Home » Formula 1

Flet Vettel: Fitorja në Sepang, si ato të heroit tim Schumacher

Pasi arriti fitoren e parë personale, por edhe të parën për skuderinë për të cilën garon këtë sezon, Ferrarin, gjatë Çmimit të Madh të Malajzisë në Sepang, Sebastian Vettel ka deklaruar me shpejtësi se, fitorja e parë e tij me “kokëkuqen” është edhe më speciale për shkak të lidhjeve dhe afrimitetit të Maranellos me heroin e tij, Michael Schumacher. Vettel pa i pari t’i... 

F1: Vettel rikthen veten dhe Ferrarin te fitorja

Për herë të parë pas dy vitesh, një makinë Ferrari ka mundur të triumfojë në një Çmim të Madh të Formulës 1, këtë herë në Sepang të Malajzisë, ku gjermani katër herë kampion bote Sebastian Vettel ka kaluar vijën e “finish”-it përpara kampionit të botës në fuqi Hamilton. Skuderia nga Maranello rikthehet kështu te triumfi i parë që prej garës së Spanjës në vitin... 

F1: Hamilton, i pari në provat e lira, ndjek Raikkonen dhe Rosberg

Një xhiro e mirë i mjaftoi britanikut Lewis Hamilton për të treguar se kush është dominuesi i Formulës 1 në ditët e sotme. Piloti i Mercedesit, pas shumë problemeve në sesionin e parë të provave të lira të Çmimit të Madh të Malajzisë, regjistroi një kohë të shpejtë në sesionin e dytë që nuk u përmirësua dot nga asnjë pilot tjetër. Surpriza e këtyre provave ishte vendi... 

Vettel: Ka ardhur koha për të fituar

Sebastian Vettel duket se është “dashuruar” me shikim të parë me Ferrarin. Piloti gjerman, i cili ka kaluar në përfundim të sezonit të kaluar nga Red Bull te “kokëkuqja”, e vë theksin gjithmonë tek e njëjta gjë, sa herë flet nëpër intervista. “Të ngasësh një Ferrari, më shumë sesa një përgjegjësi, është një nder”. Katër herë kampioni i botës me skuderinë... 

Lewis Hamilton afër rinovimit me Mercedesin

Hamilton është shumë pranë rinovimit të kontratës me Mercedesin.Marrëveshja aktuale e kampionit të Botës në fuqi me skuadrën gjermane skadon në përfundim të kampionatit Botëror të Formula 1 që do të startojë të Dielën e ardhshme në Melbourne të Australisë. Megjithatë drejtuesit e Mercedes nuk dëshirojnë të humbasin një pilot si Hamilton dhe kanë bërë gati rinovimin e... 

Alonso humb kujtesën e 20 viteve të fundit pas aksidentit

Në datën 22 shkurt, Fernando Alonso pësoi një aksident të rëndë në testimet parasezonale të Formula 1 në pistën e Montmelo-së në Barcelonës dhe humbi ndjenjat si pasojë e përplasjes. Në momentin që u përmend në spital, piloti i McLaren-it u pyet se kush ishte, me çfarë merrej dhe se çfarë priste nga e ardhmja. Këto pyetje i bëhen të gjithë atyre që pësojnë goditje të... 

Sebastian Vettel: Te Ferrari si në ëndërr, ma siguroi Schumi

Fillimisht Vettel u ndal te momenti kur ai hyri për herë të parë në bokset e Ferrarit dhe sigurisht aty takoi idhullin e tij ose më saktë legjendën e Formula 1.. Në Maranello po lind dicka e rëndësishme. Një gjë e tillë dallohet qartë në fjalët e Sebastian Vettel. 4-herë kampioni i Botës në Formula 1 wshtw shumw entuziast pwr kalimin te Ferrari dhe është shumë i lumtur që është... 

Ron Dennis: Alonso do të garojë në Melburn

Ron Dennis duket i ka të qarta idete mbi aksidentin e Fernando Alonso-s në Montmelo.”Nuk ishte nje shkarkim elektrik apo problem mekanik ne makine. Alonso mbeti pak caste pa ndjenja pas perplasjes por tani nuk shoh asnje aresye pse te mos garoje ne Melburn”. Ron Dennis duket i ka te qarta idete mbi aksidentin e Fernando Alonso-s ne Montmelo. Por serish ai pranon se fjalen e fundit e... 

Fernando Alonso aksidentohet rëndë

Fernando Alonso pësoi një aksident të rëndë në ditën e fundit të testimeve të Formulës 1 në Montmelo, në Circuit de Catalunya. Piloti spanjoll i McLaren-it u përplas fort me murin në kthesën 4 të pistës dhe u dërgua në spital. Skuderia McLaren dhe zëdhënësi i pilotit, Luis Garcia Abad, kanë bërë të ditur nëpërmjet Twitter-it se Fernando Alonso është “mirë dhe i vetëdijshëm”. Pasi... 

Ferrari prezanton njëvendëshen e së ardhmes

Ferrari ka publikuar në faqen zyrtare në internet një dizajn të ri të njëvendëshes me të cilën do të garojë në Formulën 1 pas disa vitesh. Makina e re ka ndryshime të mëdha nga ajo aktualja dhe është e menduar për një të ardhme jo shumë të largët. Dizajni tepër inovator është prezantuar në prag të mbledhjes së Komisionit të Formulës 1 që do të mbahet në Gjenevë, ku...