Home » Sporte Luftarake » Prizreni, nënkampion i Europës në mundje

Prizreni, nënkampion i Europës në mundje

Mundësi shqiptar, Sahit Prizreni, u rendit i dyti në Europë për peshat deri 60 kilogram, pas një paraqitje të mirë në Europianin e Dortmundit, më parë gjatë ditës.

28-vjeçari do të kthehet në Tiranë me medaljen e argjendtë, pasi në finale u mposht nga rusi Opan Sat, kampion i kontinentit për të dytin vit radhazi.

Prizreni mundi në rrugën drejt finales italianin Rizoto dhe gjermanin Evald. Gjysmëfinalja me ukrainasin Vasil Fedorishin ishte shumë e ekuilibruar, por mundësi ynë kaloi në finale falë pikëve teknike të marrë nga juria.

Përballë rivalit rus, Prizreni nuk parti asnjë shans, duke humbur me rezultatin 7-1. Me këtë rezultat, Prizreni shpallet si mundësi më i suksesshëm shqiptar në historinë e kampionateve europiane.

Rezultati i deritanishëm më i mirë në karrierën e Prizrenit është vendi i tretë në botë, në Botërorin e Azerbajxhanit në 2007-n.

 

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati
Etiketat:

Komentoni