Home » Karate

Nora Gjakova mposht turken Nazlican Ozerler

Xhudisja Nora Gjakova (57 kg), e cila ka fituar dy medalje të arta gjatë këtij viti në turneun ‘Afriacan Open’ dhe ‘European Open’, e nisi shumë mirë turneun ndërkombëtar “Grand Prix” në Samsun. Gjakova bëri paraqitje të shkëlqyeshme dhe në start mposhti turken Nazlican Ozerler. Një luftë interesante, e cila zgjati minuta, por Nora ishte më e mirë dhe triumfoi.  Read More →

Nora Gjakova fiton medalje të bronztë në European Open

Gjakova ka arritur të rrëmbejë medaljen e bronztë në garën European Open në Sofje.Në këtë garë, edhe karateisti tjetër, Akil Gjakova, ia ka dalë që të radhitet mirë, duke zënë kështu vendin e shtatë. “Nora e Bronztë në Kupën Botërore – European Open Sofje, Akil Gjakova i shtati me tri fitore e dy humbje, Distria një fitore një humbje. Kosova drejt Rios 2016”, ka... 

Karateistët kosovar eliminohen në Francë

Karateistët kosovar janë eliminuar në Premier Ligë, turneun prestigjioz në karate, që po mbahet në Paris të Francës. Kosova në këtë turne mori pjesë me Herolind Nishevcin, Alvin Karaqin dhe Orges Arifin, njofton Zëri. Ky i fundit e ka fituar luftën e parë, ndërsa në të dytën ka mbetur baras, por që me deklarim të gjyqtarëve, ai është eliminuar. Nishevci është eliminuar qysh... 

Majlinda shpallet kampione bote

Sportistja kosovare arriti të fitojë medaljen e artë në Kampionatin Botëror që po zhvillohet në Rusi, vend në të cilin xhudistja 23-vjeçare ka hyrë me pasaportë shqiptare për shkak se Rusia ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës. Në finale, sportistja nga Peja mundi lehtësisht rumunen Andrea Chitu, por fatkeqësisht medalja nuk do t’i shkojë shtetit të Kosovës, pasi Kelmendi... 

Majlinda Kelmendi vë Kosovën në qendër të vëmendjes në Rusi

Majlinda Kelmendi po konsiderohet si favorite absolute për medalje të artë në Botërorin e Rusisë.Kosova pritet të përfaqësohet denjësisht nesër në një vend jo shumë miqësore për të. Është Majlinda Kelmendi ajo e cila nesër do të garojë në Kampionatin Botëror të xhudos që zhvillohet në Rusi. Sipas faqes zyrtare të Federatës Ndërkombëtare të Xhudos, Majlinda është favorite... 

Majlinda Kelmendi “kërcënon” Rusinë

Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova dhe trajneri i tyre, Driton Kuka të premten kanë marrë rrugën drejt Rusisë, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të xhudos, i cili do të zhvillohet prej 25 deri më 31 gusht. Në fakt, Kosovën në Botërorin e Rusisë do të duhej ta përfaqësonin edhe Distria Krasniqi e Akil Gjakova, shkruan gazeta Zëri. Këta dy të fundit kishin aplikuar për... 

Policia lë Adrian Muhadrin jasht Botërorit!

Ishte në pritje që të fillojë për të referuar në Kampionatin Botëror të Shotokanit, por një ditë para fillimit të kësaj ngjarje, u arrestua nga Policia e Kosovës. Fjala është për gjyqtarin kosovar të karatesë, Adrian Muhadri, i cili është në mesin e dhjetë zyrtarëve të Komunës së Prishtinës, që u arrestuan të enjten. Lajmin është konfirmuar për gazetën ‘Zëri’... 

Majlinda Kelmendi fiton turneun “Grand Prix”

Majlinda Kelmendi fiton tjetër ar në xhudo. Sportistja pejane triumfoi dhe në “Grand Prix” të Samsun në Turqi pasi mundi në finale italianen Odetta Giufridda me ippon pas 2 minuta e 16 sekondash. Në peshën 52 kilogram, Kelmendi e nisi garimin e saj me rumunen, Larisa Florian ndërsa më pas mposhti dhe ukrainasen Mariaa Buiok. Ndërkohë në gjysmëfinale përballë saj u vendos gjermania,... 

Majlinda Kelmendi nominohet për Laureus World Sports Awards

Një tjetër sukses i madh për sportisten më të madhe të vendit. Majlinda Kelmendi është nominuar në kategorinë Sportistja e Vitit në Laureus World Sports Awards, mëson KTV-ja. Nominimet pritet të zyrtarizohen më 26 shkurt në një ceremoni të veçantë që do të mbahet në kryeqytetin e Malajzisë, Kuala Lumpur. Nominimet do të bëhen publike nga fituesi i Kupës së Botës me Francën,... 

Pa Majlindën në turneun grand-prix të Dusseldorfit

Garuesit kosovarë do të ndjekin sukseset dhe pikët e reja në arenën ndërkombëtare, derisa do të marrin pjesë në turneun grand-prix të Dusseldorfit. Kësaj radhe ata këtë do ta bëjnë pa garuesen më të mirë kosovare, Majlinda Kelmendi, e cila ka vendosur të pushojë. Kështu në Gjermani do të garojnë Akil Gjakova (66 kg) dhe Distria Krasniqi (48 kg). “Kemi vendosur që të pushojmë...