Home » Kampionati Zvicëran

Baseli humbi derbin

Skuadra e Baselit pësoi humbje në Bernë në derbi me rezultat 4:2 nga Young Boysi. Mesfushori nga Kosova, Shkëlzen Gashi, me gjithë që shënoi, fare se ndihmoi skuadrën e tij që të kthehet me një pikë. Kampioni zviceran nuk e kishte ditën e vet, ndërsa Gashi realizoi në minutën e 71-të, që ishte edhe goli i 14-të i tij dhe kryeson renditjen e shënuesve në kampionat. Gashi luajti... 

Gashi kryeshënues në futbollin e Zvicrës , i jep një pikë Grasshopersit

Shkëlzen Gashi vazhdon të shënojë gola në Superligën e Zvicrës duke u konfirmuar si golashënuesi më i mirë i ekipit të tij por dhe i kësaj lige. Gashi ka realizuar golin e vetëm për Grasshopers, përballë Bazilit, gol i cili në fund doli të jetë edhe i vlefshem një pikë. Në minutën e 36-të Gashi shënoi duke zhbllokuar rezultatin, edhe pse 8 minuta më vonë Bazeli barazoi shifrat... 

Vladimir Petkoviç trajneri i ardhshëm i Zvicrës

Vladimir Petkoviç, trajneri i tanishëm i Lazios do të jetë njeriu që do të zëvendësojë Ottmar Hitzfeld në stolin e kombëtares së Zvicrës, informoi të hënën Federata Zvicerane e Futbollit. Hitzfeld kishte konfirmuar më parë tërheqjen e tij nga futbolli në përfundim të Botërorit të Brazilit. Aktualisht, Petkoviç është trajneri i Lazios, por disa rezultate të dobëta së fundmi... 

Kasami: Jam i lumtur që luaj për Zvicrën

Pajtim Kasami është një prej gjashtë futbollistëve me origjinë shqiptare të grumbulluar nga Zvicra për ndeshjen e “Qemal Stafës”. Në një intervistë dhënë mediave zvicerane, futbollisti i Fulhamit, që në të kaluarën ka luajtur dhe me Palermon ka folur për grumbullimin e tij të parë me përfaqësuesen A të Zvicrës dhe gjithashtu dhe për ndeshjen me Shqipërinë: “Gjithmonë... 

Ottmar Hitzfeld ka ftuar katër shqiptarët për Zvicrën

Përzgjedhësi i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld ka ftuar katër futbollistë shqiptarë për ndeshjen miqësore kundër Greqisë, që luhet më 6 shkurt. Hitzfeld ka ftuar mesfushorët Valon Behrami, Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka dhe sulmuesin Admir Mehmedi. Ai ka lënë jashtë Blerim Xhemajlin që është ftuar rregullisht deri më tash.  Read More →

Xherdani i ri i Baselit, kosovari Endogan Adili

Mediat zvicërane sot kanë shkruar për një supertalent të ri të futbollit zvicëran. Është kosovari i ri Endogan Adili talenti që po mahnit të gjithë me aftësit e tij. Adili mbetet lojtari më i ri që ka shënuar gol në futbollin zvicëran kur në vitin vitin 2010 ai shënoj gol me 15 vjet e 286 ditë. Mediat po e quajne Adilin si Xherdan Shaqiri i ri i Baselit pasi që sipas mediave ai... 

Shaqiri e Xhaka të bindur për “Brazili 2014”

Futbollistët shqiptar të përfaqësueses së Zvicrës, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka janë shprehur optimist për kualifikimin e Zvicrës në kampionatin botëror, që do të mbahet pas dy vitesh në Brazil. Zvicra e nis sot kampanjën eliminatore për kampionin botëror, ndaj Sllovenisë në udhëtim, ndërkaq katër ditë më vonë do të takohet në shtëpi me Shqipërinë. Helvetikët janë... 

Nëse shënoj gol ndaj Shqipërisë nuk do ta festojë

Reprezentuesi shqiptar i Zvicrës, njëhërit anëtar i Borussia Monchengladbach, Granit Xhaka duke folur për “rp-online.de”, ka thënë se nuk do ta festojë golin në rast se do të shënojë ndaj Shqipërisë. Zvicra dhe Shqipëria do të përplasen me 11 shtator në Luzern, në ndeshjen kualifikuese për Kupën e Botës “Brazili 2014”. Kjo ndeshje është e veçantë jo vetëm për Xhakën,... 

Zvicra e Shqipëria me mentalitet të njëjtë

Përzgjedhësi i përfaqësues zvicerane në futboll, Ottmar Hitzfeld, ka pohuar se Zvicra nuk do ta ketë fare të lehtë të mund Shqipërinë në ndeshjen e 11 shtatorit, në kuadër të eliminatoreve për botërorin “Brazili 2014”. Sa po afrohet ballafaqimi i përfaqësues së Zvicrës dhe Shqipërisë, e vlefshme për kualifikimet e kampionatit botëror që do të mbahet pas dy vjetësh në... 

Xhaka, i bindur në fitoren e Moenchengladbachut

Reprezentuesi i Zvicrës, Granit Xhaka, është i bindur se ekipi i tij, Borussia Moenchengladbach, do ta eliminojë ekipin ukrainas, Dynamo Kiev, ku aktivizohet sulmuesi shqiptar, Admir Mehmedi. Ndeshja e parë eliminatore e Ligës së Kampionëve ndërmjet Borussia Moenchengladbach e Dynamo Kiev zhvillohet të martën (sot). “Ne jemi të gatshëm për këtë ndeshje. Dynamo Kiev është një...