjëherë morali për lojë tek ne. Kemi luajtur më gjysmë... 

Bashkimi barazon shifrat me Trepçën

Basketbollistët e Bashkimit nga Prizreni në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së play-offit në Technomarket Superligës së Kosovës ia dolën të shënojnë fitore me rezultat 100:89 ndaj Trepçën nga Mitrovica. Bashkimi më këtë fitore barazoi shifrat në fitore 1:1 me Trepçën. Duhet ndeshja e tretë që të përcaktoi finalistin e kësaj gare. Takimi i tretë do të zhvillohet në fundjavë... 

Bashkimi lider pa asnjë humbje

Basketbollistet e Bashkimit nga Prizreni pa asnjë humbje e përfunduan edicionin e rregullt të garave në konkurrencën e femrave. Ato nga dhjetë ndeshje shënuan po aq fitore, duke tubuar 20 pikë dhe tashmë i presin me qetësi ndeshjet e play-offit. Penza e Pejës është e dyta me 17 pikë të tubuara dhe njëherësh edhe fituese e kupës së Republikës së Kosovës. Në katërshen e parë... 
Etiketat: , , ,

Technomarket Superliga: Trepça – Bashkimi 97:86

Bardhosh, 10 prill – Basketbollistët e Trepçës kanë bërë një hap të madh drejt finales së plejofit të Technomarket Superligës. Trepça të shtunën në Bardhosh të Prishtinës mposhti skuadrën e Bashkimit me shifrat 97:86 në kuadër të duelit të parë gjysmëfinal të garave shtesë. “Xehetarët” ishin nikoqirë në Bardhosh, pasi janë dënuar nga Federata e Basketbollit... 
Etiketat: ,