Home » Skijim » Raich më i shpejti në Francë

Raich më i shpejti në Francë

benjamin_raichSkijim: Kupa e botës-Super kombinim G-meshkujt

Skiatorët më të mirë të botës janë kthyer në Evropë pas aventurave të sprovave të vështira dhe shpejtësive nga shtigjet e Amerikës dhe Kanadasë. Kështu Kupa e botës ka nisur me garat në qendrën franceze të skijimit Val d’Isere.

Në garën Super-kombinim në konkurrencën e meshkujve ishte një luftë e vërtet. Favoriti kryesor skiatori Carlo Janko nuk arriti që ta fitojë këtë garë duke ia dhuruar fitoren austriakut Raich, i cili në tentimin e dytë ishte më i shpejti duke iu afruar dhe duke e rrezikuar në renditjen e përgjithshme zviceranin Janko.

Në garën në pesëshen e parë madje janë gjendur tre skiatorë austriak që ishte një mbizotërim i plotë i tyre. Ndërkaq skiatori më i mirë amerikan i të gjitha kohërave Bode Miller u renditë në pozitën e pestë.

Shtegu: Val D’Isere

Lart. mbidetare

Start: 2042

Finish: 1842

Temp.: – 1

Rezultatet –Super kombinim G-Meshkujt

1. Benjamin Raich (Aut) 2.07.71

2. Marcel Hirscher (Aut) 2.08.60

3. Manfred Moelg (Ita) 2.09.26

4. Romed Baumann (Aut) 2.09.26

5. Bode Miller (SHBA) 2.09.40

Renditja e përgjithshme

1. Carlo Janko (Zvic) 460 pikë

2. Benjamin Raich (Aut) 381

3. Didier Cuche (Zvic) 355

4. Aksel Svindal (Nor) 207

5. Didier Defago(Zvic) 185 /botasot

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni