Home » Kampionati Gjerman

Bayern Munich fiton me dy super gola

Bayern Munich shënoi një fitore të re. Gjiganti bavarez mposhti Braunschweingun me rezultat 2:0 në kuadër të Kupës së Gjermanisë. Nga një gol në secilën pjesë të ndeshjes, i mjaftoi Bayern Munichut që të shënojë fitore ndaj Braunschweigut me rezultat 2:0, në kuadër të Kupës së Gjermanisë. David Alaba kaloi vendasit në epërsi me një gol të bukur nga goditja e lirë. Kurse,... 

Borussia Dortmund shkatërron Schalken

Dortmund ka kaluar krizën. Ekipi i Jurgen Kloppit e ka shkatërruar rivalin e qyteti, Schalken, të cilin e ka mposhtur me rezultat të thellë 3:0. Dortmund ka dominuar gjatë tërë ndeshjes, por golat i ka shënuar vetëm 20 minuta pa përfunduar ndeshja nëpërmjet: Pierre-Emerick Aubameyan (78), Henrik Mkhitaryan (79), Marco Reus (83). Pas kësaj fitore, Dortmund ka tubuar 28 pikë, derisa është... 

Dortmundi shikon dritë në fund të tunelit

Tifozët e Dortmundit tashmë mund të qetësohen sepse pas dicka më shumë se dy muajsh Borussia gjeti sërish rrugën e fitores në Bundesligë. Bayerni i Mynihut gjen më fund buzqeshjen. Pas vetëm 1 pike të koleksionuar në dy ndeshjet e fundit bavarezët morën fitoren e parë për vitin 2015 në Bundesligë pasi ja dolën të mposhtnin në Mercedes Benz Arena 2-0 Shtugartin. Mjaftuan dy gola... 

Augsburgu turpëron Dortmundin

Dortmund nuk di të dalë nga kriza. Edhe në javën e 19 ekipi i drejtuar nga Jurgen Klopp nuk ka arritur të fitojë përballë tifozëve të saj. Ndeshjen ndaj Augsburg verdhezinjtë e humbën 1-0 dhe vazhdojnë të qëndrojnë në fundin e renditjes me 16 pikë. Edhe pse miqtë luajtën 25 minutat e fundit të takimit me 10 lojtarë për shkak të kartonit të kuq të marrë nga Janker, Borussia... 

Bayerni barazon 1-1 me Schalken

Mungesa e fitores nuk krijon shqetësimë në renditje, pasi dhe Wolfsburgu barazoi 1-1 në transfertë me Frankfurtin. Bajerni i Mynihut frenohet sërish në Bundesligë duke konfirmuar fillimin e dobët në 2015-tën. Bavarezët barazuan 1-1 në shtëpi me Schalken pas një 90 minutëshi të luftuar sidomos nga miqtë, por disi me “paterica” për Bajernin, që luajti për më shumë se 70 minuta... 

Schalke mposhti Hannoverin 1-0

Schalke e mposhti të shtunën skuadrën e Hannoverit me rezultat minimal 1-0. Në minutën e 33, Marco Hoeger e shfrytëzoi për prefulli asistimin e Christian Fuchs për të sjell ekipin vendas në epërsi 1-0. Ky gol doli të jetë vendimtar për skuadrën e Schalkes. Fitore me rezultat identik ka shënuar edhe ekipi i Granit Xhakës, Borussia Moenchengladbach kundër Shtuttgartit. Golin e vetëm... 

Tronditet Bajernin i Mynihut

Faza e dytë e Bundesligës gjermane ka nisur me surprizë, Bajerni i Mynihut ka pësuar një humbje katastrofike në fushën e Volfsburg me shifrat 4-1. Kjo ishte humbja e parë për skuadrën bavareze pas 18 ndeshjesh në këtë kampionat. Dy dopjetat e Bas Dost dhe Kevin Debrujn i dhuruan fitoren skuadrës së ujqërve. Goli i nderit për bavarezët u shënua nga i riu Bernat. Kjo ishte humbja... 

Arjen Robben këmbëngul të fitojmë çdo ndeshje

Holandezi thekson se ecuria pozitive e pjesës së parë nuk do të ndikojë aspak te ecuria e fazës së dytë. Arjen Robben këmbëngul se Bayerni i Mynihut kërkon ta mbyllë këtë sezon në Bundesliga pa asnjë humbje për të regjistruar një tjetër rekord historik. Skuadra e Guardiolas do të rikthehet në fushë në datën 30 Janar për të sfiduar Wolfsburgun ndjekës, pas dominimit që i... 

Xhaka në Top pesë mesfushorët më të mirë defensivë në Bundesligë

Granit Xhaka po lë gjurmë në Bundesligë. Mesfushori i Borussia Moenchengladbachut ka zënë vend në listën e pesë futbollistëve më të mirë defensivë për pjesën e parë të Bundesligës. Ai është zgjedhur i pesti në këtë listë pas lojërave të mira që ka shfaqur me Moenchengladbachun në Bundesligë dhe në Ligën e Evropës. Para Xhakës janë dyshja e Bayern Muenchenit: Philipp... 

Bayerni transferon talentin gjerman

Bayern Munich ka zyrtarizuar transferimin e të riut gjerman Joshua Kimmich, i cili do t’i bashkohet ekipit në fund të sezonit. Mesfushori defanziv, i cili është i huazuar te RB Leipzig, është pajtuar me kontratën pesëvjeçare të ofruar nga kampioni gjerman. 19-vjeçari do t’i bashkohet ekipit të Pep Guardiolas më 1 korrik të këtij viti.  Read More →