Home » Euro 2016 » Ja shanset e Shqipërisë që të kualifikohet në “Euro 2016”

Ja shanset e Shqipërisë që të kualifikohet në “Euro 2016”

Ja shanset e Shqipërisë që të kualifikohet në “Euro 2016”Përmbysja e rezultatit dhe fitorja 2-1 ndaj Armenisë i ka hapur rrugë realizimit të ëndrrës shqiptare për të marrë pjesë për herë të parë në një Kampion 16″, ndërkohë që këtyre 18 ekipeve i bashkohet dhe skuadra më e mirë mes atyre që kanë zënë vendet e treta në grupe.

Sipas renditjes aktuale të këtyre ekipeve, Shqipëria e Gianni De Biasi-t renditet në vendin e tretë, pas Skocisë dhe Hungarisë.

Tre vendet e para në renditjen aktuale janë me pikë të barabarta, por 3 golat që na “shënoi” UEFA për dhunën e mohuar në ndeshjen Serbi-Shqipëri na e kanë prishur golavarazhin dhe na kanë zbritur në vendin e tretë.

Sfida e radhës e Shqipërisë, tek e cila presim që drejtësia të vendosë drejtësi, është ajo e 17 prillit në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv. Kuqezinjtë kërkojnë 3 pikëshin e mohuar nga komisionet e UEFA-s, një vendim që përveçse do të na japë direkt vendin e parë në grupin I, do të ngrejë moralin e lojtarëve të kombëtares për katër ndeshjet e mbetura dhe shpresat e gjithë shqiptarëve për një kualifikim direkt për në “France 2016″.

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni