Home » Kampionati Gjerman

Guardiola: Shaqiri nuk largohet nga Bayerni

Pep Guardiola ka hedhur poshtë spekulimet për një largim të Xherdan Shaqirit nga Bayern Munich në afatin kalimtar të janarit. Shqiptari me nënshtetësi zvicerane është lidhur me një largim nga Bavarezët në afatin kalimtar të janarit, për shkak të paraqitjeve të pakta këtë sezon. Por, derisa Arjen Robben dhe Franck Ribery mbeten zgjidhja e parë e Guardiolës, Shaqiri ka bërë 14... 

Autogol nga 50 metra

Christoph Kramer ka qenë figura tragjike në derbin e xhiros së 11-të ndërmjet Borussia Dortmund-it dhe Borussia Monchengladbach-ut. Përfaqësuesi gjerman ka shënuar golin e vetëm në këtë takim, por fatkeqësisht në portën e tij. Goli i Kramer-it ishte nga më të bukurit e javës, pasi u shënua nga rreth 50 metra. Kjo njëherit ishte fitorja e parë e Dortmund-it pas 5 humbjeve me radhë... 

Borussia Dortmundi barazon me Stuttgartin

Borussia Dortmundi është kthyer nga disavantazhi prej dy golash, për të nxjerrë një barazim prej 2-2 përballë Stuttgartit, para tifozëve në Signal Iduna Park.Daniel Didavi shënoi dy gola për mysafirët (48’ dhe 68’). Mirëpo, Pierre-Emerick Aubameyang (73’) dhe Ciro Immobile (86’), arritën që të sigurojnë një pikë për nënkampionin gjerman. Në ndeshjet tjera, Bayer Leverkuseni... 

Pepe Guardiola: Jam i kënaqur me përmirësimin e lojës

Trajneri i Bayern Munich, Pep Guardiola, ka thënë se është i kënaqur me lojën e skuadrës së tij në fitoren kundër Paderbornit. “Bavarezët” mbrëmë në ‘Alianz Arena’ mundën Paerbornin bindshëm prej 4-0, në kuadër të Bundesligës gjermane. Tekniku spanjoll mendon se të përzgjedhurit e tij zhvilluan lojë të mirë kundër Paderbornit, sidomos në 25 minutat e parë. “Ne... 

Bayerni forcohet merr kreun Paderbornit

Bayern Munichu ngadalë po e siguron pozitën që tashmë është mësuar ta mbajë në tabelë – atë të parën. Bavarezët viktimizuan Paderbornin me rezultat 4-0.Serinë e golave e hapi Mario Gotze (8’), pas një aksioni të Robben dhe Muller, i cili dhuroi asistin. Goli i dytë ishte sensacional dhe erdhi nga transferi i sivjetmë, Robert Lewandowski (14’). Mario Gotze shënoi edhe në pjesën... 

Guardiola: Humbëm kontrollin

Trajneri i Bayern Munichut, Pep Guardiola, ka këmbëngulur se ekipi i tij së shpejti do të gjejë formën më të mirë, pas barazimit 1-1 te Schalke. Duke dashur të adaptojë një sistem të ri prej 3-4-3, Guardiola duket se ka gabuar dhe Bayerni humbi pikë te Schalke. “25 ose 30 minutat e para kanë qenë më të mirat tona në gjashtë muajt e fundit”. “Më pas humbëm kontrollin në... 

Xherdan Shaqiri vazhdon të qëndroj tek Bayerni

Doja të largohesha për të luajtur më shumë, por kompania dëshironte që unë të qëndrojë këtu. Unë do të vazhdojë të bëj çmos për këtë fanellë. Xherdan Shaqiri është i vendosur të mos largohet nga Bayern Munich. Reprezentuesi shqiptar i Zvicrës, kërkohet nga Atletico Madrid, Juventusi, Interi, Liverpool e së fundmi edhe nga Spartak Moskë, por ish ylli i Baselit, ka thënë... 

Barazon Hamburg, fiton Hannover

Hamburg ka barazuar 0-0 me Koln. Ndërsa Hannover ka mundur Schalke, me rezultatin 2-1. Valon Behrami ka debutuar me skuadrën e tij të re në ndeshjen e parë të sezonit të ri në Bundesligë. Mesfushori kosovar luajti 90 minuta ndërsa pjesë e skuadrës së Koln ka qenë edhe Mërgim Mavraj por ky i fundit nuk është aktivizuar. Freiburg i Admir Mehmedit, i cili luajti 90 minuta, është mposhtur... 

Padeborn mirë se vjen në Bundesligë!

SC Paderborn zhvilloi ndeshjen e parë në historinë e klubit në Bundesligë. Në debutimin e tij ai jo vetëm që nuk humbi bindshëm, por ishte shumë afër fitores ndaj kundërshtarit FSV Mainz. Kandidati kryesor për largim nga Bundesliga i ka luajtur 90 minutat e parë në kategorinë e parë të futbollit dhe, për befasinë e të gjithëve, jo vetëm që nuk pësoi ndonjë disfatë të thellë,... 

Pep Guardiola: Kemi nevojë për më shumë kohë

Bayern Munich “ka nevojë për më shumë kohë” për t’u përgatitur për sezonin e Bundesligas, thotë trajneri Pep Guardiola. Bavarezët filluan sezonin e ri me një disfatë 2-0 nga Borussia Dortmund në Superkupën e Gjermanisë, që ishte disfata e dytë e tyre në dy vite në këtë garë. “Ne luajtëm mirë në 15 minutat e para, por pastaj kishim një varg problemesh. Edhe në pjesën...