Home » Kampionati Spanjoll

Suarez vulosi El Clásico-n

Barcelona ka mposhtur ”mbretërit” e Real Madridit në derbin e njohur spanjoll El Clasico në Camp Nou. Futbollistët e Barcës sfiduan me rezultatin 2:1 në këtë ndeshje të xhiros së 28 të premierës ligës spanjolle apo El Classicos so 229-të. Barcelona triumfoi dhe siguroi katër pikë epërsi nga rivali i saj edhe ate 10 xhiro para përfundimit të kampionatit nacional duke siguruar... 

Barcelona arriti rekord madhështor kundër Realit

Barcelona me një rekord për sfidën ndaj Real Madridit.Skuadra e Barcelonës arriti një rekord madhështor kundër Real Madridit. Klubi katalan ka mirëpritur në Camp Nou sonte hiq më pak se 98,760 tifozë, që është një rekord për klubin. Rekordin paraprak e mbante sfida kundër Manchester Cityt në Champions me 92, 551 tifozë, përcjell faqja zyrtare e klubit.  Read More →

Gerard Pique Barcelona drejtë titullit në La Liga

Mbrojtësi Gerard Pique e ka marrë rolin e analistit duke treguar së si skuadra e Barcelonës mund të shpallët kampion në La Liga. Mbrojtësi gjigant ka thënë se nëse Barcelona e fiton “El Clasicon” shumë lehtë mund të shpallët kampion në Spanjë, pasi diferenca më skuadrën e Real Madridit do të rritet edhe më shumë. “Synimi ynë është të fitojmë. Nëse e fitojmë ‘El... 

Barcelona në vend të parë në tabelën e La Liges

Barcelona e ka shkatërruar Rayo Vallecano-n me rezultat 6:1, duke u ngritur kështu në pozitën e parë në tabelën e La Liga-s. Në këtë takim shkëlqeu Lionel Messi i cili realizoi hat-trick (pen.57’, 63’, 68’), ndërsa tre golat tjerë i shënuan Luis Suarez në minutën e 6-të dhe të 90-të, si dhe Gerard Pique në të 48-tën. Golin e nderit për mysafirë e shënoi Alberto Bueno... 

Andres Iniesta: Ta harrojmë finalen e Kupës së Mbretit

Andres Iniesta u kërkon shokëve të skuadrës ta harrojnë sa më shpejt kualifikimin në finalen e Kupës së Mbretit sepse tashmë ekipin e pret një rrugëtim i gjatë në kampionat dhe Champions League. Humbjet ndaj Real Sociedad dhe Malagas djegin ende në kampin katalanas, ç’ka ka ndikuar edhe në klasifikimin e skuadrës që mban vendin e dytë me 2 pikë më pak se Reali i Madridit. Sipas... 

Barcelona-Bilbao, finalja e Kupës së Mbretit

Barcelona është skuadra e parë finaliste e Kupës së Mbretit. Në “El Madrigal” ku u zhvillua ndeshja e kthimit, skuadra blaugrana fitoi sërish 3-1 ndaj Vilarealit, aq sa edhe në ndeshjen e parë në “Camp Nou”. Neymar zhbllokon ndeshjen pas 3 minutash, ndërkohë që brenda pjesës së parë Do Santos baraspeshon përkohësisht. Në pjesën e dytë mendojnë Suarez dhe sërish Neymar... 

Luis Suarez: Realin e mposhtim në Camp Nou

Suarez thotë se Barcelona duhet t’i fitojë të gjitha ndeshjet e mbetura në La Liga për të fituar pozitën e parë. Barcelona është në vendin e dytë me katër pikë më pak se Real Madridi pas humbjes shokuese nga Malaga javën e kaluar dhe Suarez thotë se më nuk ka falje. “Real Madridi është Real Madridi, ata nuk do të lëshojnë shumë pikë, por ata duhet që të vijnë në... 

Formacioni i javës në La Liga

Goal ka publikuar formacionin më të mirë të javës së 22 të La Liga-s spanjolle, ku më së shumti përfaqësues ka Atletico Madrid. Në vendin e dytë është Barcelona me 3 lojtarë, e ndjekur nga Valencia me dy sosh. Levante dhe Almeria përfaqësohen me nga një lojtar. Real Madrid nuk ka asnjë lojtar në formacionin më të mirë të javës, pasi u turpërua në Vincente Calderon me rezultat... 

Barcelona vetëm një pikë afër Real Madridit

Barcelona ka shfrytëzuar humbjen e Real Madridit nga Atletico, duke fituar me rezultat të thellë 2:5 në udhëtim te Athletico Bilbao. Edhe në këtë ndeshje, treshja Neymar, Messi dhe Suarez, funksionuan shumë mirë, duke qenë të papërmbajtshëm për skuadrën vendase. Messi nga goditja e dënimit, për të vazhduar me Suarezin, një autogol nga Marcos, Neymar dhe Pedro, shënuan në këtë... 

Reali i Madridi me shumë probleme para derbit

Reali i Madridit mori një fitore të rëndësishme në La Liga, duke e mposhtur Sevillën me rezultat 2:1, por në këtë fitore, humbi dy mbrojtës. Sergio Ramos është lënduar në fillim të ndeshjes, dhe lajmet e para nga Spanja, zbulojnë se spanjolli do të mungojë rreth tre javë, ndërsa Marcelo, mori edhe kartonin e pestë të verdhë, dhe do të mungojë në ndeshjen e ardhshme. Reali...