Home » Kampionati Turk

Revolucioni në futbollin turk

Federate Turke e Futbollit (TFF) ka publikuar rregullat e reja në lidhje me numrin e lojtarëve të huaj në klubet turke, të cilat do të hyjnë në fuqi nga sezoni i ardhshëm. Kryetari i TFF-së, Yildirim Demiroren ka deklaruar në Stamboll se nga sezoni i ardhshëm në Super Ligën e Turqisë klubet do të kenë të drejtë që në mesin e 28 lojtarëve të kenë 14 të huaj, përkatësisht që... 

Eric Abidal rikthehet në Barce

Mbrojtësi i Olympiacosit, Eric Abidal do të pensionohet në fund të këtij sezoni. Mirëpo, ai pritet të rikthehet në Barcelonë në një rol të ri, si drejtor teknik në shkollën e futbollit.Eric Abidal e ka ndërmend të pensionohet në fund të këtij sezoni. Mbrojtësi i Olympiacosit pritet të përfundojë karrierën si futbollist në fund të këtij sezoni, raportojnë mediat italiane.... 

Shash: Xhemaili s’ia vlen për Galatasaray

Legjenda turke e futbollit ka kritikuar mesfushorin shqiptar, Blerim Xhemaili.Ish-sulmuesi i Galatasarayt dhe Përfaqësueses së Turqisë, Hasan Shash, ka kritikuar ashpër mesfushorin shqiptar, Blerim Xhemaili. Sipas Shash, Xhemaili, Pandevi e Yasin nuk janë lojtarë që mund ta ndihmojnë klubin kryeqytetas turk. “Xhemaili, Pandevi e Yasini nuk duhet të jenë në Galatasaray”, u shpreh ish-numri... 

Zyrtare: Xhemaili i bashkohet Galatasarayt

Blerim Xhemaili ka kompletuar transferimin e tij te Galatasaray. Mesfushori shqiptar, Blerim Xhemaili, karrierën e tij do ta vazhdojë në Turqi. Anëtari i Përfaqësueses së Zvicrës sapo kompletoi transferimin e tij te Galatasaray nga skuadra italiane, Napoli. “Ne kemi arritur marrëveshje me Xhemailin”, thuhet në një njoftim të shkurtër të klubit turk. Xhemaili i kushtoi skuadrës turke... 

Fenerbahçe, 19 herë kampion i Turqisë

Futbollistët e Fenerbahçes e kanë fituar për të 19-ten herë titullin e kampionit të Turqisë, pasi që në Stamboll në ndeshjen e xhiros së 31-të kanë luajtur pa gola kundër Rizesporit. Tri xhiro para përfundimit të stinorit, Fenerbahçe i ka 12 pikë para Galatasayt. Në anën tjetër, Galata e shfrytëzoi humbjen e Beshiktashit nga Sivasspor (3:0) dhe me fitore minimale në udhëtim... 

John Terry shumë pranë Galatasaray-t

Galatasaray është duke përgatitur ofertë për mbrojtësin e Chelsea-t, John Terry, për të cilin është gati të ofrojë pagë prej 100 mijë £ në javë. E përditshmja britanike, Daily Mirror njofton se Chelsea do t’i ofrojë Terry-t kontratë njëvjeçare në fund të këtij sezoni, por në anën tjetër gjiganti turk dëshiron që t’i ofrojë marrëveshje dyvjeçare dhe pagë prej... 

Galatasaray shënjestron John Terryin

E ardhmja e John Terry-it mund të jetë larg Anglisë. Kontrata e mbrojtësit të Chelsea-t, skadon në përfundim të këtij sezoni dhe palët ende nuk kanë nisur bisedimet për rinovimin. Nga ky fakt dëshiron të përfitojë Galatasaray, që sipas “The Times”, është gati t’i ofrojë lojtarit të kombëtares angleze 10 mln Euro në sezon.  Read More →

Shkarkohet Fatih Terim

Zyrtarët e klubit të madh turk, Galatasaray, lëshuan një komunikatë për media ku thuhet se Fatih Terim, nuk është më trajner i klubit. ”Falënderojmë Terimin për punën që ka bërë, gjithë energjinë e humbur për klubin tonë dhe i dëshirojmë fat në karrierën e tij”. Këto ishin fjalët e zyrtarëve të klubit, por ky është vetëm fillimi i një studimi të gjatë që do të... 

Burak Yilmaz, nje “mbret” gjithmone ne udhekryq

Shifrat e Burak Yilmaz jane te frikshme dhe ai me te drejte eshte sulmuesi nr 1 i perfaqesueses dhe skuadres me te madhe ne Turqi, Gallatasaray. Ne 3 vitet e fundit ai ka shenuar 73 gola! Burak Yilmaz eshte golashenuesi me i mire i Champions League se bashku me Cristiano Ronaldo. Gjashte gola ka shenuar sulmuesi turk i Gallatasaray ne kete sezon te Champions League. por karriera e tij nuk ka qene perhere... 
Etiketat:

Atdhe Nuhiu iu gëzua golit të dytë në Turqi

Sulmuesi shqiptar, Atdhe Nuhiu, është ndarë i kënaqur që ka shënuar golin e dytë personal në Superligën e Turqisë. Por ai nuk është i kënaqur që ekipi i tij Eskisehirspor të dielën mbrëma u mposht 2:1 nga Antalyaspor. Nuhiu golin e shënoi në minutën e 93-të, kur rezultati ishte 2:0 për Antalyasporin.  Read More →
Etiketat: