Home » Posts tagged with "Afrika e Jugut"

Afrika e Jugut, e mashtruar nga manipuluesit e ndeshjeve

Afrika e Jugut është mashtruar duke lejuar një grup manipuluesish rezultatesh nga Azia të caktonte gjyqtarët për ndeshjet e saj miqësore para Botërorit 2010. Lajmi mbi manipulimin e mundshëm të këtyre ndeshjeve u bë i ditur nga vetë shefi i sigurisë i FIFA-s, Kris Iton, i cili bëri një bilanc të hetimit gjatë vizitës që zhvilloi në Johanesburg për këtë çështje. Sipas raportit... 
Etiketat:

Tshabalala: Unë dua të luaj në Evropë

Futbollisti i Afrikës së Jugut, Siphiwe Tshabalala, ka thënë se ka dëshirë të madhe të luajë në një skuadër evropiane. Skuadrat e interesuara për këtë futbollistë janë: Wigani, Hannoveri dhe PSG. “Unë jam transfer me parametra zero dhe është normale që njerëzit të interesohen për mua. Mendoj se kam pasur një Botëror mjaft të mirë, përkundër eliminimit në rrethin e... 

Kili mposht Zvicrën

Kili ka mundur 1-0 Zvicrën duke qenë një hap larg kualifikimit në ndeshjen e vlefshme për grupin H të botërorit Afrika e Jugut. Goli për kilenët është shënuar në minutën e 75 nga Gonzales, pas një përballje të fortë mes dy skuadrave. 45 minutat e para kanë përfunduar në barazim pa gola, ku Zvicra e gjeti veten me 10 futbollistë pas daljes së shqiptarit Behrami në minutën e... 
Etiketat: , ,

Afrika e Jugut me “magji” po kërkon raundin e dytë

Pasi vuvuzelat nuk i kanë dhënë “forcë” fituese Përfaqësueses të Afrikës së Jugut në Botërorin 2010, disa jugafrikanë po kërkojnë mënyra të tjera për të ndihmuar përfaqësuesen. Për t’i rritur gjasat e Afrikës së Jugut që të kalojë fazën grupore të Botërorit 2010, të parit që po luhet në kontinentin e Afrikës, njerëzit po djegin, po përgatitin çaj... 
Etiketat:

Italia, çfarë zhgënjimi

Kampionët e botës janë ndalur vetëm me një barazim edhe në paraqitjen e tyre të dytë në kampionatin botëror, Afrika e Jugut. Ata falë një njëmbëdhjetëmetërshi kanë siguruar një pikë, pasi përpjekjet e tyre për shënim përfundonin pa konkretizim. Futbollistët e Zelandës së Re, të cilët në vendin e tyre nuk kanë ligë profesionale, kaluan të parët në epërsi ndaj italianëve... 

Spanja e dëshpëruar nga humbja

Në Spanjë ende nuk e besojnë se ekipi kombëtar është mundur nga Zvicra në ndeshjen e parë në grup në botërorin e Afrikës së Jugut. Media spanjolle sot është përqendruar të kjo humbje duke kritikuar ekipin, ndërsa theksohet se ky ishte një leksion përuljeje. “Marca” shkruan se: “E nisëm keq botërorin. Zvicra suprizoi një Spanjë të pafat në portë”. Ndërsa... 

Parreira shpëton pa dënim

Përzgjedhësi i Afrikës së Jugut, Karlos Alberto Parreira do të shpëtojë pa dënim pas deklaratës së tij lidhur me gjyqtarin e ndeshjes Afrika e Jugut – Uruguai, Masimo Busaka. Parreira në konferencën për media ka deklaruar: “referimi ishte skandaloz. As penalltia e as kartonët dhënë futbollistëve tonë nuk kanë ekzistuar fare. Ai është gjyqtari më i dobët në këtë garë... 

Depërtohen huliganët argjentinas

Policia e Afrikës së Jugut ka depërtuar 17 huliganë argjentinas nga Pretoria për shkak të sjelljeve jo të pëlqyeshme të tyre në këtë vend. “Policia ka identifikuar 17 nga 165 tifozët argjentinas që qëndrojnë në një adresë në Pretoria dhe i ka dorëzuar ata tek organet kompetente të imigracionit për depërtim të tyre në Argjentinë”, thuhet në deklaratën zyrtare të policisë. Policia... 
Etiketat:

Uruguai shkeli Afrikën e Jugut

Uruguai merr kryesimin me katër pikë në Grupin A. Kombëtarja e Uruguait është dëshmuar shumë e fortë në ndeshjen e dytë në ballafaqim me Afrikën e Jugut, të cilën e gjunjëzoi me rezultat 3:0. Forlan është futbollisti i parë që realizoi dy gola në botëror dhe ka qenë më së i merituari për fitoren e uruguaisve. Afrikës në asnjë mënyrë nuk i ndihmoi fusha e vet dhe assesi... 

Bajden: SHBA-të do të mundin Anglinë

Zëvendëspresidenti amerikan, Xhozef Bajden, ka shfaqur bindjen se Shtetet e Bashkuara do të mundin kombëtaren e Anglisë në takimin që zhvillohet të shtunën në kuadër të Botërorit 2010. “Në frymën e irlandezit të vërtetë, besoj se do të mundim Anglinë”, ka deklaruar zëvendëspresidenti amerikan, Bajden, në takimin e diplomatëve të huaj dhe politikanëve jugafrikanë, që...