Home » Atletikë & Olimpiadë » Olimpiada “Rio 2016”, prezantohen maskotat

Olimpiada “Rio 2016”, prezantohen maskotat

Olimpiada “Rio 2016”, prezantohen maskotat Pasi i shfaqën fillimisht vetëm një ditë më parë në televizionin shtetëror drejtuesit e Rio 2016 vendosën t’i bëjnë më të prekshëm maskotët e ardhshëm

Maskotat e Lojërave Olimpike dhe Paralimpike të vitit 2016 në Rio de Janeiro u shfaqën për herë të parë në publik nga komiteti organizator i olimpiadës së ardhshme.

Në një komunikatë për shtyp organizatorët bënë të ditur se maskotat e përzgjedhur simbolizojnë florën dhe faunën e këtij vendi. Maskoti i Lojërave Olimpike sipas tyre është një kafshë me ngjyrë të verdhë që përfaqëson gjithë kafshët e Brazilit,

Ndërsa, maskoti i Lojërave Paralimpike është me ngjyrë blu dhe përfaqëson një përzierje unike të florës së këtij shteti.

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni