Home » Xhudo

“Viti 2014, viti më i suksesshëm në historinë e sportit”

Kosova duhet të krenohet më të arriturat e xhudos në vitin 2014. Suksesi i xhudisteve Majlinda Kelmendit dhe i Nora Gjakovës, vitin që po e lëmë pas, e bën vitin më të suksesshëm në historinë e shtetit tonë. Kështu mendon trajneri i xhudos, Driton Kuka. Njeriu që preku majat e botës me Majlinda Kelmendin, në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se viti 2014, është viti... 

Majlinda: Jam njeriu më me fat në botë

Krenaria e sportit tonë, në vitin që po e lamë pas, ka shkëlqyer duke fituar titullin e kampiones së Evropës për sendore, si dhe duke fituar titullin e Kampiones së Botës për të dytën herë. Intervistoi: Dëfrim Puka Suksesi i Majlinda Kelmendit në tapetet e nxehta evropiane e botërore, ka bërë që gjithë shqiptarët të ndjehen krenarë me xhudisten pejane, e cila në mënyrën më... 
Etiketat:

Majlinda Kelmendi dekorohet me Medaljen Presidenciale të Meritave

Majlinda Kelmendi, sot është nderuar me Medaljen Presidenciale të Meritave të Republikës së Kosovës, për arritjet e saj në sportin e xhudos, njofton zyra e Presidencës, raporton AA. Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka pritur sot sportisten me famë botërore, kampionen absolute të botës në xhudo për vitin 2014, Majlinda Kelmendin, duke i dhënë Medaljen Presidencial... 

Majlinda, ‘Supersportistja e vitit’

Xhudistja më e mirë në botë, Majlinda Kelmendi, edhe këtë vit ka fituar çmimin “Supersportistja e vitit 2014” të ndarë nga Grupi KOHA. Ky ishte çmimi kryesor në ceremonialin “Sportisti i vitit 2014” i organizuar të hënën në hotelin “Emerald”. Ky është edicioni i 16-të rresht i mbajtur nga Grupi KOHA. Nora Gjakova është shpërblyer me çmimin Sportistja e Vitit, ndërsa... 

Kuka kërkon pasaportë diplomatike për Majlindën

Trajneri i mirënjohur kosovar i xhudos, Driton Kuka, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka shprehur pakënaqësinë e tij me shtetin e Kosovës që nuk i ka krijuar një pasaportë diplomatike Majlinda Kelmendit. Trajneri i xhudistes më të mirë në botë, Majlinda Kelmendit, po kërkon që sportistët e tij të pajisen me pasaporta diplomatike në mënyrë që t’u shmangen pritjeve... 

Majlinda nderohet me çmimin “Dritan Hoxha 2014”

Majlinda Kelmendi është nderuar me çmimin “Dritan Hoxha 2014”, që akordohet nga Fondacioni me të njëjtin emër, për arritje të shkëlqyera në sport duke ngritur lart sportin dhe emrin shqiptar. Ky çmim i xhuydistes kosovare erdhi vetëm disa ditë pasi ajo u shpall Xhudistja më e Mirë në Botë nga Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos. “Në përgjithësi, viti 2014 ka... 

Majlinda Kelmendi të hënën shpallet Xhudisjta më e mirë në botë

Driton Kuka, trajner i Majlinda Kelmendit, ka njoftuar se kampionia e botës në xhudo, të hënën do të shpallet Xhudisjta më e mirë në botë. Në një postim në rrjetin social Facebook, Kuka ka bërë të ditur se Presidenti i Federatës Botërore të Xhudos, Marius Vizer në Prishtinë do ta shpallë Majlindën si Xhudisten më të mirë në botë për të gjitha kategoritë. “Të hënën... 

Turne “Adem Jashari” edhe në xhudo

Të shtunën në Prishtinë do të mbahet turneu ndërkombëtar “Adem Jashari”, për nder të kryeheroit tonë kombëtar, i cili turne këtë vit si kurrë më parë do të sjell ekipe të forta dhe cilësore nga afër dhjetë shtete pjesëmarrëse. Turneu do të mbahet më 29.11.2014 në ora 11:00 dhe këtë vit do të jetë turne i fortë, në të cilin do ketë edhe garues me nivel nga shtete... 

Edhe një medalje e artë për Majlindën

Krenaria e sportit të Kosovës, Majlinda Kelmendi nuk ka të ndalur. Xhudistja pejane ka arritur ta fitojë medaljen e artë në Grand Prix të zhvilluar në Budapest. Majlinda me lehtësoi u kualifikua deri në finale duke mposhtur xhudistet si Laura Gomez, Priscilla Gneto dhe Annabelle Euranie. Në finalen e këtij turneu të madh, siç transmeton KP, Majlinda triumfoi me Ippon ndaj italianes Odete... 

20 mijë euro për xhudisten Majlinda Kelmendi

Majlinda Kelmendi dhe trajneri i saj, Driton Kuka, do të shpërblehen të mërkurën pas suksesit të arritur në Kampionatin Evropian të Xhudos. Xhudistja pejane, për medaljen e artë të fituar në Evropianin e Montpellierit në Francë, do të shpërblehet me 20 mijë euro. Ndërkaq, trajneri i saj, Kuka do t’i përfitojë nga shteti 10 mijë euro. Ndarja e shpërblimeve shtetërore për Majlindën...