Home » Formula 1 » Hamilton: Alonso, rivali im kryesor

Hamilton: Alonso, rivali im kryesor

Lewis Hamilton sheh tek Fernando Alonso, pilotin e Ferrarit, rivalin e tij kryesor në botën e Formula 1.

Edhe pse Sebastian Vettel me Red Bull është kampioni i botës në fuqi dhe fituesi i garës së parë të sezonit, piloti britanik i Mclaren nuk e sheh si rival.

“Gjithmonë mendoj se rivali im kryesor është Alonso. Mund ta quaj si “armikun” tim dhe kjo për shkak të historisë time në Formula 1 që kur kam filluar karrierën. Është një lloj rivaliteti i ngjashëm me atë të pilotëve Ayrton Senna dhe Alain Prost”, u shpreh Hamilton për ‘The Guardian’.

Më i “butë” është rivaliteti me Vettel, të cilin britaniku e konsideron një shkallë më poshtë, edhe pse nuk e thotë hapur: “Nuk besoj se Vettel është kundërshtari i vërtetë. Nëse do të vazhdojë të ketë një makinë kaq të shpejtë mund të bëhet. Por, jam i bindur se nëse do të kemi në dispozicion mjete të njëjta, atëherë do të shohim gara të vërteta.”

 

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni