Home » Karate

Alvin Karaçi nënkampion Europe

Alvin Karaçi është shpallur nënkampion Europe për karate në kategorinë e nën 21-vjeçarëve, në kampionatin europian të zhvilluar në Portugali. Sportisti shqiptar nga Kosova garoi në kategorinë deri në 78 kg në këtë Europian, ku u ndal vetëm në finale, nga sportisti turk Ugus Aktas, i cili e mposhti me rezultatin 4-0. Kampionati i 41-të i karatesë për kadetë, të rinj dhe nën... 

Berat Jakupi një hero i kohës së sotme

Pas suksesit të madh që shënoi karateisti Berat Jakupi i cili luftën e fundit në kategorinë e U-21 e kurorëzoi me medaljen e arrit dhe titullin e kampionit të Evropës, që paraqet një sukses të lartë në sport duke dëshmuar se asnjë sukses nuk ka të shënuar rastësisht por në saje të punës së madhe , me optimizëm që gjithmonë të gëzojë ata të cilët e përkrahin dhe në fund... 

Jakupi kërkon sundimin në Paris

Parisi do të jetë nikoqire e edicionit të tretë me radhë “Premier Liga WKF Paris Open 2014”, që do të mbahet nga 10 deri më 12 janar. Organizator i këtij kampionati është Federata Franceze e Karatesë, ndërsa pritet të marinë pjesë mjeshtër të këtij sporti nga vende të shumta botërore. Për shkak të numrit të madh të pjesëmarrëseve në krahasim me vitet e kaluara, turneu... 

Karateistët e “Elitës” shkëlqejnë në Vlorë

Klubi kosovar i karatesë “Elita” është kthyer me sukses nga qyteti i Vlorës pasi fitoi 11 vendet e para në turneun “Kupa e Pavarësisë”. Në turneun ndërkombëtar, i cili u mbajt më 26 nëntor, morën pjesë mbi 200 garues nga rajoni kurse klubi nga Gjilani garoi me 18 garues të cilët fituan 26 medalje. 11 vende të para(medalje të arta); 7 vende të dyta (medalje të argjendta);... 

Kosova e Mali i Zi fitojnë turneun mbarëkombëtar të karatesë

Kosova dhe Mali i Zi ishin më të mirët në turneun e hapur mbarëkombëtar të karatesë zhvilluar në Tiranë.Kosova fitoi 5 vende të para, ndërsa shqiptarët nga Mali i Zi fituan 8 të tillë. Gjithsej u zhvilluan ndeshje në 16 pesha, mosha dhe gjini të ndryshme. Nga Mali i Zi spikati skuadra Champion, por edhe Ulqini e Tivari, ndërsa nga Kosova më të mirët ishin Trepça e Mitrovicës,... 

‘Shpërthejnë’ kosovarët në Turqi

Karateistët kosovarë në Turqi kanë arritur suksese të mëdha në kuadër të Kampionatit Evropian të Shotokanit. Karateisti më i mirë kosovar, Herolind Nishevci ka arritur që të shpallet i artë në kategorinë +84 kg. Ai gjithashtu fitoi të artën në konkurrencën ekipore në kumite si dhe në shobu ippon. Në disiplinën shobu ippon e artë doli edhe Diellza Dragusha. Mjaft e suksesshme... 

Kampionati individual i Kosovës për seniorë dhe juniorë

Dje në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtine , Federata e Karatesë e Kosovës organizoi kampionatin shtetëror në karate për kategorinë e seniorëve dhe juniorëve. Pjesëmarrëse në këtë kampionat ishin 17 klube me gjithsej 60 karateistë. Nga ky kampionat dolën këta kampionë shteti për vitin 2013: Meshkujt, kumite: Orges Arifi -60 kg., Fisnik Rama -67 kg., Naim Maloku -75 kg.,... 

Shqiptarja nga Danimarka kampione evropiane në karate

Një shqiptare po bënë mrekullinë në sportin e karatesë në Kopenhagen të Danimarkës. Ajo tashmë është edhe kampione evropiane në disa kategori. Së fundmi ka ngadhënjyer në evropianin e mbajtur në Luzern (Zvicër), ku zhvilloi katër duele dhe i fitoi të gjitha, në kategorinë deri më 55 kilogram.  Read More →

Shqipëria do të marrë pjesë në kampionatin botëror të Meksikës

Shqipëria do të marrë pjesë në kampionatin botëror të sportit të tae-kwon-dos që do të zhvillohet në Meksikë. Skuadra kombëtare shqiptare do të përbëhet nga dy sportistë, Klint Azuni dhe Marsel Peti, ndërsa trajner i saj do të jetë Ismail Kryemadhi. Në gusht të vitit të kaluar, ky sport arriti një rezultat pozitiv pasi Artur Prendi hyri në 16 më të mirët e botës në kampionatin... 

Karateistët e Kosovës fitojnë 23 medalje në Turqi

Karateistët kosovarë ia kanë shkëlqyer në Kampionatin Botëror të stilit shotokan, të mbajtur në Stamboll të Turqisë. Ata fituan gjithsej 23 medalje, shtatë prej të cilave të arta. Herolind Nishevci, Orges Arifi, Fortesa Orana, Diellza Dragusha, Gresa Zhitija, Melos Gashi dhe skuadra ekipore e femrave (Orana, Dragusha, Rama dhe Zhitija) patën rezultatet kulmore në kategoritë e tyre...