Home » Kampionati Italian » Roma e mposhti Lazion

Roma e mposhti Lazion

FBL-ITA-ROMA-REGGINARomës tri pikë e fituara në derbin e rivalëve vendas pikërisht kundër Lazios, e solli në vendin e gjashtë me 24 pikë, në javën e 15-të të Serie A të Italisë në futboll.

Roma megjithëse shënoi fitore me rezultat minimal 1:0, ka vlera të mëdha dhe për faktin se ka mposhtur njërin prej rivalëve më të përbetuar të qytetit nga Roma, siç është Lazio. 12 minuta (78′) para përfundimit të ndeshjes, Roma, siguroi fitoren e madhe falë golit që ka shënuar futbollisti Cassetti.

Në vazhdim të lojës, Roma mbeti edhe pa një futbollistë në fushë, Pizarro, i cili në minutën e 89-të ndëshkohet me karton të kuq. Roma qëndroi si burrat në fushë dhe kënaqi adhuruesit e saj të flaktë më këtë fitore të madhe dhe domethënëse. Lazio mbetët në vendin e 16-të me 13 pikë të grumbulluara.

Rezultatet

Juventus- Inter 2:1 (1:1)

Milan – Sampdoria 3:0 (3:0)

Palermo – Cagliari 2:1 (0:1)

Siena – Catania 3:2 (0:1)

Napoli – Bari 3:2 (0:0)

Livorno – Chievo 0:2 (0:1)

Genoa – Parma 2:2 (1:1)

Fiorentina – Atalanta 2:0 (1:0)

Bologna – Udinese 2:1 (1:1)

Roma-Lazio 1:0 (0:0)

Tabela

1. Inter 15 11 2 2 34:13 35

2. Milan 15 9 4 2 23:15 31

3. Juventus 15 9 3 3 28:16 30

4. Parma 15 7 4 4 20:19 25

5. Fiorentina 15 7 3 5 17:13 24

6. Roma 15 7 3 5 25:22 24

7. Genoa 15 7 3 5 28:26 24

8. Sampdoria 15 7 3 5 20:22 24

9. Napoli 15 6 5 4 21:21 23

10. Cagliari 15 7 1 7 22:18 22

11. Chievo 15 6 3 6 18:16 21

12. Bari 15 5 6 4 16:14 21

13. Palermo 15 5 5 5 19:20 20

14. Udinese 15 5 3 7 18:19 18

15. Bologna 15 4 4 7 16:22 16

16. Lazio 15 2 7 6 9:15 13

17. Atalanta 15 3 3 9 14:24 12

18. Livorno 15 3 3 9 6:18 12

19. Catania 15 1 6 8 14:24 9

20. Siena 15 2 3 10 15:26 9

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati
Etiketat: ,

Komentoni