Home » Sporte Motorike

Flet Vettel: Fitorja në Sepang, si ato të heroit tim Schumacher

Pasi arriti fitoren e parë personale, por edhe të parën për skuderinë për të cilën garon këtë sezon, Ferrarin, gjatë Çmimit të Madh të Malajzisë në Sepang, Sebastian Vettel ka deklaruar me shpejtësi se, fitorja e parë e tij me “kokëkuqen” është edhe më speciale për shkak të lidhjeve dhe afrimitetit të Maranellos me heroin e tij, Michael Schumacher. Vettel pa i pari t’i... 

Valentino Rossi: Pata një nisje të keqe, por…

Rossi, pilot i Yamaha-s, është i impresionuar me fitore në hapje të edicionit të ri në MotoGP. Ai bëri një garë të bukur dhe tregoi se edhe me gjithë moshën që ka (36 vjet), është ai ujku i vjetër. Rossi i befasoi të gjithë, duke përfunduar i pari në garën për Çmimin e Madh të Katarit, ndërsa pas tij u pozicionuan dy pilotët e Ducatit, Andrea Dovizioso dhe Andrea Iannone. “E... 

F1: Vettel rikthen veten dhe Ferrarin te fitorja

Për herë të parë pas dy vitesh, një makinë Ferrari ka mundur të triumfojë në një Çmim të Madh të Formulës 1, këtë herë në Sepang të Malajzisë, ku gjermani katër herë kampion bote Sebastian Vettel ka kaluar vijën e “finish”-it përpara kampionit të botës në fuqi Hamilton. Skuderia nga Maranello rikthehet kështu te triumfi i parë që prej garës së Spanjës në vitin... 

F1: Hamilton, i pari në provat e lira, ndjek Raikkonen dhe Rosberg

Një xhiro e mirë i mjaftoi britanikut Lewis Hamilton për të treguar se kush është dominuesi i Formulës 1 në ditët e sotme. Piloti i Mercedesit, pas shumë problemeve në sesionin e parë të provave të lira të Çmimit të Madh të Malajzisë, regjistroi një kohë të shpejtë në sesionin e dytë që nuk u përmirësua dot nga asnjë pilot tjetër. Surpriza e këtyre provave ishte vendi... 

Vettel: Ka ardhur koha për të fituar

Sebastian Vettel duket se është “dashuruar” me shikim të parë me Ferrarin. Piloti gjerman, i cili ka kaluar në përfundim të sezonit të kaluar nga Red Bull te “kokëkuqja”, e vë theksin gjithmonë tek e njëjta gjë, sa herë flet nëpër intervista. “Të ngasësh një Ferrari, më shumë sesa një përgjegjësi, është një nder”. Katër herë kampioni i botës me skuderinë... 

Edu Haxhiu po përparon, shpejt në gara të mëdha

Edu Haxhiu vazhdon të jetë premtimi më i madh për Kosovën në garat e një sporti pak të njohur për vendin tonë, Formula. Edi po llogaritet si një nga talentët më të mëdhenjë të këtij sporti duke garuar me grupmoshat U20, anipse është vetëm 16 vjeçar. Edi aktualisht ndodhet në Barcelonë ku është do të ketë teste të rëndësishme dhe se do të jetë nën vëzhgim të skuadrave... 

Lewis Hamilton afër rinovimit me Mercedesin

Hamilton është shumë pranë rinovimit të kontratës me Mercedesin.Marrëveshja aktuale e kampionit të Botës në fuqi me skuadrën gjermane skadon në përfundim të kampionatit Botëror të Formula 1 që do të startojë të Dielën e ardhshme në Melbourne të Australisë. Megjithatë drejtuesit e Mercedes nuk dëshirojnë të humbasin një pilot si Hamilton dhe kanë bërë gati rinovimin e... 

Alonso humb kujtesën e 20 viteve të fundit pas aksidentit

Në datën 22 shkurt, Fernando Alonso pësoi një aksident të rëndë në testimet parasezonale të Formula 1 në pistën e Montmelo-së në Barcelonës dhe humbi ndjenjat si pasojë e përplasjes. Në momentin që u përmend në spital, piloti i McLaren-it u pyet se kush ishte, me çfarë merrej dhe se çfarë priste nga e ardhmja. Këto pyetje i bëhen të gjithë atyre që pësojnë goditje të... 

Sebastian Vettel: Te Ferrari si në ëndërr, ma siguroi Schumi

Fillimisht Vettel u ndal te momenti kur ai hyri për herë të parë në bokset e Ferrarit dhe sigurisht aty takoi idhullin e tij ose më saktë legjendën e Formula 1.. Në Maranello po lind dicka e rëndësishme. Një gjë e tillë dallohet qartë në fjalët e Sebastian Vettel. 4-herë kampioni i Botës në Formula 1 wshtw shumw entuziast pwr kalimin te Ferrari dhe është shumë i lumtur që është... 

Ron Dennis: Alonso do të garojë në Melburn

Ron Dennis duket i ka të qarta idete mbi aksidentin e Fernando Alonso-s në Montmelo.”Nuk ishte nje shkarkim elektrik apo problem mekanik ne makine. Alonso mbeti pak caste pa ndjenja pas perplasjes por tani nuk shoh asnje aresye pse te mos garoje ne Melburn”. Ron Dennis duket i ka te qarta idete mbi aksidentin e Fernando Alonso-s ne Montmelo. Por serish ai pranon se fjalen e fundit e...