Home » Posts tagged with "Baseli"

Xhaka vendosë për të ardhmen

Taulant Xhaka dhe Baseli kanë një marrëveshje të re mes vete. Mesfushori luftarak i Kombëtares së Shqipërisë, Taulant Xhaka ka vendosur për të ardhmen e tij, përkatësisht do të vazhdoj të mbetet në klubin aktual Basel, transmeton Telegrafi. Kontrata aktuale e Taulantit skadonte në qershor të këtij viti, ndërsa ai e ka vazhduar atë edhe për tri vite tjera, çka do të thotë se... 
Etiketat: ,

Udinese interesohet për Xhakën

Skuadra italiane Udinese ka shprehur interesim për shërbimet e mesfushorit kosovar të Baselit, Granit Xhaka, shkruan të shtunën sajti “Sportmediaset”. Krerët e Udineses po kërkojnë futbollistë të rinj për edicionin e ardhshëm, kurse Xhaka 18-vjeçar i prin listës së tyre. Xhaka do të përcillet nga skautët e Udineses në ndeshjet e Kampionatin Evropian U-21, që po mbahet... 

Shaqiri vendimtar në fitoren e Baselit

Futbollisti kosovar i Baselit, Xherdan Shaqiri ka shënuar golin e vetëm dhe vendimtar në fitoren e ekipit të tij kundër Sionit. Shaqiri i cili aktivizohet edhe për kombëtaren e Zvicrës e shënoi golin në minutën 61, pasi mori një asistim nga Granit Xhaka. Shaqiri luajti deri në minutën e 80-të, kurse Xhaka luajti tërë ndeshjen. Skuadra nga La Liga, Villarreal, është e fundit që ka... 
Etiketat: ,

Kritika për Shaqirin

Ylli i ri i Baselit, Xherdan Shaqiri është kritikuar ashpër nga bashkëlojtari i tij, Marco Streller. Basel pësoi dy humbje rresht, nga Bayern Munchen në Ligën e Kampionëve dhe nga Grasshoppers në kampionatin zviceran, kështu që brenda ekipit nuk po mbretëron atmosferë dhe aq e mirë. “Ai flet tri herë në javë me menaxherin, në vend se të sjell diçka në fushë”, deklaroi përfaqësuesi... 

Baseli dëshiron ta mbajë Shaqirin

Zëvendëspresidenti i Baselit, Bernhard Heusler ka thënë se synim i kampionit zviceran është që të mbajë sa më gjatë në skuadër futbollistët e talentuar si Xherdan Shaqiri. Heusler beson se Shaqiri 19-vjeçar në të ardhmen do të transferohet te ndonjë skuadër e madhe evropiane. “Ne duam t’i tregojmë një lojtari si Xherdan Shaqiri se ia vlen të luajë për Baselin.... 

Roma u turpërua nga Baseli

Roma ka pësuar humbje të rëndë nga Baseli në Olimpico me rezultat 3-1. Pas një depërtimi të Xherdan Shaqirit, topi i harkuar në zonë nga kosovari prek Marko Strellerin, i cili e vazhdoi topin te Alexander Frei (12’), që realizoi gol të bukur për 1-0. Marco Boriello barazoi rezultatin në 1-1 (21’), kurse në 2-1 pas pjesës së parë për Baselin rezultatin e vendosi Samuel Inkoom... 

Baseli në grup me Bayernin

Kampioni i Zvicrës, Baseli, me të cilën luajnë katër shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Beg Ferati, Granit e Taulant Xhaka, do të bëjë pjesë në grup E me gjigantin e futbollit gjerman, Bayernin, Romën e Kluzh. Xherdan Shaqiri në ditën e mërkurë deklaroi se në grup e dëshiron Bayernin, dëshirë e cila iu bë realitet. Për Baselin e shqiptarëve nuk do të jetë e panjohur edhe Roma, skuadër... 

Baseli në Champions League

Xherdan Shaqiri futet në lojë në minutën e 85-të, ndërsa asistoi në golin e tretë të shënuar në minutën e 87-të nga Frei. Shqiptarët e Baselit do të shijojnë fazën e grupit të Champions League, ku mund të ndeshen me njërën nga skuadrat më të mëdha evropiane, Barcelonën, Realin, Bayernin, Interin, Chelsea, Manchester United-in etj. Baseli më i fortë në Tiraspol sesa në Basel.... 

Shaqiri shënon në fitoren e Baselit

Futbollistët e Baselit nga Zvicra kualifikohen edhe më tutje në garat e Champions League. Baseli shënoi fitore në ndeshjen eliminuese me rezultat 3:1 kundër Debrecenit. Baseli ishte shumë më i mirë, duke iu falënderuar lojës shumë të bukur që demonstruan futbollistët në fushë. Fitorja në ndeshjen e parë me rezultat 2:0 në Debrecen i ka dhënë luks në ndeshjen e kthimin në stadiumin... 

Mjeshtritë e Shaqirit dhe Baseli lider i tabelës

Xherdan Shaqiri padyshim se jo vetëm që është futbollisti më i mirë i Baselit, por edhe në tërë elitën e futbollit zviceran. Ai së bashku me Baselin shkëlqyen me një lojë maestro duke i shkaktuar debakël të vërtetë skuadrës së Luzernit me rezultat 5:0. Një lojë e shpejtë e Baselit së bashku me Shaqirin ka qenë e papërballueshme për Luzernin, në të cilën luan shqiptari...