Home » Futboll » Messi fitoi Topin e Artë

Messi fitoi Topin e Artë

lionel-messi

Lionel Messi

Messi, i cili luan për Barcelonën dhe kombëtaren e Argjentinës, u bë argjentinasi i parë i cili shpallet futbollist më i mirë i Evropës.

Messi, 22 vjeçar e mundi fituesin e vitit të kaluar Kristiano Ronaldo në anketën që e zhvilloi revista “France Football”.

Fituesi u zgjodh me votat e gazetarëve nga mbarë bota.

Klasifikimi zyrtar

1. Lionel Messi (Argjentine, Fc Barcelona), 473.

2. Cristiano Ronaldo (Portogali, Real Madrid), 233.

3. Xavi (Spanjë, Fc Barcelona), 170.

4. Andres Iniesta (Spanjë, Fc Barcelona), 149.

5. Samuel Eto’o (Kamerun, Inter), 75.

6. Kaka (Brazil, Real Madrid), 58.

7. Zlatan Ibrahimovic (Suedi, Fc Barcelona), 50.

8. Wayne Rooney (IAngli, Manchester United), 35.

9. Didier Drogba (Bregu i Fildishtë, Chelsea), 33.

10. Steven Gerrard (Angli, Liverpool), 32.

11. Fernando Torres (Spanjë, Liverpool), 22.

12. Cesc Fabregas (Spanjë, Arsenal), 13.

13. Edin Dzeko (Bosnia, Wolfsburg), 12.

14. Ryan Giggs (Uells, Manchester United), 11.

15. Thierry Henry (Francë, Fc Barcelona), 9.

16. Luis Fabiano (Brazil, Fc Sevilla) 8.

17.(Tie) Nemanja Vidic (Serbia, Manchester United), 8.

18.(Tie) Iker Casillas (Spanjë, Real Madrid), 8.

19. Diego Forlan (Uruguaj, Atletico Madrid), 7.

20. Yoann Gourcuff (Francë, Bordeaux), 6.

21. Andrei Archavine (Rusia, Arsenal), 5.

22.(Ex-aequo) Julio Cesar (Brazil, Inter), 5.

23.(Ex-aequo) Frank Lampard (Angli, Chelsea), 5.

24. Maicon (Brazil, Inter), 4.

25. Diego (Brazil, Juventus), 3.

26. David Villa (Spanjë, Valencia)

27.(Ex-aequo) John Terry (Angli, Chelsea), 2.

28. Franck Ribery (Francë, Bajern Munich), 1.

29.(Ex-aequo) Yaya Toure (Bregu i Fildishtë, Fc Barcelone), 1.

30. Karim Benzema (Francë, Real Madrid), 0.

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni