Home » Boks

Haxhi Krasniqi : Do të kthehem fuqishëm

Krasniqi e di që ka lëshuar një rast të mirë për të fituar titullin e botës në boksin profesionist. Kjo bën që boksieri kosovar ta pranojë edhe më vështirë disfatën që e pësoi të shtunën mbrëma nga gjermani Juergen Braehmer në Rostock të Gjermanisë. Braehmer e mbrojti titullin e botës në kategorinë gjysmë të rëndë, në versionin WBA. Krasniqi ishte sfidues i tij dhe doli... 

Haxhi Krasniqi humb nga Braehmer, Xhila kampion në versionin GBU World

Haxhi Krasniqi kishte disa goditje të forta në raundin e nëntë, por gjermani pavarësisht se ishte gati të rrëzohej arriti të qëndronte në këmbë. Përpos kësaj gjermani “dridhi” Krasniqin që pësoi nokdaun. Krasniqi pëson nga Braehmer, Xhila kampion në versionin GBU World Pas raundit të nëntë ekipi i Krasniqit dorëzoi meçin. Juergen Braehmer ka mposhtur Haxhi Krasniqin për... 

11-të boksierë kosovarë në turneun e Podgoricës

Federata e Boksit të Kosovës po vazhdon me paraqitje ndërkombëtare, pasi më 15 mars do të marrë pjesë në turneun memorial “Braca Marovic” në Podgoricë, në të cilin Kosova do të paraqitet me 11 boksierë. Boksierët e ftuar në këtë turne janë: Luan Demaj (41 kg), Patriot Behrami (51 kg), Shpëtim Bujkësi (41 kg), Flamur Sejfijaj (60 kg), Endrit Kelmendi (56 kg), Taulant Sejfijaj... 

Gjergjaj ia mësynë Klitschkos

Arnold Gjergjaj është kampion Evrope në boks për kategorinë EBU-EE. Deri tani ai nuk ka njohur asnjë humbje në karrierë, ku nga 26 meçe gjithsejtë të zhvilluara numëron plotë 26 fitore dhe atë 20 me nokaut. Ai ja solli Zvicrës titullin kampion pas 100 viteve. Të premten më 26 shkurt Gjergjaj përballet me kampionin e Hungarisë. .youtube_sc iframe.yp{display:none;}The Adobe Flash... 

Myweather dhe Pacquiao më 2 maj dueli i shekullit

Mediat në Angli kanë raportuar se dueli i shekullit në boks po afron, pasi ai pritet të zhvillohet më 2 maj të këtij viti ndërmjet Floyd Myweather dhe Manny Pacquiao. Edhe pse nuk është ende zyrtare, mediat në Angli kanë filluar të raportojnë se dueli ndërmjet Myweather dhe Pacquiao do të luhet më 2 maj të këtij viti në Las Vegas. Kjo përballje ndryshe quhet dhe përballja e shekullit,... 

Nuri Seferi tregon arsyen pse humbi nga Glowacki

Boksieri shqiptar, Nuri Seferi, ka treguar arsyen e humbjes nga polaku, Krzysztof Glowacki.Nuri Seferi nuk bie lehtë në tokë. Përkundër humbjes së fundit nga polaku Krzysztof Glowacki, Seferi nuk zmbrapset dhe kërkon të vazhdojë tutje. Në një intervistë për gazetën Lajm ai ka folur rreth meҫit të cilin e zhvilloi të shtunën.“Natyrisht që humbja më ka mërzitur, por s’duhet të... 

Krasniqi lufton për titullin WBA më 21 mars

Haxhi Krasniqi do të luftojë më 21 mars 2015 për titullin WBA të botës në kategorinë gjysmë të rëndë kundër kampionit të botës, gjermanit Jürgen Brähmer. Dueli Krasniqi vs. Brähmer do të mbahet në “Stadthalle” në qytetin gjerman ROSTOCK. “Kjo nuk është vetëm një ndeshje sporti për mua, për të fituar titullin e botës kam sakrifikuar shumë deri tani dhe dua të... 

Muhamed Ali kthehet nga spitali, shëndoshë e mirë

Boksieri legjendar, Muhamed Ali, është kthyer në shtëpi pasi është liruar nga spitali ku u trajtua për një infeksion të rëndë të traktit urinar. Tri herë kampioni i botës u hospitlizua më 20 dhjetor për shkak të një infeksioni të keq në traktin e tij urinar dhe jo siç u raportua nga pneumonia. Lajmin e lirimit të tij nga spitali e konfirmoi zëdhënësi i familjes, Bob Gunnell,... 
Etiketat:

​Haxhi Krasniqit “nuk ia len shej i ftofti”

Boksieri Robin Haxhi Krasniqi nuk ‘nin’ për të ftohtit dhe nuk frikësohet të dalë në temperatura të akullta. Në mes të borës nën temperatura minus ai i zhveshur bëri fotografi dhe nuk harron të ripërsëritë se do e fitojë titullin botëror. Kjo fotografi është bërë si falënderim për miqtë që i janë shtuar në Facebook e që numri i tyre ka arritur në 46 mijë. “U bëmë... 

Boks: Povetkin-Takam, nokauti i vitit 2014 (Video)

Fitorja e boksierit rus Alexander Povetkin ndaj atij kamerunas Carlos Takam është zgjedhur si nokauti i vitit 2014 nga Boxing Scene. Povetkin (28 fitore, 1 disfatë, 20 me nokaut), fituesi i medaljes së artë olimpike në vitin 2004, ka bërë një rikthim në boks vitin e kaluar. Ai fillimisht mposhti Manuel Charr para se të rikthehet në ring ndaj Takam (30 fitore, 2 disfata, 1 barazim, 23 me...