Home » Kampionati Spanjoll » IFFS: La Liga më e mira në botë

IFFS: La Liga më e mira në botë

Federata Ndërkombëtare për Statistika në Futboll (IFFS) e ka vlerësuar La Ligën spanjolle si ligën më të mirë në botë për vitin 2010.

Liga elitare e kampionatit spanjoll ka mposhtur Ligën Premier të kampionatit anglez për të marrë kreun e renditjes, që është kalkuluar duke mbledhur pikët e fituara nga top pesë ekipet në secilën ligë në garën zyrtare, dhe duke e shumëzuar me koeficient të atribuuar asaj lige të bazuar në renditjen e saj.

La Liga ka mbledhur 1092 pikë gjatë vitit 2010, duke marrë kreun nga Liga Premier e cila mbledh 1039 pikë, derisa Serie A ka ruajtur pozitën e tretë me 1021 pikë.

Top pesëshi është kompletuar nga liga e parë braziliane dhe Bundesliga gjermane.

Top dhjetëshi i ligave më të mira sipas IFFS:

1. Spanja 1092
2. Anglia 1039
3. Italia 1021
4. Brazili 982
5. Gjermania 932
6. Franca 884
7. Argjentina 861
8. Portugalia 789.5
9. Holanda 787.5
10. Ukraina 709

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni