Home » Hendboll

Kosova luan ndaj Serbisë në hendboll

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll në katëgorinë e femrave do të zhvillojë ndeshjen historike ndaj Serbisë. Junoriet e Kosovës do të luajnë përballë atyre të Serbisë në kuadër të kualifikimeve për kampionatin evropian. Këtë e ka konfirmuar edhe sekretari i përgjithshëm i Federatës së Hendbollit të Serbisë, Bozidar Durkovic, i cili tha se junioret e shtetit serb të hendbollit... 

Florent Beqiri jep dorëheqje! Maxhuni nuk shqetësohet!

“Unë nuk mund me bërë klubin Barcelonë pa pas ushtrime të mjaftueshme”, tha Florent Beqiri për gazetën kombëtare “Bota sot”. Florent Beqiri jep dorëheqje të parevokueshme nga posti i kryetrajnerit të Kosovës nga Vushtrria në konkurrencën e femrave në hendboll. Beqiri e arsyeton dorëheqjen e tij, sepse së paku tetë lojtare janë larguar nga klubi më afatin kalimtar të dimrit.... 

Hendboll: Përfaqësuesja e Kosovës U21 e pafuqishme ndaj Zvicrës

Përfaqësuesja U-21 e Kosovës e ka nisur me humbje kampanjën para-kualifikuese për Kampionatin Botëror “Brazil” 2015. Djelmoshat e Alfred Llazarit u mposhtën nga Zvicra, 21:35, në ndeshjen e zhvilluar sonte në Pallatin e Sportit “Shani Nushi” në Gjakovë. Mysafirët ishin më të mirë gjatë gjithë ndeshjes, ndërsa e mbyllën pjesën e parë me 7 gola dallim, 17:10. Ajo çka mundën... 
Etiketat: , ,

Hendbolli nis me 13 shtator

Drejtuesit e hendbollit kosovar morën vendim që edicioni i ri në elitën e hendbollit tonë në konkurrencën e meshkujve të fillojë më 13 shtator, kurse në atë të femrave më 20 shtator. Bordi në përputhje me propozicionet e garave te edicionit 2013/14, ka shpërblyer kampionët në të dy konkurrencat. Besës i kanë takuar 3000 euro, kurse Kastriotit 1500 euro. Drejtuesit e hendbollit... 

Kosova kundër Rumanisë dhe Italisë

Në Vjenë të Austrisë është tërhequr shorti i garat paraeliminatore për Kampionatin Evropian të hendbollit për vitin 2018. Kosova është në Grup me Rumaninë dhe Italinë që do të thotë se ka kundërshtar mjaft cilësor. Përfaqësuesja jonë ka pak gjasa që ta kalojë këtë fazë të garave, kur dihet se vetëm përfaqësuesja e renditur në pozitën e parë i vazhdon garat. “Nuk... 

Hendbolli synon pranimin e plotë

Portieri belg, Jean-Francois Gillet e ka kritikuar Adnan Januzajn, pasi futbollisti kosovar vendosi ta zgjidhte Belgjikën vetëm disa muaj para se të fillojë Kampionati Botëror. Portieri i Torinos, i cili ka nëntë paraqitje me përfaqësuesen, thotë se talenti i Manchester Unitedit e ka Botërorin në mendje. “Të vendosësh ta zgjedhësh aktualisht Belgjikën, mendoj se është ashtu-kështu.... 

Kryesia e hendbollit në Kastriotit jep dorëheqjen

Kryesia e klubit të hendbollit Kastrioti nga Ferizaj (meshkujt) ka dhënë dorëheqjen të hënën mbrëma. Sipas një njoftimi të këtij klubi, arsye për dorëheqjen janë lojërat e dobëta të zhvilluara me Prishtinën, Samadrexhën e Llapin. “Asnjë lojë e zhvilluar jashtë Ferizajt nuk është fituar në stinorin vjeshtor dhe me gjithë renditjen në vendin e katërt mendojmë se nuk... 

Pejanët e duan Kabashin dhe Zherkën

Besa Famiglia është skuadër e cila u veçua gjatë këtij afati kalimta, ndonëse duhet thënë se kaherë nuk është parë një afat me lëvizje kaq të pakta, që dëshmon se skuadrat tona janë vërtetë në krizë financiare. Besa ka angazhuar hendbollistin Goran Bilak, një kroat nga Bosnja e Hercegovina, për të cilin të paktën pejanët thonë se është me cilësi të larta. “Jam i... 

Kosova U-18 dhe Prishtina, në finale të Cell Cup

Skuadra e hendbollit Prishtina do të luajë në finale të seniorëve në turneun ndërkombëtar Cell Cup që po mbahet në Veszprem të Hungarisë. Prishtina të enjten mposhti skuadrën hungareze Treff me rezultat të thellë 51:10 e më pas edhe atë Varpalotaoi (20:15) dhe kështu siguroi vendin e parë në fazën grupore. Në ndeshjet për plasman përfundimtar, Prishtina të premten (sot) do... 
Etiketat: ,

Hendbollistët e rinj të Kosovës kanë nisur me fitore

 Hendbollistët e rinj të Kosovës kanë nisur me fitore paraqitjen në turneun ndërkombëtar të hendbollit “Cell Cup” që po mbahet në Veszprem të Hungarisë. Të hënën në ditën e parë të turneut, Kosova U-18 e mposhti ekipin nga Kuvajti, Al Salmiya me rezultatin 15:12.Fitore në ditën e parë shënoi edhe Përfaqësuesja U-16 e Kosovës, që e mposhti ekipin hungarez Szentendrei...